اخبار داروخانهسلامت زنانسلامت مردانمسیر سلامتنوآوری های پزشکی

تحول تازه در درمان سرطان پستان و پروستات

داروی جدید آسترازنکا در بریتانیا مجوز گرفت

داروی «اولاپاریب Olaparib ساخت شرکت داروسازی آسترازنکا، می‌تواند در معالجه مبتلایان سرطان پستان و سرطان پروستات مفید واقع شود.

از این پس، مردان مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته و زنان مبتلا به نوعی از سرطان اولیه پستان در صورتی که در معرض خطر بالای عود کردن بیماری باشند، می توانند در بریتانیا به داروی اولاپاریب دسترسی داشته باشند.

این داروی تازه تایید شده که به صورت قرص در دسترس خواهد بود، از ترمیم دی.اِن.اِی. توسط سلول‌های سرطانی که باعث مرگ سلولی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

این دارو که با نام «لین‌پارزاLynparza» نیز شناخته می‌شود، سرطان‌هایی با جهش‌های ژنی «پروتئین‌های ۱ و ۲ مستعدکننده سرطان پستان موسوم به BRCA را هدف قرار می‌دهد.

این ژن‌ها بیشتر در سرطان ارثی پستان و تخمدان تحت تاثیر قرار می گیرند.

سیستم درمانی و بهداشتی بریتانیا NHS معتقد است که داروی درمانی جدید، خطر بازگشت دوباره سرطان اولیه پستان «HER2-منفی» در چهار سال اول را تقریبا به یک سوم کاهش می‌دهد.

این اولین داروی ضد سرطان در جهان است که می‌تواند یک بیماری ژنتیکی ارثی را هدف قرار دهد.

تخمین زده می شود که حدود ۵۵۰ مرد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته، و ۳۰۰ زن مبتلا به سرطان اولیه پستان HER2-منفی، هر سال واجد شرایط استفاده از داروی جدید در انگلیس خواهند بود.

کارشناسان مؤسسه تحقیقات سرطان ICR  این تصمیم را تغییردهنده بسیاری از زندگی‌ها توصیف کردند و می‌گویند این دارو به بیماران فرصتی برای زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر می‌دهد.

پیشتر نیز این دارو درخواست دریافت مجوز کرده بود ولی نهاد دارویی بریتانیا در ان زمان چنین مجوزی را صادر نکرد.

سازمان «سرطان پروستات در بریتانیا» اعطای این مجوز را «بزنگاهی مهم» برای درمان سرطان پروستات عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا