تفسیر سلامت

جف بزوس: می خواهم بیشتر زنده بمانم

جف بزوس استارت آپ Altos Labs را با ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه اولیه در راستای معکوس کردن پیری در انگلیس افتتاح می‌کند.

شینای یاماناکا Shinya Yamanaka محقق برنده جایزه نوبل برای کشف برنامه ریزی مجدد سلول‌ها نیز رئیس هیأت مشاوران علمی این شرکت است و این امتیاز قابل توجه مشتاقان رویدادهای علمی را بیشتر از معمول به فعالیت های Altos Labs جلب کرده است.

این فناوری روشی برای جوانسازی سلول‌ها ارائه می‌کند و به عقیده محققان می‌توان از آن برای جوانسازی کل بدن حیوانات و در نهایت افزایش طول عمر انسان استفاده کرد.

یاماناکا طی تحقیقاتش کشف کرد با افزودن ۴ پروتئین به سلول‌ها می‌توان به آنها دستور داد به حالتی بازگردند که ویژگی‌های سلول‌های بنیادی جنینی در آن دیده می‌شود.

کارلوس ایزپیسوا بلمونت یک محقق اسپانیایی نیز به این شرکت می‌پیوندد. او کشفیات مذکور را روی موش‌های زنده آزمایش کرد و نشانه‌هایی از معکوس شدن پیری در آنها رصد کرد. در همین راستا فناوری برنامه ریزی مجدد را اکسیر حیات نامید. آنها پیش بینی کرده اند عمر انسان را با کمک این فناوری می‌توان تا ۵۰ سال افزایش داد.

البته در آزمایش انجام شده روی موش‌ها، در بخشی از حیوانات نشانه‌هایی از جوان شدن بافت‌ها رصد شد اما در بدن بقیه موش‌ها تومورهایی به وجود آمد.

«جف بزوس» بنیان‌گذار شرکت‌های مشهور «آمازون» و «بلو اوریجین» و ثروتمندترین فرد دنیا که اخیرا به فضا نیز قدم گذاشته است، قصد دارد مخارج پژوهشهای Altos Labs را به منظور افزایش طول عمر خود تامین کند.

البته ثروتمندترین مرد تاریخ معاصر اولین بار نیست که تمایلاتش به گریز از پیری را علنی می کند. «بزوس» قبلاً نیز در تحقیقات ضد پیری سرمایه گذاری کرده است که مهم‌ترین آنها در یک شرکت سن فرانسیسکویی به نام «یونیتی تکنولوژیز» (Unity Technologies) در سال ۲۰۱۸ بود یونیتی تکنولوژیز یک شرکت بیوتکنولوژی با هدف توسعه درمان‌های ضد پیری است.

این شرکتِ مرموز، دانشگاهیانی را استخدام می‌کند که بر روی چگونگی پیر شدن سلول‌ها تحقیق کنند و دریابند که چه کارهایی می‌توان برای کند کردن روند پیری انجام داد تا بافت‌ها و اندام ما کندتر پیر شوند.

آنها با پرداخت حقوق سالانه ۱ میلیون دلار به دانشمندان، تنها با هدف انجام یک کار علمی بزرگ، به محققان بدون هیچ دریغی کمک می‌کند و قصد دارد چندین موسسه را در مکان هایی از جمله سن دیگو، کمبریج انگلیس و ژاپن تاسیس کند. باید به یاد داشت که بزوس یک تاجر نخبه است و هرگونه درمان کاربردی ضد پیری که Altos Labs عرضه دارد، میلیاردها دلار ارزش خواهد داشت.

هدف آزمایشگاه آلتوس استفاده از برنامه‌ریزی مجدد بیولوژیکی است که فرآیند «تعلیم سلول‌ها» یا معرفی عناصری است که به سلول‌ها اجازه می‌دهد تا به مرحله جنینی جوان‌تر برگردند و به طور موثر کل روند پیری خود را معکوس کنند. شرکت «کالیکو» (Calico) که با «آلتوس» قابل مقایسه است، آزمایشگاهی دارد که بر همین برنامه‌ریزی مجدد تمرکز دارد و اولین مقاله پیش‌چاپ خود را در این زمینه در اوایل سال جاری منتشر کرد.

تلاش برای دستیابی به جاودانگی و معکوس کردن پیری، حوزه‌ای از علم است که بسیاری از ثروتمندترین کارآفرینان فناوری جهان را از جمله «لری پیج» بنیان‌گذار گوگل که به تأسیس شرکت «کالیکو» کمک کرده و «پیتر تیل» بنیان‌گذار «پی‌پل» که در «یونیتی تکنولوژیز» سرمایه گذاری کرده، به خود جذب کرده است.

دانشمندان به طور فعال در حال بررسی راه‌هایی برای بازگرداندن روند پیر شدن هستند و ممکن است ما به معکوس کردن پیری نزدیک باشیم و حتی مرگ در ۴۰ تا ۱۰۰ سال آینده منسوخ شود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا