تفسیر سلامت

ضعف و تشنج مرگبار نتیجه تحمیل گیاهخواری به نوزاد

ضعف شدید و تشنج کودک در اثر گیاهخواری

یک زوج اهل سیدنی دختر خود را در یک سال و نیم نخست زندگی‌ تنها با رژیم غذایی وگان و بدون استفاده از هر ماده خوراکی با منبع حیوانی، تغذیه کردند. به دلیل پیامدهای این تغذیه برای کودک، دادگاهی زوج گیاهخوار را محکوم کرده است.

ابراز پشیمانی پدر و مادر

پدر و مادری که با خوراندن غذاهای گیاهی، ضعف شدید و تشنج کودک خود را موجب شده بودند، در برابر قاضی دادگاه سیدنی قرار گرفتند. آنها با اشک و زاری، اظهار ندامت شدید کردند و با شفقت دادگاه، از خطر چند سال زندان رهایی یافتند. قاضی با نهایت اغماض، این زوج استرالیایی را به ۳۰۰ ساعت کار عام المنفعه محکوم کرد. حکم دادگاه سیدنی به طور رسمی به این دو ابلاغ گردید.حکم دادگاه پدر و مادر جوان، روز ۵ شنبه (۲ اوت) در سیدنی ابلاغ شد.

مادر ۳۳ ساله و پدر ۳۵ ساله، کودک خود را در یک سال و نیم نخست زندگی، به شکلی افراطی تنها با مواد خوراکی گیاهی و فاقد گوشت و هرگونه ماده به دست آمده از حیوانات، تغذیه کرده بودند. این خانواده به دختربچه‌شان، تنها میوه و سبزیجات، غلات، سیب‌زمینی، برنج، توفو، نان و کره بادام‌زمینی و شیر به دست آمده از برنج خورانده بودند.

پیامد این تغذیه سخت‌گیرانه این بود که کودک در ۱۹ ماهگی هنوز دندان نداشت و وزنش حتی به ۵ کیلوگرم هم نمی‌رسید. پزشکان وقتی متوجه این نارساییها شدند که دختربچه به دلیل ضعف و تشنج به بیمارستان منتقل شد.

در جلسه رسیدگی به این پرونده، پدر و مادر به گناه خود یعنی به خطر انداختن جان کودک، اعتراف کردند. حداکثر مجازاتی که دادگاه می‌توانست برای این زوج در نظر بگیرد، پنج سال زندان بود که قاضی از آن هم صرف‌نظر کرد. با اعلام حکم، این زن و مرد استرالیایی هق هق کنان گریه سر دادند.

وگان چیست؟

وگان به فردی گفته می‌شود که از خوردن و استفاده از هر آنچه که از حیوان به دست می‌آید، پرهیز می‌کند.

وگانیسم Veganism  یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که عنوان میکنند هدف ما حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. ادعای وگان ها، رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی است. وگان ها همچنین با پرورش صنعتی حیوانات و آزمایش های پزشکی روی حیوانات مخالفت هستند.

نظر قاضی پرونده این بود که تغذیه کودک “کاملا نامناسب” بوده است. قاضی همچنین گفت که همه پدر و مادرها در مورد تغذیه متعادل فرزندانشان مسئول هستند و بایستی اطمینان یابند که مواد غذایی کافی برای رشد صحیح به بدن کودک می‌رسد.

سرپرستی این کودک در حال حاضر به بستگان سپرده شده است و پدر و مادر اجازه دارند به طور منظم به دیدار فرزند خود بروند.

تغذیه وگان یا گیاهخواری افراطی به این معناست که افراد از خوردن و استفاده از هر آنچه که از حیوان به دست می‌آید، پرهیز می‌کنند. وگان‌ها برخلاف گیاهخواران متعادل، علاوه بر گوشت، از خوردن سایر محصولات حیوانی مانند تخم‌مرغ و لبنیات و حتی عسل و مربایی که دارای ژلاتین باشد هم خودداری می‌کنند. برخی از طرفداران این نوع تغذیه و فلسفه تنها به رژیم غذایی وگان بسنده می‌کنند ولی دسته‌ای افراطیتر از پوشیدن و استفاده از هر وسیله و پوشاکی که در آنها به نوعی از جانوران استفاده شده باشد، پرهیز می‌کنند.

با حذف موادی چون شیر یا گوشت از برنامه غذایی، بدن دچار کمبودهایی می‌شود که برای جبران این کمبودها، کسانی که رژیم غذایی وگان دارند، باید از جایگزین‌های دیگر یا مکمل‌های دارویی استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا