مسیر سلامت

بررسی تاثیر غذاها بر کیفیت خواب

شاید بتوان رابطه معناداری بین بسیاری از روزهای خوب و بد با خواب های خوب و بدی پیدا کرد که شخص درطول شب گذشته از سر می گذراند. مواد غذایی حاوی ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ به خواب خوب کمک می‌کنند.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از بعضی غذاها دوری کنید و بعضی دیگر را بخورید تا خواب بهتری داشته باشید.

آنچه می‌خورید و زمان خوردن آن می‌تواند روی خواب شما تأثیر بگذارد.

بسیاری از افراد در پایان روز و با وجود خستگی و خواب آلودگی شدید، از خواب نرفتن شکایت می‌کنند. باید این نکته را درنظر داشت که غذا نقش مهمی در پیچیده شدن سازوکار خواب ایفا می‌کند.

دکتر بریل مرچنت می‌گوید که «خوردن وعده‌های غذایی سالم و متعادل از بدنتان پشتیبانی می‌کند و هورمون‌های شما را تنظیم می‌کند» و برخی غذاها «بر میزان خواب  شما تأثیر می‌گذارند.»

این بدان معنی است که خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی به مقدار کافی، برای اطمینان از خواب رفتن هنگام قرار دادن سر روی بالش بسیار مهم است.

کمبود خواب به نوبه خود به عادات غذایی ناسالم مربوط می‌شود و توصیه می شود که سعی در حفظ یک الگوی خواب و غذا خوردن ثابت داشته باشید تا انرژی بدن شما تأمین شود.

چه موقع از عصر و چه مقدار باید غذا بخورید؟

شواهد بسیاری وجود دارد که زمان خوردن می‌تواند بر ریتم شبانه‌روزی شما تأثیر بگذارد.

در نتیجه، «غذا خوردن خیلی نزدیک به زمان خواب می‌تواند روی روند خواب شما تأثیر منفی بگذارد. بنابراین بهتر است اوایل شب غذا بخورید و به خودتان اجازه دهید دو ساعت قبل از خواب غذا را هضم کنید.»

با این حال، هیچ قانون سختی برای زمان غذا خوردن وجود ندارد. مرچنت می‌گوید: «مهم این است که به بدن خود گوش دهید و ببینید که آیا وقتی عصر غذا می‌خورید احساس خوبی دارید.»

برخی از بدترین غذاها قبل از خواب

اگرچه خوردن برخی از غذاها در طول روز خوب است، زیرا مواد مغذی دارند یا خوشمزه هستند، اما خوردن غذا نزدیک به موقع خواب همیشه ایده خوبی نیست.

مرچنت در مورد مصرف کافئین در اواخر روز هشدار می‌دهد، «زیرا مغز را تحریک می‌کند و به شما انرژی می‌دهد. بنابراین شما را بیدار نگه می‌دارد.»

غذاهای سرشار از قند نیز می‌توانند تحریک کننده باشند. «قندها برانگیختگی را افزایش می‌دهند و موجب افزایش دوپامین می‌شوند که در نتیجه آن، احساس بیداری می‌کنید.» بنابراین او توصیه می‌کند دست‌کم از ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب از غذاهای شیرین مانند شیرینی، شکلات و کیک دوری کنید.

به گفته مرچنت، برخی از غذاها خواب را مختل می‌کنند زیرا بدن به زمان بیشتری برای هضم آنها نیاز دارد.

او می‌گوید: «اگر مشکل خواب دارید سعی کنید در وعده‌های عصرانه از پروتئین سنگین خودداری کنید و غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند برنج و ماکارونی را کاهش دهید.»

او توصیه می‌کند گزینه‌های گیاهخواری را که سبک‌تر هستند و احتمال بیدار نگه داشتن شما را کم می‌کند امتحان کنید.

غذاهایی که به خوابیدن کمک می‌کنند

مرچنت می‌گوید کیوی به خواب عالی کمک می‌کند: «در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که قبل از خواب به طور منظم کیوی می‌خوردند، ۴۲ درصد می‌توانستند سریع‌تر بخوابند.»

او توضیح می‌دهد که غذاهای سرشار از ملاتونین هم عالی هستند زیرا ملاتونین هورمونی است که به تنظیم ریتم شبانه‌روزی کمک می‌کند.

از آجیل‌هایی مانند گردو و بادام به عنوان منابع خوبی برای تامین این هورمون مهم استفاده کنید، در عین حال، ماهی‌های چرب مانند سالمون و تن‌ماهی گزینه خوبی برای وعده عصرانه شما هستند. مرچنت می‌گوید که این غذاها به عنوان منبع بزرگی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳، به تنظیم سروتونین (هورمون مسئول حفظ خواب) کمک می‌کنند. او می‌افزاید که شیر هم حاوی ویتامین D است و به خواب خوب کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا