اخبار پزشکی جهاناکسیر سلامت

سمی شدن بافت آسیب دیده­ مغز آغازی بر خسارت­ های بعدی سکته­ مغزی

ماحصل پژوهش دانشمندان در Arizona College of Medicine – Tucsonhave نشان داد، بافت آسیب ­دیده مغز، پس از سکته­ مغزی به مایعی سمی تبدیل شده و موجب وارد آمدن آسیب به بخش­های سالم مغز می­گردد.

بافت آسیب دیده­ مغز، تهدیدی پیش رونده برای سایر مناطق مغز، شناخته شده است. مطالعه بر موش­ها در کالج پزشکی دانشگاه آریزونا نشان داد، مایعی سمی و موجب زوال، نواحی سالم مغز را پس از سکته­ی مغزی گرفتار می­ سازد.

محققین برای درک بهتر آثار سمی این مایع کشنده، مایع را از منطقه­ آسیب دیده­ مغز، استخراج کرده و آن را با قرار دادن در یک ظرف «پتری دیش» Petri dish با نورون­های زنده، همراه کردند. پس از گذشت چهار ساعت، بیش از ۵۰ درصد از نورون­های زنده نابود شدند. این در حالی است که نورون­های زنده در ظرفی دیگر با مایعات سالم مغزی، هم­چنان سلامتی خود را حفظ کرده بودند.

این تحقیق نشان داد، بافت مرده مغز نه تنها ترمیم نمی­شود بلکه در فرایندی تخریبی به مایعی سمی تغییر ماهیت داده و این دگرگونی مخرب برای مدتی طولانی باقی می­ماند. زوال عقل در زمره­ اختلالاتی است که این پدیده می­تواند به دنبال داشته باشد.

در تحقیقات پیشین معلوم شده بود به دنبال سکته­ مغزی و بروز آسیب در بافت­هایی از مغز، این نواحی به مایع تبدیل می­شود اما سمی بودن اثر مایع مذکور، کشفی تازه و بسیار مهم و سرنوشت­ ساز است که توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده است.

اینک جنب ­وجوشی در جامعه­ محققین این موضوع ایجاد شده تا به دنبال راه­هایی باشند که اثر خسران­ بار بافت آسیب­ دیده سمی را خنثی سازند. اگر بتوان برای مهار مایع سمی در مغز چاره­ ای اندیشید، بسیاری از عواقب سکته­ مغزی متوقف خواهد شد.

محققان دانشگاه آریزونا اعتقاد دارند یافته­ اخیر، روش­های درمانی پیشین را زیر سوال می ­برد و موج جدیدی از تحقیق و شناخت سکته مغزی ایجاد گردیده و راه­های درمانی نوظهوری برای غلبه بر تبعات سکته­ مغزی عرضه می­شود.

«کریستین­ دایل» Kristian Doyle سخنگوی تیم مذکور عنوان داشت: در مطالعات بعدی ضروری است عمر مایع سمی را در مغز برآورد کرده و به راه­هایی فکر کنیم که از سرایت آسیب به بافت­های سالم جلوگیری شود.

 محققان با استفاده از یک میکروسکوپ قدرتمند، از روند آزمایشات خود عکس و فیلم تهیه می­کردند.

آنان ابتدا به بافت مرده­ مغز، رنگی مخصوص تزریق کردند و هفت هفته بعد از سکته­ مغزی، متوجه شدند ناحیه­ رنگی به مناطق سالم مغز گسترش یافته و بافت سالم را دچار اختلال و سپس مرگ ساخته است. طبق اظهارات دکتر دایل، آزمایش اکتشافی آنان نشان می­دهد مواد سمی موجود در بافت مایع منتج از سکته­ مغزی، در مرحله­ بعد، سلول­های سالم مانده­ هم­جوار را می­کشد.

دکتر دایل معتقد است که روند آرام نشت مایع سمی ممکن است علت بوی بد دهان، پس از سکته­ مغزی باشد.

سرپرست تیم تحقیقاتی اظهار داشت: از ۱۰ میلیون نفر قربانیِ سالانه­ی عارضه­ سکته­ مغزی، حدود یک سوم آنان به دلایل نامعلوم دچار زوال عقل می­شوند. شاید بتوان این­طور استدلال کرد اگر مغز در نزدیکی هیپوکامپ آسیب ببیند (بخش مسئول حافظه در مغز) شاید این نشت آهسته­ مایع سمی مسبب از دست رفتن نورون در مغز و در نهایت مشکلات حافظه شود.

پرفسور «جانکو نیکولیک زوچیچ» Janko Nikolich-Zugich، رئیس بخش ایمونولوژی دانشگاه آریزونا گفت: «این یافته واقعا پارادایم­های قدیمی را به چالش می­کشد و زمینه­ جدیدی را برای درک ما از سکته­ مغزی و عواقب آن به وجود می­ آورد. «ما ساده ­انگارانه تصور می­کردیم که اسکار گلیال یک مانع برای آسیب بافت سالم مغز است و هیچ دلیلی در مورد مسمومیت بافت مغز وجود ندارد. ما از انجام گرفتن چنین تحقیق روشنگرانه­ ای سپاسگزار هستیم، اکنون ما می­توانیم با دنباله­ گیری تحقیقات، درمان­های جدید و مختلف سکته­ مغزی را بیازماییم».

نتایج منجر به اکتشاف این تحقیق تاثیرگذار به صورت کامل در نشریه­ی Neurobiology of Disease منتشر شده است.

مقاله انگلیسی و کامل این تحقیق قابل تکرار در ۱۶ صفحه و به صورت PDF در دسترس بخش تحقیق و پژوهش ماهنامه­ «آفتاب سلامت» قرار دارد.

محققین و دانشمندان محترمی که مایل هستند این مطالب ارزشمند را دریافت دارند، کافی است به نشانی کانال تلگرامی ماهنامه­ پزشکی «آفتاب سلامت» مراجعه کنند تا فایل مذکور را در راستای اشاعه­ دانش پزشکی در اختیارشان بگذاریم:

https://t.me/aftabesalamat

@aftabesalamat

Contact Us:

Department of Immunobiology

۱۶۵۶ E. Mabel Street

P.O. Box 245221

Tucson, AZ  ۸۵۷۲۴-۵۲۲۱

Tel: 520-626-6409

Fax: 520-626-2100

com-uaimb@email.arizona.edu

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا