اخبار پزشکی جهانتفسیر سلامتنوآوری های پزشکی

درمان چاقی با شناسایی آنزیم دربان

پژوهشگران دانشگاه ییل Yale در آمریکا آنزیمی را در بدن موش‌ها شناسایی کردند که نقشی مانند دربان هتل ها را برای سلول‌های چربی بازی می‌کند و می‌تواند مانع ورود کربوهیدرات به این سلول‌ها شود؛ نتایج این تحقیق در راستای درمان چاقی موثر عنوان شده است.

از یافته های مهم تیم دانشگاه ییل این است که تعداد سلول‌های چربی بدن چاق ها با سایرین تفاوتی ندارد اما اندازه این سلول‌ها در بدن افراد چاق، بزرگتر از سلول های چربی در افراد معمولی است.

در واقع هرچه میزان کربوهیدرات ورودی به بدن افزایش می‌یابد، مقادیر بیشتری از آن درون سلول‌های چربی تجمع کرده و اندازه این سلول‌ها را افزایش می‌دهد.

نویسنده ارشد این تحقیق Xiaoyong Yang گفت: «نتایج تحقیق ما در بررسی علت چاقی معلوم می کند OGT یک هدف بسیار جذاب برای درمان چاقی با روش دارودرمانی است.»

برای تنظیم این فرایند، سلول‌های چربی توسط  مولکول‌هایی احاطه شده‌اند که مانند یک دربان، وظیفه برقراری تعادل بین مواد مغذی ورودی و انرژی خروجی را بر عهده دارند.

هنگامی که این مولکول‌ها وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند قبل از سوخت چربی موجود در سلول، مقادیر زیادی کربوهیدرات وارد آن می‌شود و در نتیجه اندازه سلول‌های چربی افزایش می‌یابد. اکنون محققان آنزیمی موسوم به OGT را شناسایی کردند که این مولکول‌های دربان را کنترل می‌کند.

محققان با آزمایش روی موش‌ها دریافتند کمبود این آنزیم موجب بهبود وضعیت سلامت عمومی می‌شود و موش‌هایی که میزان این آنزیم در بدن آن‌ها کمتر است، پیش از جذب کربوهیدرات، چربی موجود در سلول‌ها را می‌سوزانند و در نتیجه سلول‌های چربی کوچک‌تری دارند. همچنین مشخص شد موش‌هایی که دارای مقادیر زیادی از آنزیم OGT‌ هستند، پیش از سوزاندن چربی ذخیره شده، مقادیر زیادی کربوهیدرات را جذب می‌کنند و در نتیجه حجم سلول‌های چربی آن‌ها بیشتر بوده و در مجموع چاق‌تر هستند.

انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث پسرفت شاخص‌های سلامتی، از جمله کاهش میانگین طول عمر و یا کاهش کیفیت زندگی گردد. چاقی با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت ، بیماری های مزمن کبدی، انواع سرطان ها و بروز بسیاری از اختلالات مرتبط است. چاقی با افزایش شیوع در بزرگسالان و کودکان، یکی از عمده‌ترین علل قابل پیشگیری مرگ و میر در سرتاسر جهان می‌باشد و صاحب نظران آن را به عنوان یکی از جدی‌ترین مشکلات سلامت عمومی در قرن بیست و یکم می‌دانند.

محققان یل می گویند هدف قرار دادن آنزیم O-GlcNAc transferase با داروها می تواند روشی جدید برای مقابله با چاقی ارائه دهد.

از سویی دیگر برخی از لاغری بیش از حد در رنج هستند و شاید بتوان با تسلط بر ویژگی های OGT ، لاغری غیرعادی آنان را مداوا کرد.

نتایج کامل این پژوهش در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا