اکسیر سلامت

دومین مورد استفاده دارویی از پادتن بدن لاما

محققان بلژیکی امیدوارند لاما «قهرمان» مقابله با ویروس کرونا شود. «وینتر» لامای ۴ ساله‌ای است که تحت آزمایشات محققان بلژیکی قرار دارد.

محققان برجسته بلژیکی تاکید دارند تلاش‌های آن‌ها برای جداسازی آنتی‌بادی (پادتن) تولید شده در بدن یک لاما – شتر بدون کوهان- در درمان کووید ۱۹ موثراست.

پروفسور خاویر سائلنز از انستیتوی بیوتکنولوژی پزشکی فلمیش در شهر خنت بلژیک به خبرگزاری فرانسه گفت که اگر این روش کار کند، این نخستین باری نیست که نقش چهارپایانی مانند شتر در درمان بیماری‌ها کارگشا خواهند بود.

طبق اظهارات سائلنز در حال حاضر دارویی در بازار وجود دارد که برای تهیه آن از آنتی‌بادی لاما در معالجه بیماری پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک استفاده می شود. بیماری یاد شده گونه کمیاب اختلال انعقاد خون است.

حال او معتقد است که تیم تحقیقاتی وی در آستانه «دستیابی به موفقیت بزرگ» برای درمان بیماری کووید ۱۹ است.

پروفسور سائلنز و نیکو کالورت همکار بلژیکی‌اش با یک گروه آمریکایی از دانشگاه شهر آستین تگزاس به سرپرستی پروفسور جیسون مک‌ للان در این زمینه همکاری می‌کنند.

در تحقیقات مشترک این دو گروه، به یک لامای ماده با نام وینتر، پروتئینی که در سطح ویروس جدید کرونا وجود دارد تزریق شد و این حیوان با تولید آنتی بادی به آن واکنش نشان داد.

این آنتی‌بادی قادر به ایفای دو نقش است؛ یکی نقش محافظتی و دیگری خنثی کردن تهدید ویروس است.

انسان‌ها تنها یک نوع آنتی‌بادی تولید می‌کنند که از دو زنجیره پروتئینی سبک و سنگین تشکیل می‌شود اما لاماها دو نوع آنتی‌بادی تولید می‌کنند که یکی از آن‌ها شبیه آنتی‌بادی‌های بدن انسان است اما آنتی‌بادی دیگر بسیار کوچکتر است. آنتی‌بادی کوچکتر می‌تواند در مقابل ویروس جدید کرونا به طور موثرتر عمل کند.

محققان در این تحقیق می‌گویند که دستکاری آنتی‌بادی‌های لاما بسیار آسان است و می‌توانند به آنتی‌بادی‌های انسان متصل یا ترکیب شوند و در عین حال پایدار باقی بمانند.

آزمایش روی بدن انسان چه زمانی انجام می‌شود؟

دورین دوولیگر محقق دیگر در انستیتوی بیوتکنولوژی بلژیک نیز پاسخ ایمنی لاما به پروتئین تزریق شده را تایید می کند.

وی گفت: «هدف ما ایجاد یک درمان ضد ویروسی شامل انتقال مستقیم این آنتی‌بادی‌ها به بیماران است.» طبق گفته این محققان، نخستین آزمایش روی انسان می‌تواند تا قبل از پایان سال انجام شود.

شاید درمان ضد ویروسی مبتنی بر آنتی‌بادی‌های لاما نتواند بحران را به طور کامل خاتمه دهد اما طبق نوید دانشمندان حاضر در این تحقیق می‌تواند مسیری امیدوار کننده به سمت کمک به بیماران فعلی و کاهش آمار قربانیان به دنبال داشته باشد.

آزمایشگاه انستیتوی بیوتکنولوژی بلژیک دارای اعتباری جهانی در این زمینه است و به‌عنوان یک موسسه دانشگاهی وابسته به دانشگاه خنت به‌طور مستقل در صنعت داروسازی فعالیت می‌کند.

محققان این مرکز همکاری‌های مشترک خود با دانشگاه آستین تگزاس را در سال ۲۰۱۶ برای یافتن درمان بیماری‌های تنفسی ناشی از سارس که نوعی دیگر از ویروس کرونا است شروع کرده بودند. اما شیوع سریع نوع جدید این ویروس باعث شد تا این دو گروه تحقیقاتی تلاش‌های خود را بیشتر روی ویروس جدید متمرکز کنند.

خانم دوولگیر درباره وضعیت وینتر، لامایی که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفت می‌گوید که این حیوان در مکانی اعلام نشده در بلژیک نگهداری می‌شود.

وی افزود: «ما از سوی فعالان حقوق حیوانات نگران هستیم. ما تلاش می کنیم تا سطح استرس حیوان را پایین نگه داریم.»

وینتر یک لامای قهوه‌ای رنگ چهار ساله است و دانشمندان بلژیکی و آمریکایی امیدوارند او بتواند به چهره‌ای مهم در مقابله با ویروس کرونا تبدیل شود. این لاما از ۹ ماهگی در تحقیقات این دو گروه مورد استفاده قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا