اخبار پزشکی جهانمسیر سلامت

یا متحد عمل می کنیم یا شکست می خوریم

دبیرکل سازمان ملل در نشست سازمان جهانی بهداشت از رویکردهای متناقض در سراسر جهان در مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرد. گوترش تاکید کرد مبارزه با بیماری همه گیر کووید ۱۹ تنها با همکاری جمعی همه کشورها قابل مدیریت است.

آنتونیو گوترش António Guterres ، دبیر کل سازمان ملل متحد ۱۸ ماه مه در آغاز نشست سالانه سازمان جهانی بهداشت (WHO)  ویروس کرونا را «بزرگترین چالش زمان ما» توصیف کرد. او برخوردهای متناقض جامعه جهانی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد که حل این مشکل تنها با رویکردی جمعی امکان‌پذیر است.

گوترش در پیام ویدیویی گفت: «کشورهای مختلف استراتژی‌های مختلف و گاه متناقضی را دنبال کرده‌اند و همه ما بهای گزافی را برای آن پرداخت می‌کنیم.»

گوترش از برخورد کشورهای گوناگون با پیشگیری از گسترش ویروس جدید کرونا شکایت کرد و گفت که در این باره تنها توافق بسیار کمی وجود داشته است.

گوترش گفت بسیاری از کشورها توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت را نادیده گرفته‌اند و به همین دلیل ویروس در سراسر جهان شیوع یافته است.

یا عملکرد مشترک و یا شکست

گوترش تأکید کرد که برای ردیابی منشاء بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ باید تحقیقاتی انجام شود. او خاطر نشان کرد: «باید بررسی شود که ویروس از کجا آمده است ، چگونه توانسته است با این سرعت در سراسر جهان گسترش یابد. اما اکنون زمان مناسبی برای آن نیست. اکنون جهان باید در همبستگی با یکدیگر عمل کند تا گسترش ویروس متوقف شود. گوترش تاکید کرد: «ما از طریق این بیماری همه گیر یا با هم متحد می شویم یا شکست می‌خوریم.»

اتهام های دو باره آمریکا به سازمان جهانی بهداشت

ایالات متحده بار دیگر اتهام های شدیدی را علیه سازمان جهانی بهداشت مطرح کرد. الکس ایزار Alex Azar ، وزیر بهداشت آمریکا، روز دوشنبه در یک سخنرانی ویدئویی در نشست ویدئوی سالانه سازمان جهانی بهداشت گفت که یکی از دلایل مهم این که شیوع ویروس کرونا از کنترل خارج شد این بود که سازمان جهانی بهداشت نتوانست اطلاعاتی را که مورد نیاز جهان بود به دست آورد.

اما طبق اسنادی که روزنامه دیلی‌میل منتشر ساخت انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان از یک سفارش ۳.۷ میلیون دلاری از سوی دولت آمریکا برای آزمایشات مورد انتقاد مراکز بهداشتی جهان استفاده کرده است.

مت گائتز Matt Gaetz، نماینده کنگره آمریکا در همین ارتباط اظهار داشت: من واقعاً منزجر شدم از اینکه فهمیدم دولت آمریکا سال‌هاست که به تامین بودجه برای انجام آزمایش‌های بیرحمانه و خطرناک به روی حیوانات در انستیتوی شهر ووهان که میتوانسته به گسترش جهانی کروناویروس کمک کرده باشد و همچنین به تامین بودجه پژوهش های مربوط به لابراتورهای دیگر در چین که عملاً تحت هیچ نظارتی از سوی مقام های آمریکایی قرار ندارند، پرداخته است.

دولت آمریکا بی اعتنا به مدارک رسوایی خود، هفته‌ها هم با چین و هم با سازمان جهانی بهداشت در مورد رسیدگی به شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا مشاجره کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سازمان جهانی بهداشت را به “سوء مدیریت” در بحران کرونا و حمایت یک جانبه به سود چین متهم کرد و جلوی پرداخت‌های مالی امریکا را به سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل را گرفت.

مرکل: باید متحد عمل کرد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز از جامعه جهانی خواست تا در مبارزه با ویروس کرونا همه نیروهای خود را به صورت واحد به کار گیرند. صدراعظم آلمان گفت: «ما بحران جهانی را تجربه می‌کنیم که در آن هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی آن را حل کند، ما باید متحد عمل کنیم.»

مرکل گفت با وجود تلاش‌های زیاد و ابتکارات بین‌المللی این بیماری همه‌گیر نشان می‌دهد که باید کارهای بیشتری در جهان انجام شود. او به عنوان مثال از مکانیسم‌های بهتر هشدار زودرس و اقدامات پیشگیرانه، همکاری‌های بیشتر پژوهشی و سیستم‌های بهداشتی نیرومندتر یاد کرد.

دفاع چین از خود

شی جینگ پین، رئیس جمهوری چین از عملکرد کشورش در مقابله با شیوع ویروس کرونا دفاع کرد. رئیس جمهوری چین تأکید کرد که چین با شفافیت در باره شیوع ویروس واکنش نشان داده و با سرعت ممکن آن را به اطلاع جامعه بین‌‌المللی رسانده است. شی تأکید کرد که چین داده‌های پاتوژن را در زمان مناسب در اختیار بقیه کشورها قرار داده است. با این سخنان رئیس جمهوری چین به انتقادات وارده به این کشور به ویژه از سوی ایالات متحده واکنش نشان داد که چین را به پنهان‌کاری در شیوع بیماری کووید ۱۹ متهم می‌کند.

 چین همچنین اعلام کرد اگر کسی واکسنی علیه ویروس تولید کند، پکن آن را به “یک کالای عمومی جهانی” تبدیل می‌کند.

صدور قطعنامه مشترک کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت تنها از سوی نیمی از کشورهای عضو سازمان پشتیبانی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا