اخبار پزشکی جهاناکسیر سلامتسلول های بنیادی و مهندسی ژنتیکنوآوری های پزشکی

فشار عصبی باعث سفید شدن موی سر می شود

پژوهشگران هاروارد مدعی اند عامل سفید شدن موی سر بر اثر استرس در تحقیق آنها مشخص شده است.

آزمایش هایی که روی موش انجام شده نشان داده است که فشار عصبی یا استرس شدید به سلول های بنیادی عامل کنترل رنگ پوست و مو آسیب می رساند. در یکی از این آزمایش ها به طور تصادفی کشف شد که موی موش سیاه در نتیجه استرس ظرف چند هفته سفید می شود.

پژوهشگران آمریکایی و برزیلی که در این آزمایش شرکت داشتند تشخیص دادند که این پدیده ارزش بررسی بیشتری را دارد تا شاید بتوان دارویی را کشف کرد که مانع از سفیدی مو در انسان شود.

زنان و مردان ممکن است در هر مرحله از سنین سی سال به بعد دچار سفیدی مو شوند و زمان آن بیشتر تابع سفید شدن موی والدین است. اگرچه سفیدی مو بیشتر به سن و سال فرد بستگی دارد، اما استرس نیز در این مورد موثر است.

این تحقیقات به طور مشترک توسط دانشگاه های سائو پائولو برزیل و هاروارد آمریکا انجام گرفته و نتیجه آن در مقاله ای در نشریه علمی نیچر منتشر شده است. به اعتقاد نویسندگان مقاله، سفیدی مو با عملکرد سلول پایه ملانوسیت ارتباط دارد که تولید کننده ملانین – یا رنگدانه – پوست و مو است.

در جریان آزمایش این یافته روی موش ها، پژوهشگران شواهدی از درستی این نظر به دست آوردند. یکی از دست اندرکاران این پژوهش گفته است که «ما حالا با اطمینان می توانیم بگوییم که استرس عامل این نوع تغییر مو است و می دانیم که چگونه این اتفاق روی می دهد.»

آسیب دایمی

این آزمایش نشان داد که وجود درد در موش ها باعث آزاد شدن هورمون های آدرنالین و کورزیتول شد که تپش قلب و فشار خون را افزایش می دهد و با تاثیر بر سیستم عصبی، موجب استرش شدید می شود.

این فرآیند سپس به فرسودگی و کاهش سلول های پایه تولید ملانین در ریشه مو منجر می شود.

پروفسور یاسیه هسو، استاد دانشگاه گفته که مشخص بود که این فرآیند برای بدن مضر است اما گستردگی آسیبی که به سلول‌ها می رساند در این پژوهش کشف شد.

در پژوهش دیگری، پژوهشگران کشف کردند که می توان با تجویز داروی ضد استرس به موش ها، فرآیند سفید شدن مو را متوقف کرد. این دارو در درمان فشار خون به کار می رود.

به گفته او، استرس زیاد در موش ها باعث شد تا موی آنها ظرف چند روز سفید شود و رنگدانه ها برای همیشه از میان برود. او گفته است که «وقتی رنگدانه از دست برود، برای همیشه از دست رفته و قابل بازگشت نیست.»

مقایسه ژن های موش هایی که در معرض درد قرار گرفتند با سایر موش ها امکان آن را داد تا پروتئین عامل آسیب به سلول‌های بنیادی رنگدانه مشخص شود.

کشف این پروتئین می تواند به یافتن راه هایی برای ممانعت از سفیدی مو منجر شود اما پرفسور هسو تاکید دارد که نتیجه این تحقیقات به معنی راهی برای درمان سفیدی مو نیست.

او تاکید دارد که کشف جدید تنها گام اول در مسیر طولانی یافتن نحوه استفاده از این پژوهش برای استفاده بشر است. اما نکته مهم این است که مشخص شده است که استرس تا چه اندازه می تواند بر اجزاء مختلف بدن انسان اثر منفی بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا