اخبار پزشکی جهانمسیر سلامت

فرار ترامپ از نوجوان مدافع محیط زیست

دونالد ترامپ که در نتایج نظرسنجی های  پیش از انتخابات ۲۰۲۰، دستخوش افت و خیزهای مقبولیت از سوی مردم آمریکاست، به شدت از مواجهه های ضد محبوبیت پرهیز می کند اما در مواقعی، علی رغم محافظه کاری های حرفه ای و اجتناب از خطرات سیاسی گاه به دام موقعیت های سیاسی منفور کننده می افتد.

ترامپ برای نشان دادن خود در نشست نیویورک، چند دقیقه ای در حین سخنرانی نارندا مودی، نخست وزیرهند، با رفتاری جلوه گرانه ظاهر شد و سپس با ژست اینکه کارهای مهمتری دارد، نشست را ترک کرد اما یک عکاس حرفه ای با شکار نگاه خشمگین گرتا تونبرگ فعال محیط زیست سوئدی در حالیکه به دونالد ترامپ متمرکز بود، نقشه عدم رویارویی وی با این نوجوان سوئدی را نقش برآب کرد.

این عکس در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، با استقبال و عکس العمل های زیادی مواجه شده است.

گرتا تونبرگ که از پشت پا زدن ترامپ به معاهده بین المللی حفظ محیط زیست بارها به شدت انتقاد کرده در سخنرانی اخیر خود در اجلاس رسمی سازمان ملل در نیویورک خطاب به روسای کشورهای پیشتاز در تولید آلاینده ها گفت ما شما را زیر نظر می‌گیریم.

گرتا تونبرگ، فعال زیست‌محیطی سوئدی در یک سخنرانی پراحساس در نشست سازمان ملل در نیویورک نمایندگان کشورهای حاضر را به کوتاهی در حفاظت از اقلیم متهم کرد.

او حاضران در نشست اقلیمی نیویورک را به شکستی آشکار در زمینه حفاظت از اقلیم کره زمین متهم کرد.

فعال سوئدی در حالی که احساسات در چهره‌اش آشکار بود، گفت:

«انسان‌ها رنج می‌کشند. انسان‌ها می‌میرند. ما در آغاز یک انقراض بزرگیم و همه آنچه که شما در مورد آن می‌توانید حرف بزنید، پول است و افسانه‌ی رشد اقتصادی ابدی. چطور جرأت می‌کنید؟»

 خبرگزاری دویچه وله آلمان عنوان کرد محافظان دونالد ترامپ سعی داشتند شرایطی به وجود آوردند که رئیس جمهور آمریکا بدون برخورد با گرتا تونبرگ دختر نوجوان سوئدی بگذرد.

این مدافع محیط زیست با خشم خطاب به حاضران گفت:«چگونه به خود جرأت می‌دهید، رویاها و کودکی مرا با وعده‌های توخالی‌تان بدزدید؟» گرتا تونبرگ ادامه داد:«پیام من این است که ما شماها را زیر نظر می‌گیریم. اگر ما را قال بگذارید، هیچ‌گاه شما را نخواهیم بخشید.»

هنگامی که نوبت سخنرانی به آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان رسید، سخنرانی‌اش را با این جمله آغاز کرد:

«ما بیدارباش جوانان را شنیدیم.»

صدراعظم آلمان با تأکید بر اینکه “ما فقط یک کره زمین داریم”، مجددا بر تعهد به معاهده اقلیمی پاریس تأکید کرد. این همان معاهده ای است که دونالد ترامپ کشور آمریکا را از آن خارج کرد و منافع اقتصادی شرکت های آلوده کننده محیط زیست را به منافعی که دانشمندان برای زندگی ساکنین زمین هشدار داده اند، ارجح دانست.

مرکل کشورهای صنعتی را عامل اصلی گرمایش جوی و در مقابل کشورهای در حال توسعه را متضرران اصلی این تغییرات دانست. او مبارزه با گرمایش جوی را با نوآوری، تکنولوژی و تأمین بودجه لازم، وظیفه‌ی عاملان اصلی این تغییرات دانست.

صدراعظم آلمان با اشاره به این نکته که آلمان مسئولیت خود را در هر دو سطح ملی و بین‌المللی می‌بیند گفت، آلمان در مقایسه با سال ۲۰۱۴ و اختصاص دو میلیارد یورو برای مبارزه با تغییرات اقلیمی در سطح بین‌المللی، اکنون چهار میلیارد یورو را به این مسئله اختصاص داده است.

به گفته مرکل، آلمان یک درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است که این یک درصد سهم دو درصدی در انتشار گاز دی اکسید کربن در هوا دارند. او افزود: «اگر همه کشورها همین‌گونه مانند آلمان رفتار کنند، انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان دوبرابر خواهد شد.» برای جلوگیری از این اتفاق به گفته آنگلا مرکل، دولت آلمان تمام نیروی خود را به کار خواهد گرفت.

مرکل همچنین به معرفی نکات اصلی بسته اقلیمی که روز جمعه گذشته (۲۰ سپتامبر) در آلمان ارائه شد، پرداخت. آلمان می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با سال ۱۹۹۰ انتشار دی اکسید کربن را تا ۵۵ درصد کاهش دهد. برای رسیدن به این هدف، صدراعظم آلمان اعلام کرد که دولت این کشور ۵۴ میلیارد یورو در حوزه تکنولوژی‌ها و حمل و نقل سازگار با محیط زیست سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

گوترش: وقت عمل است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم که پیش‌تر به جنبش به راه افتاده در حمایت از اقلیم با نام “جمعه‌ها برای آینده” اشاره کرده بود، گفت: «این یک نشست آب و هوایی فقط برای حرف زدن نیست، به ا ندازه کافی حرف زده شده.» دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: «با طبیعت نمی‌توان مذاکره کرد. این نشست عمل است نه حرف.» او با اشاره به گفته‌های گرتا تونبرگ، گفت که نسل‌های قدیمی (نسل او) در موضوع حفاظت از اقلیم شکست خورده‌اند.

گوترش با اشاره به ضرورت جلوگیری از گسترش و حمایت از انرژی‌های فسیلی گفت، در سراسر جهان باید از ساخت نیروگاه‌های جدید برای استفاده از سوخت‌های فسیلی جلوگیری کرد. بر پایه گزارش‌های منتشر شده، تنها در آفریقا در حال حاضر برای ساخت ۹۵۰ نیروگاه جدید برنامه‌ریزی شده و بسیاری از آنها در حال ساخت هستند.

طبق گزارش ویژه هیأت جهانی تغییر اقلیم IPCC، بشر برای پیاده‌سازی معاهده اقلیمی پاریس حداکثر از سال ۲۰۵۰ نباید دیگر کربن‌دی‌اکسیدی زیان‌آور برای جو در هوا منتشر کند تا بخت محدود کردن گرمایش زمین به زیر یک و نیم درجه سانتی‌گراد تا پایان قرن جاری وجود داشته باشد.

۶۶ کشور از ۱۰ منطقه، ۱۰۲ شهر و ۹۳ شرکت چند ملیتی متعهد شده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ به شرایط اقلیمی خنثی (کربن صفر) برسند. کربن خنثی به این معنی است که میزان گازهای گلخانه‌ای منتشرشده با میزان گازهای حذف شده از اتمسفر به تعادل برسند. رسیدن به این هدف به کاهش بسیار زیاد گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با وضعیت کنونی، نیاز دارد. کاشت جنگل‌های جدید یا توسعه فناوری‌های جذب کربن (مثلا دفن کردن آن زیر خاک) از جمله تدابیری است که کشورهای جهان برای رسیدن به شرایط خنثی باید در آن زمینه‌ها سرمایه‌گذاری و فعالیت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا