مسیر سلامتمطالب ویژه

بیانیه روابط عمومی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات انجام شده در حوادث اخیر

روابط عمومی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات انجام شده در حوادث اخیر بیانیه‌ای را صادر کرد.

بیانیه روابط عمومی سازمان نظام پزشکی به شرح ذیل است:

همکاران ارجمند

اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراما ضمن تشکر از دغدغه های دلسوزانه همه شما عزیزان در خصوص حوادث اخیر و بنابر ضرورت اطلاع رسانی اقدامات انجام شده توسط سازمان نظام پزشکی و پیگیری های صورت گرفته در راستای مطالبات ارکان مختلف سازمان و اعضای محترم جامعه پزشکی کشور، موارد زیر به استحضار رسانده می شود:

1- پس از فوت تاسف بار مرحومه خانم مهسا امینی در روز جمعه مورخ 1401/06/25 رئیس کل سازمان در تاریخ یکشنبه 1401/06/27، با حضور در بیمارستان کسری و جلسه با مدیر عامل محترم و مسئول محترم فنی بیمارستان روند بستری و اقدامات درمانی انجام شده و پرونده را بررسی و نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد.

2- در تاریخ 1401/06/28 رئیس سازمان طی تماس تلفنی با دادستان محترم کل کشور و معاون محترم امنیتی انتظامی وزیر کشور و دبیر شورای امنیت کشور، ضمن اعلام دغدغه جامعه پزشکی ،خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب پزشکی شدند.

3-در تاریخ 1401/06/28 طی نامه ای به وزیر محترم کشور درخواست شد کمیته حقیقت یاب پزشکی با حضور سازمان نظام پزشکی و نماینده انجمن های علمی ذیربط تشکیل شود

4- در تاریخ 1401/06/29 در جلسه ای با حضور وزیر محترم کشور و معاون محترم امنیتی انتظامی، ضمن بیان دغدغه ها و مطالبات جامعه پزشکی درخواست کتبی تشکیل کمیته حقیقت یاب تقدیم وزیر محترم کشور شد که مورد استقبال وی قرار گرفت.

5- همان روز 1401/29/06 متعاقب نامه دبیر شورای امنیت کشور جهت تشکیل کمیته مذکور ،طی نامه ای از انجمن های علمی درخواست شد نماینده انجمن را جهت حضور در جلسه معرفی نمایند.

6- عصر همان روز (1401/06/29) با حضور نمایندگان انجمن های علمی مذکور و ریاست محترم سازمان پزشکی قانونی، رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی، معاون محترم درمان وزیر بهداشت و نایب رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ، اولین جلسه در وزارت کشور و در حضور دبیر شورای امنیت کشور برگزار و همه جوانب موضوع و مستندات پرونده بطور کامل بررسی شد.

7- پیرو انتشار CT اسکن مغز منتسب به خانم امینی، در تاریخ 1401/06/29، سازمان نظام پزشکی طی استعلامی از بورد رادیولوژی درخواست کرد نظر علمی خود را در خصوص یافته های CT اسکن مذکور اعلام نماید.

8- در تاریخ 1401/06/30 طی نامه ای به وزیر محترم کشور، بر ادامه کار کمیته تا نتیجه نهایی و نیز استفاده از ظرفیت عظیم انجمنهای علمی-تخصصی در راستای دفاع از حقوق مردم تاکید شد.

9- متعاقب در خواست تعدادی از اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی از رئیس سازمان پزشکی قانونی دال بر لحاظ نمودن دقت و رعایت موازین علمی در بررسی پرونده، این درخواست حضوری تحویل رئیس محترم سازمان پزشکی قانونی شد که در تاریخ 1401/07/02 خطاب به رئیس محترم مجمع عمومی پاسخ آن از سوی پزشکی قانونی واصل شد.

۱۰- در پی دغدغه تعدادی از همکاران در خصوص احتمال استفاده غیردرمانی از آمبولانس ها و نیز حمله به آمبولانسهای درحال ماموریت، در تاریخ 1401/07/06 طی مکاتبه ای با دبیر محترم شورای امنیت کشور، این موضوع منعکس و علاوه برآن طی جلسات و تماسهای متعدد با نهادهای ذیربط موضوع پیگیری شد.

11- پیرو نامه تعدادی از اعضای محترم جامعه پزشکی و رؤسای شعب نظام پزشکی کشور مبنی بر پیگیری برخی نگرانی ها و دغدغه ها، خطاب به ریاست کل سازمان، رئیس شورای عالی و رئیس مجمع عمومی، رئیس کل سازمان طی تماس با ریاست محترم مجمع و شورایعالی مراتب را مطرح و پس از کسب نظرات و ارشادات ایشان و نیز ارائه گزارش پیگیریهای انجام شده، علاوه بر طرح مفاد نامه مذکور در جلسات متعدد با مسوولین امنیتی، انتظامی و قضایی کشور، طی مصاحبه ای با یک خبرگزاری رسمی، این درخواست ها و نگرانی ها و مواضع سازمان را بصورت علنی بیان نمودند.

12- علی رغم برخی برداشتها از متن تقطیع شده مصاحبه توسط تعدادی از همکاران، در این مصاحبه به وضوح بر موارد ذیل تاکید شد:

رسیدگی به پرونده خانم امینی با صداقت کامل
– درمان همه مصدومین در همه مراکز درمانی بدون سوگیری
– استفاده از خودروهای امدادی در راستای وظیفه اصلی خود
– در کنار مردم بودن جامعه پزشکی و پیگیری خواسته ها و بیان اعتراضات خود از مسیر منطقی
– لزوم ایجاد فضای امن برای بیان انتقادها و اعتراضات در کشور
– معترضین و منتقدین مدافع تمامیت ارضی کشور و خواهان پیشرفت کشور هستند
– جامعه پزشکی ضمن بیان اعتراضات و انتقادات خود با اغتشاش و آسیب زدن به اموال عمومی مخالف است.
– استفاده برخی عناصر تجزیه طلب و اغتشاش گر از این حادثه و مخدوش کردن فضای اعتراض مسالمت آمیز، مردود و غیرقابل قبول است و لازم است مرز اعتراض از اغتشاش توسط مسوولین محترم کشور جدا شود.
لذا در هیچ جای این مصاحبه، مطلبی دال بر اینکه معترضین، اغتشاشگر هستند بیان نشده است.

13- متعاقب درخواست همکاران برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان احتمالی جامعه پزشکی، طی نامه ای به دادستان کل محترم کشور و در تماسهای متعدد رئیس کل سازمان با مسوولین امنیتی و قضائی مختلف، موضوع در حال پیگیری می باشد.

14- در جلسه شورایعالی سازمان نظام پزشکی (1401/07/07) و نیز در جلسه مجمع انجمنهای علمی پزشکی مورخه (07/20/1401) گزارش اقدامات انجام شده و پرونده مذکور توسط رئیس کل سازمان به اطلاع اعضای محترم رسانده شد.

15- تمامی مراتب فوق بطور کامل و مستند در زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان، به حول و قوه الهی، به استحضار اعضای محترم مجمع رسانده خواهد شد.

روابط عمومی سازمان نظام پزشکی
1401/07/29

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا