اخبار پزشکی جهانمسیر سلامت

توضیحات مهم درباره آغاز کارآزمایی بالینی داروی Favipiravir

توضیحات مهم درباره آغاز کارآزمایی بالینی داروی Favipiravir

شورای هماهنگی تهیه و ساخت داروی Favipiravir در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: با توجه به اینکه برخی تحقیقات، اثرگذاری داروی Favipiravir را روی ویروس کرونا تائید کرده است، با تلاش محققان این دانشگاه یکشنبه ۱۷ فروردین ماه کارآزمایی بالینی این دارو آغاز شد.

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از فانا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد در پی خبرهایی که از سوی محافل گوناگون درباره ساخت داروی Favipiravir و استفاده از آن برای درمان کرونا منتشر شده است، از سوی اعضای شورای هماهنگی تهیه و ساخت این دارو در دانشگاه این توضیحات ارائه شد:

داروى Favipiravir در سال ٢٠١١ توسط شرکت تویاماى ژاپن براى اولین بار به عنوان داروى درمان آنفولانزای نوع B معرفى و پس از بروز اپیدمى جهان‌گیر کرونا استفاده از آن براى درمان این بیمارى نیز مطرح شد.

در حال حاضر هنوز داروی مشخصی به عنوان داروی اختصاصی و نجات‌بخش نهایی برای بیماری کرونا از هیچ منبع موثق علمی در جهان معرفی و به اثبات نرسیده است از این‌رو با توجه به شرایط فعلی، برای اخذ بهترین نتیجه درمانی در کنترل بیماران کرونا باید از داروهای معقول و موجه موجود در بیماری‌های دیگر استفاده کرد.

در همین راستا بسیاری از مراجع بین‌المللی در حال بررسی علمی داروی Favipiravir برای احتمال افزودن آن در برنامه رسمی دارو درمانی بیماری کرونا هستند.

در شرایط فعلی نتایج پراکنده و محدودی اثرگذاری این دارو در تخفیف علائم بالینی و مشکلات بیماران در فازهای اولیه و متوسط بیماری را مطرح کرده است و طبق این تحقیقات، این دارو می‌تواند ضمن تسریع روند بهبودی، زمان بستری در تخت‌های بیمارستانی را کاهش دهد‌. البته هنوز اثرات این دارو بر بیماران حاد و ICU نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

به دنبال این گزارشات پراکنده در مورد اثرگذاری داروی Favipiravir روی ویروس کرونا از منابع مختلف در کشورهاى درگیر با کرونا مانند چین، متخصصان کشور در پاسخ به نیاز ایجاد شده، دست به کار شده و از ماه‌های آخر سال گذشته پروژه سنتز، فرمولاسیون و کارآزمایی بالینی این دارو در تعدادى از شرکت‌هاى دارویى و مراکز دانشگاهى کشور از جمله مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده داروسازی و مرکز تحقیقات علوم دارویى دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین تعدادی از مراکز خصوصی همچون شرکت نفس فارمد آغاز شد.

این توضیح ضروری است که کلمه ساخت در داروسازی در دو معنی سنتز مواد موثره و همچنین شکل‌دهی ماده موثره یا همان فرمولاسیون برای مصرف بیماران کاربرد دارد که تلاش‌ها در هر دو زمینه از اسفند ماه ۹۸ در مرکز تحقیقات علوم دارویی و همچنین دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عملیاتى شد.

سنتز ماده موثره این دارو با موفقیت در فاز نهایی قرار گرفته و همچنین فرمولاسیون تعداد محدودی قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی این دارو در روز یکشنبه ۱۷ فروردین پس از طی مراحل قانونی برای انجام آزمون‌های بالینی، در کنار قرص‌های تهیه شده از کشور چین و همچنین بخش خصوصی کشور در اختیار کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت تا مطابق مقررات و پروتکل‌های مورد تائید وزارت بهداشت تحت مطالعات کارآزمایی بالینی قرار گیرد.

نتایج این مطالعات در کنار مطالعات کارآزمایی بالینی دیگری که در دیگر مراکز درمانی کشور در حال انجام است در نهایت با طرح در کمیته‌های علمی ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، وضعیت تائید یا عدم تائید این دارو برای استفاده در درمان COVID-19 را مشخص خواهد کرد.

درصورتی‌که نتایج کارآزمایی‌هاى بالینى که در مراکز درمانى متعددى در کشور در حال انجام است، منجر به تائید اثرگذارى Favipiravir در درمان بیمارى COVID-19 شود، تکنولوژى ساخت و فرمولاسیون این دارو در داخل کشور در هر دو بخش دانشگاهی و خصوصی آماده بهره‌بردارى و استفاده مراکز درمانی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا