مطالب ویژهنقد کاربردی

دکتر سید روح الله حسینی: توریسم درمانی فرصتی برای دور زدن تحریم هاست

رتبه سوم ارزآوری صنعت گردشگری

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از روزنامه کیهان در این مقطع زمانی، صنعت گردشگری با ارزآوری چشم گیری که برای کشورهای فعال به ارمغان آورده از رتبه سوم بعد از صنعت نفت و خودروسازی به سمت قله منحنی تولید ثروت در حرکت است.

در این میان برخی از کشورها با توسعه امکانات درمانی خود، جذابیت های چشم گیری فراهم آورده اند که «سلامت جویان» را به عنوان «توریست درمان طلب» از ملیت های مختلف به سوی کشور مورد نظر سرازیر کرده است. خبرنگار روزنامه کیهان در این ارتباط با دکتر سید روح الله حسینی مدیر عامل یکی از هلدینگ های فعال دارویی، مصاحبه ای انجام داده که ماحصل این گفتگو به اطلاع مخاطبین گرامی می رسد:

هیچ تحریمی نمی تواند مانع از ارزآوری توریسم درمانی شود

«دکتر سید روح الله حسینی»، مدیرعامل هلدینگ دارویی یاسین، وجود دانش و مهارت های درمانی لازم را اصل و اساس صنعت توریسم درمانی عنوان داشت و تاکید کرد که این مهم در کشور سال هاست که از سوی دانشمندان ما به انجام رسیده و گام های بعدی آن بستر سازی و زیر ساخت هایی هم چون ایجاد مراکز درمانی پیشرفته و تجهیز آن هاست که باید این گام ها برداشته شود.

سید روح الله حسینی، بی اطلاعی بیماران «مداوا طلب» جهان را از سطح پیشرفته برخی درمان های کشور، ناشی از کم توجهی رسانه ملی  به صنعت دارو و درمان عنوان کرد. وی لکنت زبان رسانه ای در تشریح و توضیح شفاف خدمات درمانی کشور را یک آفت بزرگ در ناشناس ماندن خدمات دارویی و پزشکی کشور دانست.

دکتر حسینی گفت: توریسم درمانی یکی از کانال های ورود ارز به کشور است که هیچ تحریمی نمی تواند مانع از سرازیر شدن این ثروت به کشور شود ولی دهه هاست که همه امیدها و ممارست ها بر استخراج و فروش نفت متمرکز است.

اراده ای برای انعکاس خدمات ارزنده وجود ندارد

این مدیرعامل منتقد گفت: ما فرآورده های دارویی- درمانی خیره کننده ای تولید کرده ایم اما اراده و رویکردی در راستای انعکاس حرفه ای این خدمات ارزنده در شکل محصولات نمایشی وجود ندارد.

حسینی خبررسانی حرفه ای و شگفت انگیز مراکز آمریکایی و غربی را غبطه برانگیز عنوان کرد و گفت: به محض این که صنعت دارو و درمان غرب خدمت کوچکی عرضه می کند، مطرح ترین سناریست ها و کارگردان های فیلم های صنعتی پا به میدان گذاشته و آن خدمت را با شیوه های بیانی اثر گذار در چندین و چند ورژن به مخاطبین جهانی منعکس می کنند.

آنها از کاه خود کوه می سازند و چشم های مردم جهان را خیره کرده و نگاه ها را به سوی مراکز درمانی و محصولات خود معطوف می دارند. ما بیشتر از این که تحت تاثیر پیشرفت های واقعی غرب باشیم از رسانه های تبلیغاتی و قدرتمند آنها تاثیر پذیرفته ایم.

دکتر حسینی با ذکر مثالی در حوزه سلول های بنیادی تصریح کرد: وقتی در کشور ایران دخترکی مبتلا به سرطان خون و محتضر، با شیوه درمانی فوق پیشرفته، مداوا می شود حتی خبرهای نوشتاری این واقعه عظیم درمانی به شکلی ضعیف و مبهم و با برد کم انجام می پذیرد.

اگر زیرساخت توریسم درمانی ایجاد شود بیماران کاری به تحریم ها ندارند

چرا این رویدادهای بزرگ درمانی، این تلاش های بی سابقه چشم گیر را به صورت فیلم، انیمیشن و مالتی مدیا با دوبله های مختلف در خروجی خبرگزاری ها و رسانه ها قرار نمی دهند تا توریسم درمانی و گردشگری پزشکی رونق یابد و درآمد های تازه، چشم مسئولین را به فرصت های جدید باز کند. حسینی سابقه تولید فیلم های صنعتی را پیش از انقلاب بسیار غنی تر عنوان کرد و عدم اهتمام در این زمینه بسیار مهم را موجب وارد آمدن خسارت های سنگین به صنایع مختلف دانست.

دکتر روح الله حسینی چاه های نفت کشور را سیاه چاله هایی معرفی کرد که تمام هوش و حواس مسئولین را بلعیده و جایی برای ایجاد درآمدهای تازه و فرصت های جدید نمی گذارد.

برخی کشورها مانند کره جنوبی، برزیل و پاناما با پایین آوردن هزینه درمان و بالابردن کیفیت، به قطب مراجعات پزشکی در یک زمینه خاص تبدیل شده اند.

اگر ایران نیز سطح مراکز درمانی خود را تا سطح کشورهای مطلوب برای توریسم درمانی ارتقا بخشد و به اصطلاح مدینه شفا شود، بیمارانی که در صدد دستیابی مجدد به سلامتی از دست رفته شان هستند کاری به تحریم ها و تمایلات مقطعی سیاستمداران غرب نخواهند داشت.آنها کوهها و دریاها را برای رسیدن به مراکز درمانی ما درمی نوردند. مهم اهتمام و لیاقتی است که متولیان درمانی باید در کانالیزه کردن این همه نبوغ و استعداد ایرانی هزینه کنند.

دکتر سید روح الله حسینی- رئیس هیئت مدیره هلدینگ دارویی یاسین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا