تفسیر سلامت

نسخه پیچی جدید ترامپ و هشدار جامعه جهانی پزشکان

اظهار نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تحقیق درباره فایده تزریق ماده ضدعفونی در درمان کرونا انتقاد جامعه پزشکی را برانگیخته است.

ترامپ در کنفرانس خبری خود همچنین موضوع سودمندی پرتو فرابنفش برای بیماران کرونا را پیش کشید که مشاور پزشکی دولت که در نشست حاضر بود، در تائید آن مشارکت نکرد.

پزشکان به صراحت اعلام کردند خوردن مواد ضدعفونی و حتی تماس آن با پوست، چشم یا استنشاق آنها می‌تواند خطرناک باشد.

ترامپ چه گفت؟

در نشست خبری روزانه دونالد ترامپ، سرپرست مدیریت علمی و فنی اداره امنیت داخلی آمریکا، ویلیام برایان نتیجه تحقیق نهادهای دولتی را مطرح کرد که نشان می‌داد ویروس کرونا در معرض آفتاب و حرارت بسرعت ضعیف می‌شود. او گفت تحقیقات همچنین نشان داده مواد ضدعفونی و سفید کننده می‌توانند این ویروس را در بزاق و بخار تنفس از میان ببرد و الکل ایزوپروپیل حتی با سرعت بیشتری این ویروس را نابود می‌کند.

ترامپ پس از این گزارش گفت:

«فرض کنید بدن را در معرض پرتوهای شدید فرابنفش یا پرتو پرقدرتی قرار دهیم. فکر می‌کنم شما گفتید که این هنوز بررسی نشده اما می‌خواهید بررسی کنید.»

«و بعد، گفتم که مثلا فرض کنید که اشعه را داخل بدن بتابانید، می‌شود از روی پوست و شیوه های دیگر هم این کار را کرد. فکر می‌کنم گفتید که قرار است این را هم آزمایش کنید. جالب به نظر می‌رسد.»

او ادامه داد که: «و بعد هم می‌بینم که مواد ضدعفونی ظرف یک دقیقه این ویروس را نابود می کنند، فقط یک دقیقه. آیا راهی هست که در این مورد هم کاری بشود کرد، مثلا تزریق برای چیزی شبیه پاکسازی؟ بررسی این هم جالب است».

دونالد ترامپ در نشست خبری به سرش اشاره کرد و گفت: «من پزشک نیستم اما آدمی هستم که کله‌اش کار می‌کند» و سپس از دکتر بریکس پرسید آیا قبلادر مورد درمان کرونا با حرارت و اشعه چیزی شنیده بود؟

دکتر بریکس پاسخ داد نه به عنوان درمان و افزود: منظورم این است که تب در واقع پدیده خوبی است زیرا به بدن کمک می‌کند به میکروب واکنش نشان دهد اما من استفاده از حرارت یا نور را ندیده‌ام.

دونالد ترامپ گفت: چیز جالبی برای بررسی است.

یکی از خبرنگاران سوال کرد که آیا اظهارات سرسری رئیس جمهوری باعث انتشار اطلاعات نادرست در میان آمریکاییان نمی‌شود؟

پزشکان هشدار داده‌اند که استفاده از این روش‌ها می‌تواند کشنده باشد.

دکتر وین گوپتا، متخصص بیماری‌های ریه در این ارتباط اظهار داشت‎: تزریق مواد پاک کننده یا خوردن آنها توصیه‌ای غیرمسئولانه و خطرناک است. معمولا برای خودکشی از این مواد استفاده می‌کنند.

به عنوان پزشک، نمی‌توانم تزریق مواد پاک کننده به ریه یا استفاده از اشعه ماوراء بنفش در داخل بدن را به عنوان راه درمان کرونا توصیه کنم.

“به توصیه های پزشکی ترامپ گوش ندهید.”

جان بالمز، متخصص بیماری‌های ریه در بیمارستان عمومی زوکربرگ، سانفرانسیسکو، هشدار می‌دهد تنفس گازی که از مواد سفید کننده متصاعد می‌شود می تواند به ریه آسیب بزند. او به خبرگزاری بلومبرگ گفت: «استنشاق سفید کننده کلردار بدترین چیز برای ریه است. نای و ریه را نمی‌توان در معرض اسپری ضدعفونی قرار داد.»

«حتی سفیدکننده رقیق یا الکل ایزوپروپیل هم بی‌خطر نیست. استفاده از اینها برای درمان کرونا مسخره است.»

آقای ترامپ قبلا هم گفته بود شاید هیدروکسی کلروکین، داروی ضد مالاریا، برای کرونا مفید باشد اما اخیرا از اظهار نظر در مورد این دارو خودداری کرد.

آزمایش این دارو در یکی از بیمارستان‌های دولتی برای بازنشستگان نظامی نشان داد این دارو در مقایسه با درمان متداول بیشتر تلفات داشته است.

جو بایدن، نامزد احتمالی حزب دموکرات برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری، در توییتر نوشت:

«اشعه ماوراء بنفش؟ تزریق ماده ضدعفونی کننده؟ این هم شد نظر؟ آقای رئیس جمهوری چیزی که الان لازم است آزمایش بیشتر است و امکانات محافظتی بیشتر برای کارکنان بخش درمان.»

در روزهای گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر آمریکا هشدار داد شهروندان در استفاده از مواد ضدعفونی خانگی که مصرفشان بشدت افزایش یافته، دقت کنند.

در گزارش هفتگی این مرکز آمده است: “از اول ماه مارس سال جاری مراجعه به درمانگاه‌ها به خاطر مسمومیت با مواد پاک و ضدعفونی کننده بشدت افزایش یافته است.”

اداره دارو و غذای آمریکا هم هشدار داد که خوردن مواد ضدعفونی خطرناک است و به فروش “داروهای معجزه گر” تقلبی اشاره کرد که مدعی درمان انواع امراض از اوتیسم تا ایدز و هپاتیت هستند و در اکثر آنها از مواد ضدعفونی استفاده شده است:

«گزارش‌های دریافتی حاکی از اسهال و استفراغ شدید و کاهش خطرناک فشار خون به خاطر از دست رفتن آب بدن و آسیب به کبد در نتیجه مصرف این مواد بوده است.»

هفته گذشته یک قاضی فدرال در آمریکا دستور توقف موقت فعالیت تجاری سازمانی به نام «کلیسای پیدایش ثانوی برای صحت و شفا» را صادر کرد که محصولی شبیه به سفیدکننده صنعتی را به عنوان شفابخش کرونا عرضه کرده بود.

تمیزکاری ریه

اظهارات اخیر دونالد ترامپ در باره مواد پاک کننده و پیشنهاد او برای کاوشگری درباره تاثیرات آن بر درمان کرونا واکنش های زیادی به همراه داشته است. بسیاری از پزشکان و مشاوران دولت پس از اظهارات روز گذشته او در کنفرانس خبری کاخ سفید، به میدان آمده و عواقب خطرناک تزریق مواد ضد عفونی کننده به رگ ها را شرح داده اند.

آقای ترامپ خطاب به مشاور خود، دبورا بیرکس، در حضورنمایندگان رسانه ها، با تعجب گفت که چگونه محصولات خانگی موثر بر از بین بردن ویروس کرونا، می‌تواند در بدن انسان کار کند:‌ «من دیده ام که چطور ضد عفونی کننده ها ظرف یک دقیقه کار ویروس را می سازند. حالا آیا راهی وجود دارد که چیزی شبیه به این درست کنیم؟ چیزی که به بدن تزریق شود، مثل تمیزکاری؟ شما می دانید که ویروس وارد ریه می شود و کارهای زیادی در ریه می کند. بنابراین جالب است اگر چنین چیزی را بررسی کنیم. البته باید از پزشکان متخصص کمک بگیرید. برایم خیلی جالب است.»‌

واکنش ها به این حرف ها سریع بود/ دکتر استفان هان، کمیسر اداره غذا و داروی آمریکا  (FDA)، که خود عضو گروه ویژه مقابله ویروس کرونا در کاخ سفید است، به سی ان ان گفته:‌ «بی شک تزریق داخلی ضد عفونی کننده ها را اصلا توصیه نمی کنم.»‌

کمیسر بهداشتی بالتیمور، در همان نشست تلویزیونی به تماشاچیان هشدار داد که: «این چیزها را در خانه امتحان نکنید. فقط به توصیه پزشک خود و نیز دستور عمل های خوب بهداشت عمومی عمل و از آن پیروی کنید.»

دکتر اوگن گوو،‌ از پزشکان فعال در شبکه های اجتماعی با شمار زیادی دنبال کننده، در توئیتی نوشت: «تزریق ضد عفونی کننده به داخل بدن، شما را می کشد. در حالی که حتی گفتن چنین حرفی کاملا غیرضروری است. مردم مواد پاک کننده مخزن ماهی را نوشیدند که حاوی کلروکین است چراکه به شایعات در باره این ماده سمی گوش دادند. ما باید با اطلاع رسانی غلط مبارزه کنیم. هرقدر هم احمقانه باشد.»‌

اشاره دکتر گوو، به مردی بود که به همراه همسرش در آریزونا پس از خوردن کلوروکین به جای «هایدروکسی کلوروکین» جان باخت. دارویی که با شدت و حدت از سوی آقای ترامپ و شبکه فاکس نیوز به عنوان علاج ویروس کرونا توصیه شده بود.

 هر چند آنها هر دو پس از اعلام نتایج تحقیقات در باره بی اثر بودن این دارو موضعشان را عوض کردند.

دکتر گوو، در ادامه در توئیت دیگری نوشت: «‌گلورکس، تاید پادز و لیسول، ویروس کرونا را از بین می برد. در این باره جای تردید نیست. اما وقتی به بیماری مبتلا شوید، ویروس داخل سلول های شماست و در صورت تزریق این مواد به داخل بدن، شما هم به همراه ویروس خواهید مرد.»‌

همزمان عده زیادی از پرستاران و پزشکان با هشتک مد توئیتز زنگ خطر را در شبکه های اجتماعی به صدا در آوردند.

یکی از کاربران نوشته که حتی کودک نه ساله اش می داند ضد عفونی کننده ها سمی هستند.

پس از این اظهارات غیر مسئولانه برخی از آمریکایی‌ها به امکان تاثیر بالقوه مواد ضدعفونی بر کووید ۱۹ فکر می‌کنند.

مقامات ایالت مریلند صدها تلفن در مورد اظهارات ترامپ درباره نوشیدن و تزریق مواد ضدعفونی دریافت کردند.

فرماندار جمهوری‌خواه ایالت مریلند می‌گوید که در پی توصیه خطرناک دونالد ترامپ مبنی بر آن که دانشمندان در جریان بررسی تاثیرات مصرف داخلی (در داخل بدن) مواد ضدعفونی کننده برای درمان کووید ۱۹ هستند، ساکنان این ایالت در مورد خوردن این مواد «صدها تلفن» به مقامات ایالتی کرده‌اند.

لری هوگان، یکی از معدود اعضای حزب جمهوری‌خواه که در جریان شیوع کووید ۱۹علیه آقای ترامپ نظر داده است، از رئیس جمهوری استدعا کرده است که در کنفرانس‌های خبری کاخ سفید که تا روز شنبه برقرار بود، «واقعیت‌ها را به اطلاع مردم برساند.»

آقای هوگان روز یکشنبه به شبکه خبری سی بی اس گفت: «ما صدها تماس تلفنی با خط ویژه‌مان در مریلند داشتیم که مردم درباره خوردن یا تزریق مواد ضدعفونی کننده سئوال می‌کردند. مشکل می‌توان باور کرد که مردم آن (نظر) را جدی گرفته باشند.»

«اما مردم در واقع به آن فکر می‌کنند، و این که آیا این چیزی است که به‌وسیله آن می‌توانند از خودشان مراقبت کنند؟»

اظهارات آقای هوگان به دنبال گزارش‌های مقامات بهداشتی ایالت نیویورک بیان شده است که می‌گویند به نظر می‌رسد در ۱۸ ساعت پس از کنفرانس خبری جنجال برانگیز آقای ترامپ در روز پنجشنبه، موارد بیماری‌های ناشی از مصرف مواد ضدعفونی کننده اسیدی (مانند جاوکس یا وایتکس) افزایش یافته است.

در این میان، آقای ترامپ به دنبال توصیه مشاورانش مبنی بر این که اظهارات نادرست و خطرناک او موقعیتش را در انتخابات ریاست جمهوری به خطر می‌اندازد، کنفرانس خبری روز جمعه را بدون پاسخ به سئوالات خبرنگاران تمام کرد و در کنفرانس خبری روز شنبه نیز شرکت نکرد.

او در توییتی در روز شنبه، با اشاره به این که (کنفرانس‌های خبری) «ارزش صرف وقت و تلاش ندارند»، گفت که این غیبت ادامه خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا