تغذیه سالمتفسیر سلامتمسیر سلامت

روغن زیتون، اکسیر فراموش شده زندگی

مصرف روغن زیتون و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌ها

آیا چیزی به سادگی استفاده روزانه از یک دوم قاشق غذاخوری روغن زیتون به جای کره یا لبنیات پرچرب می‌تواند به افزایش شانس زندگی طولانی‌تر کمک کند؟

به‌گزارش Everyday Health؛ طبق یک مطالعه جدید از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، مصرف مرتب روغن زیتون موجب افزایش سلامتی و عمر می شود.

محققان این دانشکده دریافتند، افرادی که از ۷ گرم یا بیشتر روغن زیتون (حدود یک دوم قاشق غذاخوری) در پخت‌و‌پز، به‌عنوان سس یا همراه با نان استفاده می‌کنند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی، سرطان، بیماری تنفسی یا بیماری آلزایمر را در مقایسه با دیگران، کاهش می‌دهند.

این در حالی است که مصرف حدود ۱۰ گرم روغن زیتون در روز (حدود سه چهارم قاشق غذاخوری) با کاهش خطر مرگ زودرس ناشی از هر دلیلی نیز همراه است.

مارتا گواش‌فره، محقق ارشد در بخش تغذیه در دانشکده پزشکی هاروارد، گفت:

این یافته‌ها، از توصیه‌های غذایی برای افزایش مصرف روغن زیتون و سایر روغن‌های گیاهی غیراشباع حمایت می‌کند.

انواع مختلفی از اسیدهای چرب در روغن زیتون وجود دارد، اما این روغن، بیشتر از چربی‌های تک‌غیراشباع تشکیل شده است. این چربی‌ها می‌توانند به کاهش میزان لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به کلسترول «بد» نیز معروف است، کمک کنند و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش دهند.

محققان با مطالعه بر روی ۶۱ هزار زن سالم و ۳۲ هزار مرد سالم به مدت ۲۰ سال دریافتند، افرادی که بیشترین میزان روغن زیتون را مصرف می‌کردند، ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، ۱۷ درصد کمتر در معرض خطر مرگ‌ ناشی از سرطان، ۱۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ‌ ناشی از بیماری تنفسی و ۲۹ درصد کمتر در معرض خطر مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های نورودژنراتیو (پارکینسون، آلزایمر و مالتیپل اسکلروزیس) بودند.

در این مطالعه جایگزین کردن روغن‌های گیاهی دیگر مانند کانولا، ذرت، گلرنگ و سویا با روغن زیتون، تاثیر مشابهی نداشت.

این مطالعه ۱۱ ژانویه در مجله آمریکایی قلب‌و‌عروق منتشر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا