اخبار پزشکی جهانمسیر سلامت

دروغ های هزار بار آزموده حقوق بشر و قوانین سازمان ملل

یورونیوز Euronews شبکهٔ خبری ۲۴ ساعته اروپایی است که زیر نظر کمیسیون ارتباطات اتحادیه اروپا وابسته به اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. این خبرگزاری اخیرا با صراحت هر چه تمام تر از دور زدن تحریم دارویی آمریکا از سوی سوئیس خبر رسانی کرده است.

واقعیتی که همه می دانند ولی ترجیح می دهند در مجامع رسمی بین المللی در قبال دروغ پراکنی های آمریکا سکوت مصلحتی پیشه کنند تا مبادا منافع و روابط دیپلماتیک شان دچار مخاطره شود.

به تیترخبر و محتوای Euronews بدون دخل و تصرف ماهنامه آفتاب سلامت توجه فرمایید:
سوئیس در پی دور زدن تحریم‌ها برای ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است

دولت سوئیس به دنبال ایجاد یک کانال مالی ویژه به منظور دور زدن تحریم‌ها و برقراری رابطه تجاری با ایران به ویژه در زمینه داروست.

شبکه تلویزیونی RTS سوئیس روز پنج شنبه ۲۸ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد گروهی از دیپلمات‌های سوئیسی از چند ماه پیش تاکنون به دنبال ایجاد یک کانال بانکی قانونی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند تا بتوانند از این طریق زمینه ادامه فعالیت عادی شرکت‌های بزرگ دارویی و غذایی این کشور در ایران را فراهم سازند.

آر تی اس به نقل از گزارشگر اعزامی خود به ایران گفته است که یکی از اهداف این حرکت «ابتکاری» جبران بخشی از کمبود دارویی ایجاد شده در ایران بر اثر تحریم‌هاست.

این طرح «راهکار تجاری بشردوستانه سوئیس» نام دارد و قرار است کانالی موازی با اینستکس، ساز و کار ویژه تجارت اروپا با ایران باشد. مقام‌های سوئیسی به دلیل آن که اینستکس ظاهرا پیش از تولد به اغما رفته است، در تلاشند تا با مذاکره با بانک‌ها و شرکت‌های مختلف و نیز با گفتگو با مقام‌های رسمی ایران و ایالات متحده راه را برای عملی کردن طرح خود باز کنند.

آر تی اس با این حال از قول دفتر وزارت اقتصاد سوئیس می نویسد که این مذاکرات تاکنون موفق نبوده است.

یکی از راهکارهای پیشنهادی سوئیسی‌ها برای ایجاد امکان تجارت دارویی با ایران، معامله پایاپای یا تبادل کالا با کالا با ایران است. شبکه تلویزیونی سوئیس جزئیات دیگری از چگونگی اجرای این طرح و نیز در مورد نوع کالاهایی که می توانند مبادله شوند، فاش نساخته است.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران تجارت محصولات دارویی را شامل نمی شود اما به دلیل تحریم‌های مالی و منع بانک‌های جهان از همکاری با ایران، در عمل تجارت دارو با ایران نیز تقریبا ناممکن شده است.

چند شرکت تولیدی دارو و مواد غذایی از جمله نوارتیس، روش و نستله از معدود شرکت های سوئیسی هستند که به رغم وجود تحریم همچنان در ایران حضور دارند. این شرکت‌ها به دلیل آن که نمی توانند پول خود را از ایران به سوئیس منتقل کنند، عملا امکان خروج از بازار ایران را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا