اخبار داروخانهاخبار پزشکی جهاناعصاب و رواننقد کاربردی

سلامت روان در جهانی نابرابر

جهان به شدت در حالی قطبی‌شدن است.

 

ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند، و تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند بسیار بالا است.

فدراسیون جهانی سلامت روان می‌گوید که در همه‌گیری کرونا نابرابری‌های نژادی، قومی، جنسیتی و نقض حقوق بشر به خصوص برای افرادی که مشکلات سلامت روان داشتند، آشکارتر شد.

دسترسی به خدمات سلامت روان هنوز به‌شدت نابرابر است.
بنا بر اعلام فدراسیون جهانی سلامت روان، ۷۵ تا ۹۵ درصد کسانی که در کشورهای با درآمد کم و متوسط، با مشکلات روان دست و پنجه نرم می‌کنند به خدمات درمانی دسترسی ندارند، و دسترسی در کشورهای ثروتمند نیز چندان مطلوب نیست.

 

به گزارش این نهاد، پژوهش‌ها نشان داده است که افراد با مشکلات سلامت روان اگر بتوانند در نهایت خدمات بهداشتی دریافت کنند، این دریافت با تاخیری قابل توجه انجام می‌شود.

ممکن است ارائه درمان‌های روانی، اجتماعی و پزشکی تا ۱۵ سال به تاخیر بیافتد.

همچنین «ننگ اجتماعی» و تبعیض که بر افراد با مشکلات سلامت روان تحمیل می‌شود، وضعیت سلامتی آنها را وخیم‌تر می‌کند و فرصت‌های آموزشی و شغلی را از آنها می‌گیرد.

در همه‌گیری کرونا، بازماندگانی که شاهد مرگ عزیزانشان بودند، کسانی که دچار دشواری‌های اقتصادی شدند، شغلشان را از دست دادند، و کسانی که در شرایط قرنطینه از ارتباط فیزیکی و اجتماعی محروم شدند، ممکن است اکنون دچار مشکلات سلامت روان شده یا مشکلاتشان بیشتر شده باشد.

بنیاد سلامت روان در بریتانیا می‌گوید که طبق پژوهش‌هایی که انجام داده، برخی از افراد که با مشکلات سلامت روان، تبعیض، و مسئولیت فرزندان مواجه بودند، بیش از همه تحت تاثیر تبعات همه‌گیری کرونا قرار گرفته‌اند.

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در بیانیه‌ای که به مناسبت روز جهانی سلامت روان منتشر کرده، بر ضرورت افزایش دسترسی «اقشار کم‌درآمد» به روانشناس و مشاور تاکید کرده است.

این سازمان به تاثیر همه‌گیری کرونا بر سلامت جامعه اشاره کرده اند و نسبت به اجرای طرح “هر ۱۰۰ خانواده، یک مشاور روانشناس” اعلام آمادگی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا