اخبار داروخانهاکسیر سلامتزیبایی و پوست و مو

تزریق بوتاکس از زاویه دید متخصصان

دکتر استیون ویلیامز Dr. Steven Williams رئیس انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، می‌گوید: اگر بتوانید از انقباض برخی ماهیچه‌های صورت جلوگیری کنید، در واقع مانع چین‌خوردگی پوست و عمیق‌تر شدن خطوط و ‌چروک شده اید.

 

به تازگی تزریق بوتاکس از جمعیت میانسالان به جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله رسیده است. برخی از آنها این اقدام را با هدف پیشگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست در سال‌های آتی انجام می‌دهند. اما آیا تزریق بوتاکس در جوانی می‌تواند از بروز چین و چروک در سالهای آینده جلوگیری کند؟

در روش‌های درمانی مانند تزریق بوتاکس، ماده‌ فعال Botulinum toxin نام دارد. این ماده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تهیه و برای فلج کردن موقت عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از متخصصان پوست و جراحان پلاستیک عقیده دارند ماده بوتولینوم می‌تواند به طور موقت از به‌ وجود آمدن آژنگ و چین‌وچروک‌ها جلوگیری کند.

بوتاکس پیشگیرانه چیست؟

حرکات مستمر و تکراری ماهیچه‌های صورت می‌تواند چین‌های غیر‌ثابت و متحرک ایجاد کنند؛ مثل چین‌های اطراف چشم‌ها، روی پیشانی و بین دو ابرو که به خط اخم معروف است، هنگام خندیدن، گریه کردن، … به وجود می‌آیند.

وقتی که سن افراد کمتر است، این خطوط یا چین‌وچروک‌ها تنها موقع بروز احساسات مانند اخم کردن یا بیان برخی عبارات و ابراز تعجب ظاهر می‌شوند اما با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می‌کنند؛

پروتئینی که به عنوان اجزاء ساختار بنیادین پوست عمل می‌کند و پوست را استوار نگه می دارد. بدن همچینن الاستین از دست می‌دهد؛ پروتئینی که خاصیت ارتجاعی به پوست می‌بخشد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به گفته ویلیامز، فلج ناشی از تزریق بوتاکس معمولا سه تا پنج ماه طول می‌کشد و بعد از آن افراد باید سراغ نوبت بعدی درمان بروند.

به گفته پاتریشیا وکسلر، متخصص پوست، این بازه زمانی می‌تواند متفاوت باشد و برای بوتاکس پیشگیرانه، دوز استاندارد خاصی وجود ندارد. افراد ممکن است با توجه به سابقه تزریق، قدرت عضلات صورت و میزان چین‌های متحرک‌، برای دستیابی به اثر مطلوب در مقایسه با دیگران، به بوتاکس کمتر یا زیادتری نیاز داشته باشند.

اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنید، انقباض ماهیچه‌ها دوباره شروع می‌شود و چین‌وچروک‌ها آهسته شکل می‌گیرند. با وجود این، افرادی که بوتاکس زده‌اند، احتمالا در مقایسه با افراد همسن و سالشان که هرگز بوتاکس تزریق نکرده‌اند، چین‌وچروک کمتری را شاهد خواهند بود.

به گفته وکسلر، اگر از ۲۵ سالگی تزریق بوتاکس را شروع و در ۴۰ سالگی آن را متوقف کنید، مثل این است که زمان را ۱۵ سال متوقف کرده باشید. بر این اساس همچنان از مزیت دائمی تزریقی که انجام داده‌اید، برخوردار می‌شوید.

خطرات بوتاکس پیشگیرانه

خوشبختانه عوارض گزارش‌شده ناشی از این کندسازی روند پیری پوست، بسیار نادر است اما در برخی موارد، افراد کبودی و ورم در محل تزریق را گزارش کرده‌اند.

یکی دیگر از خطرات احتمالی افتادگی ابرو است که معمولا به دلیل انتشار نوروتوکسین در عضلات اشتباهی رخ می‌دهد. اگرچه تخمین‌ها درباره آن متفاوت است، یک تا پنج درصد احتمال دارد که این مشکل پیش بیاید. البته این آثار هم تقریبا همیشه موقتی‌اند.

سایر عوارض موقتی که تا امروز شناسایی‌شده عبارت‌اند از: دوبینی، خشکی چشم و افتادگی پلک.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای کاهش آثار منفی این روش درمانی، حتما برای تزریق به پزشکان کاربلد یا جراحان پلاستیک مراجعه کنید. همچنین توصیه می‌کنند تا چند ساعت پس از تزریق از ورزش کردن، دراز کشیدن یا لمس کردن ناحیه تحت درمان خودداری شود.

در چه زمانی بوتاکس پیشگیرانه انجام شود؟

سنی که چروک‌های غیر‌دائمی و متحرک ظاهر می‌شوند، بسته به ژنتیک، رنگ پوست و شیوه زندگی متفاوت است.

با این حال کاهش کلاژن و الاستین معمولا در اواخر دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ عمر شروع می‌شود. از این رو برای کسانی که می‌خواهند از بوتاکس پیشگیرانه استفاده کنند، بازه سنی یاد شده زمان مناسبی است تا برای انجام دادن آن با پزشک و متخصص پوست مشورت کنند.

دکتر پگاه علم بیگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا