مسیر سلامت

چگونه ووهان از خیابان‌های برهوت به استخرهای پر از جمعیت رسید؟

جمعیت متراکم دوش به دوش در جشنواره موسیقی در پارک آبی ووهان

در جشنواره موسیقی ووهان هزاران نفر دوش به دوش و بی‌آنکه ماسکی بر چهره‌شان دیده شود سوار بر قایق‌های بادی آب‌بازی کردند و با نوای موسیقی خواندند.

این جشنواره که سه روز پیش برگزار شد تصویری متفاوت نشان می‌دهد ازشهری که شیوع گسترده کرونا و بعد قرنطینه کامل نامش را سر زبان‌ها انداخت.

این تصاویر که ووهان را در فضائی کاملا متفاوت با آنچه بسیاری از شهرها دنیا تجربه می‌کنند نشان می‌دهند، در شبکه‌های اجتماعی بسیار چرخیده است.

تصویرهای جشنواره موسیقی در پارک آبی ووهان چهره‌ای کاملا متفاوت از شهری را نشان می دهند که هفت ماه پیش در قرنطینه کامل فرورفت و در آن نه جنبنده‌ای دیده می‌شد نه خودرویی.

قرنطینه ووهان حدود چهار ماه پیش برداشته شد و از تقریبا سه ماه پیش هیچ مورد کرونا که از داخل شهر منشا گرفته باشد شناسایی نشده است.

بازگشت تدریجی به وضع عادی

قرنطینه بی سابقه ووهان سوم بهمن پارسال آغاز شد و در آن زمان چهارصد مبتلا شناسایی شده و هفده نفر جان باخته بودند.

یک هفته پیش از آن چین تایید کرده بود که ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می‌شود، چیزی تا آن زمان ثابت نشده بود.

ارتباط یازده میلیون نفر جمعیت شهر با بقیه چین قطع و تمام اجتماعات بزرگ منع شد و در چند ماه بعد هزاران نفر آزمایش و به قرنطینه برده شدند.

از ابتدای امسال (شمسی) محدودیت‌ها بتدریج رو به کاهش رفت و در هر خانه یک نفر اجازه یافت حداکثر روزی دو ساعت بیرون برود.

مرکزهای خرید بتدریج باز شدند و حمل و نقل عمومی شروع به کار کرد و مردم کم کم از خانه ها بیرون آمدند اما باید فاصله اجتماعی را رعایت می‌کردند و ماسک می‌زدند.

قرنطینه ووهان رسما بیست فروردین برداشته شد.

تا مدتی به نظر می رسید همه چیز به روال عادی برگشته است، مدرسه‌ها باز شدند و کسب و کارها به راه افتادند و حمل و نقل عمومی کار می‌کرد.

۲۳ اردیبهشت شش مبتلای جدید شناسایی شدند و مقام‌های شهر در اقدامی بلندپروازانه تصمیم گرفتند تمام یازده میلیون نفر جمعیت شهر را آزمایش کنند. بزودی شیوع تحت کنترل درآمد.

حدود سه هفته بعد دکه‌هایی که در خیابان‌های فرعی شبانه بساط می‌کنند و جنس می فروشند اجازه فعالیت پیدا کردند.

یک ماه بعد زندگی تقریبا در تمام چین به هال عادی برگشته بود، سینماها بیشتر جاها باز بودند و همین‌طور بعضی پارک‌ها. کتاب‌خانه‌ها و موزه‌ها هم با نصف ظرفیت فعال و اجتماع‌های بزرگ مجاز شدند.

امروز زندگی در ووهان به حال عادی برگشته و تصویر‌های جشنواره موسیقی در پارک آبی در این شهر، این را ثابت می‌کند. برگزارکنندگان جشنواره حتی برای خانم‌ها بلیت را نصف قیمت کردند تا جمعیت بیشتری را جلب کنند.

دره شادی ووهان نیز از پنجم تیر باز شد اما مسئولان آن می‌گویند استقبال اخیرا آغاز شده و آخر هفته حدود پانزده هزار نفر از آن بازدید می‌کنند که تقریبا مشابه پارسال است.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی چین از اینکه به چنین تجمع بزرگی اجازه داده شده اظهار تعجب کرده‌اند. در توییتر و فیسبوک هم از این بابت اظهار نگرانی شده است.

اما ووهان از حدود سه ماه پیش هیچ مورد کرونا که از خود شهر منشا گرفته باشد شناسایی نکرده و ۹.۹ میلیون نفر آزمایش شده اند و تجمع هیچ منعی ندارد.

اما پروفسور سانجایا سنانایاکه متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکاه ملی استرالیا می‌گوید هرچند بیشتر جمعیت شهر آزمایش شده‌اند اما هنوز این خطر هست که ویروس از جای دیگری آمده باشد.

«مشکل این است که کرونا را ریشه کن نشده و تا وقتی ریشه کن نشده همیشه این خطر هست که از خارج از کشور یا از هر جای دیگری آمده باشد.»

او به نیوزلند اشاره می‌کند که سه ماه هیج ابتلایی با منشا داخلی نداشت اما از هفته پیش آمار مبتلایان بالا رفته است و می‌گوید تحقیقی که در لندن انجام شده نشان می‌دهد ده تا بیست درصد مبتلایان مسئول هشتاد درصد موارد سرایت هستند: «برای گرد‌همایی‌های بزرگ باید خیلی مراقب بود. حتی اگر یک نفر آلوده باشد روزهای سختی در پیش خواهد بود.»

اما در بقیه دنیا کرونا همچنان می‌تازد و شمار مبتلایان به ۲۲ میلیون نفر نزدیک می‌شود. کشورهایی مثل کره‌جنوبی و نیوزیلند که به نظر می‌رسید کرونا را با موفقیت مهار کرده‌اند شاهد موج جدید بیماری هستند.

بنابراین احتمالا هنوز خیلی مانده تا کشورهای دیگر اجازه چنین تجمع‌های بزرگی را بدهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا