نقد کاربردی

هیپنوتراپی القای دروغ فقط با بیدارسازی رسانه های متعهد داخلی قابل خنثی سازی است، دروغ های درمانی قاچاق چیان دارو به خاطر یک مشت دلار

دکتر سید روح الله حسینی مدیرعامل هلدینگ دارویی یاسین، پلمپ برخی انبارهای کشف شده دارو متعلق به مراکز غیرمجاز فروش اینترنتی را در برابر تجارت زیرزمینی و عظیم قاچاق چیان دارو، اقدامی کم اهمیت و ناچیز عنوان کرد.

دکتر حسینی اظهار داشت: تنها راه متوقف ساختن مافیای داروهای تقلبی، همکاری رسانه ها برای باز کردن مشت بسته متقلبین است. روزانه تعداد زیادی از قربانیان مصرف این داروها روانه اورژانس و مطب پزشکان می شوند. در این ایام، بروز آلرژی ها، اگزما و التهاب های پوستی، مسمومیت ها و حتی مرگ بر اثر مصرف داروهای تقلبی گزارش می شود اما رسانه ها در راستای حفظ سلامتی شهروندان، ممارست لازم را برای اطلاع رسانی این فجایع و فرهنگ سازی برای انتخاب درست، صرف نمی کنند.

دکتر حسینی تبلیغات دارویی فریب کاران را بسیار قوی توصیف کرد و ادامه داد: در شبکه های ماهواره ای تبلیغات پر طمطراق و فریبکارانه ای برای فروش داروهای تقلبی در حال پخش است. تبلیغاتی که مدعی هستند چاق ها را یک هفته ای لاغر و لاغرها را یک هفته ای چاق خواهند کرد. تبلیغات دروغین در مداوای طاسی و آلوپسی راه می اندازند. داروهای جوان کننده، ضد خواب آلودگی، خواب آورها، داروهای باهوش کننده و خروارها دروغ دیگر را به شکلی مخاطب پسند به بینندگان القا می کنند. این هیپنوتراپی تبلیغاتی فقط با بیدارسازی رسانه های متعهد داخلی قابل خنثی سازی است.

دکتر حسینی به موردی منجر به خودکشی اشاره کرد و گفت: کلاهبرداران اعتنایی به آسیب ها و فجایع به جا مانده از پول پرستی های خود ندارند. نوجوانی دبیرستانی به خاطر آلوپسی شدید منزوی شده بود و برای بازگشت به تحصیل و زندگی تحت مشاوره قرار داشت. وی تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای، اقدام به خرید یک بسته گران قیمت، مدعی رویش مجدد مو کرد ولی در پایان دوره درمان به جای رویش مو دچار التهابات شدید پوستی شده بود که در پی این مشکل تازه بر اثر افسردگی شدید اقدام به خودکشی می کند اما خوشبختانه با انتقال سریع به مراکز درمانی نجات پیدا می کند.

سوداگران مواد شیمیایی خطرناک، آزادانه محصولاتی را با مشکلات بهداشتی عدیده، گاه آلوده به شیشه و مواد مخدر و توهم زا و دیگر سموم با پست به نشانی منزل خریداران ارسال می کنند. چرا مردم شریف ما نباید از مراحل تولید داروهای سالم، تاییدیه های بهداشتی، نظارت های بازرسین، مجوزهای توزیع دارو مطلع شوند؟ چرا نباید فرق بین یک داروی قانونی و غیر قانونی را بدانند؟ اطلاعات حقوقی دارو و حقوق مصرف کننده را بشناسند؟

رئیس هلدینگ دارویی یاسین تصریح کرد: مسدود کردن چند شماره تلفن اعتباری یا پلمپ یک انبار دور افتاده نمی تواند تجارت عظیم داروهای قاچاق را متوقف سازد. فقط با فرهنگ سازی رسانه ای و اطلاع رسانی های قوی می توان ماشین قدرتمند تقلب و دروغ را از کار انداخت.

دکتر سید روح الله حسینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا