اخبار پزشکی جهاناعصاب و روانمسیر سلامت

هشت میلیارد دلار خسارت به خاطرعوارض ناگفته Risperdal

دادگستری آمریکا شرکت دارویی جانسون‌ اند ‌جانسون را به پرداخت هشت میلیارد دلار خسارت به نیکولاس مورای Nicholas Murray محکوم کرد. این جوان ۲۶ ساله مریلندی داروی Risperdal مداوا کننده روان پریشی، تولید شده در شرکت Johnson & Johnson را مصرف می کرد و ناخواسته به عارضه ژنیوکوماستی (بزرگ شدن سینه) دچار شد.

هیئت منصفه دادگاه پس از رسیدگی به شکایت نیکولاس مورای و بررسی مستندات پرونده، پذیرفت که مصرف داروی Risperdal ضد روان پریشی (آنتی پسیکوتیک) تولیدی شرکت Johnson & Johnson باعث بزرگ شدن سینه‌های مرد جوان شده است در حالیکه احتمال بروز چنین عارضه ای به عنوان هشدار به مصرف کننده دارو، اطلاع رسانی نشده بود.

این پرونده یکی از چند هزار مورد شکایت مشابه است که در محاکم ایالت فیلادلفیا در دست رسیدگی است.

وکلای آقای مورای گفته‌اند که شرکت جانسون اند جانسون و شرکت جنسون، از شرکت‌های تحت مالکیت آن، با تولید و توزیع داروی «ریسپردال» نشان دادند که «به سود مالی بیشتر از وضعیت بیماران اهمیت می‌دهند.»

پزشک خانوادگی نیکولاس مورای در سال ٢٠٠٣ این دارو را برای او تجویز کرده بود.

جانسون اند جانسون به خاطر کاربرد آزبستوس Asbestos در پودر بچه و عواقب سرطان زا بودن این ماده در گذشته به پرداخت میلیاردها دلار خسارت محکوم شده بود.

در سال ١٩٩٣، اداره نظارت بر خوراک و دارو در آمریکا ریسپردال را برای درمان مبتلایان به شیزوفرنی و اختلال دوقطبی مورد تایید قرار داد.

آقای مورای گفته است که شرکت جانسون‌ اند جانسون هشدار نداده بود که یکی از عوارض جانبی مصرف ریسپردال عارضه ژنیوکوماستی (بزرگ شدن سینه) در مردان است.

دادگاه ضمن دستور پرداخت خسارت مبلغ ۶٨٠ هزار دلار هزینه های درمانی آقای مورای، مبلغ هشت میلیارد دلار هم به عنوان خسارت تنبیهی به نفع آقای مورای تعیین کرده است.

وکلای آقای مورای با صدور بیانیه‌ای گفتند که «هیئت منصفه این دادگاه، مانند هیئت منصفه در دیگر شکایت‌های مربوط به این پرونده، یک بار دیگر شرکتی را به پرداخت خسارت تنبیهی محکوم کردند که نشان داده است برای ایمنی بیماران کمتر از سودبری تجاری ارزش قائل است.»

از لحاظ حقوقی، «خسارت تنبیهی» صرفا به منزله جبران زیان وارده به شاکی نیست بلکه علاوه بر آن، مجازات طرف خطاکار را هم در نظر دارد. آنان گفته‌اند که «جانسون اند جانسون به جای سلامت مردم، میلیاردها دلار سود را در اولویت قرار داد.»

خسارت تعیین شده با آسیب وارده متناسب نیست

شرکت جانسون اند جانسون خسارت تعیین شده را «به شدت نامتناسب با زیان و آسیب وارده» توصیف کرده و گفته است که اطمینان دارد این حکم در دادگاه تجدیدنظر لغو خواهد شد. این شرکت افزوده است که در جریان رسیدگی به این پرونده، به وکلای شرکت اجازه داده نشد تا فواید مصرف ریسپردال را توضیح دهند.

پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان از استفاده از کالاهای تولیدی شرکت جانسون اند جانسون بدون سابقه نیست. دادگاه‌های آمریکایی تا کنون به پرداخت مبلغ چهل میلیارد دلار به کسانی حکم داده‌اند که از این شرکت به خاطر افزودن ماده آزبستوس به پودر بچه شکایت کرده و گفته‌اند که استفاده از این پودر باعث ابتلای آنان به سرطان شده است.

در عین حال، یکی از کارشناسان حقوقی آمریکا گفته است که انتظار می‌رود دادگاه تجدید نظر خسارت تنبیهی هشت میلیارد دلار را کاهش دهد. به گفته او، با توجه به سوابق آراء دادگاه عالی ایالات متحده، معمولا انتظار می‌رود خسارت تنبیهی حداکثر از ده برابر خسارت ترمیمی (یا جبرانی) بیشتر نباشد. در این مورد به خصوص، هشت میلیارد دلار خسارت تنبیهی بیش از ده هزار برابر ۶٨٠ هزار دلار خسارت ترمیمی است.

در هر حال، انتظار می‌رود شرکت جانسون اند جانسون مجبور به پرداخت خسارت به تعداد قابل توجهی از کسانی شود که شکایت‌های آنها به خاطر مصرف ریسپردال در محاکم قضایی مطرح است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا