تفسیر سلامت

برخی سران جهان: واکسن کرونا رایگان و همگانی باشد

شماری از زمامداران جهان اظهار می دارند داروی پیشگیری و درمان کرونا به محض آماده شدن به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گیرد و در انحصار هیچ گروه و ملتی نباشد. هیچکس نباید به خاطر درآمد پایین از واکسن کرونا محروم بماند.

سران و زمامداران کشورهای جهان خواستار شده‌اند که داروی پیشگیری و درمان اپیدمی کرونا، به محض آماده شدن در سراسر جهان به شکل رایگان در اختیار همگان قرار گیرد.

در نامه‌ای که روز پنجشنبه (۱۴ مه) با امضای بیش از ۱۴۰ تن از سیاستمداران برجسته جهان منتشر شد و خبرگزاری فرانسه آن را پخش کرد، آمده است: «دولت‌ها و مجامع بین‌المللی باید تضمین کنند، به محض آن که واکسنی مطمئن و مؤثر آماده شد، بی‌درنگ در حجم بالا تولید شود و به شکل رایگان در اختیار همه کشورها قرار گیرد».

زمامداران کشورها این پیام را خطاب به مجمع بهداشت جهانی WHA صادر کرده‌اند که نشست سالانه آن هفته آینده به همت سازمان بهداشت جهانی WHO برگزار می‌شود.

این تقاضای بین المللی در شرایطی منتشر شده است که آمریکا تلاش کرد تا یک شرکت آلمانی سازنده واکسن را خریداری کرده و تولیدات آن را فقط به انحصار کشور آمریکا در آورد و اخیرا آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، محرمانه سازی فرمولاسیون ضد کرونا و حفاظت ویژه از ماحصل تحقیقات مداوای بیماری کرونا را در دستور کار خود قرار داده اند.

این رویکرد عجیب در شرایطی اتخاذ می شود که مجامع بین المللی و شخصیت های مطرحی چون بیل گیتس، کشورها را به اتحاد و به اشتراک گذاری یافته های خود ترغیب می کنند.

هیچ کس نباید به خاطر مکان زندگی یا درآمد اندکش در انتهای صف دارو و درمان قرار گیرد

در فراخوانی که از جمله به امضای سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، عمران خان، رئیس دولت پاکستان، رهبران سنگال و غنا و کشورهای دیگر رسیده است، گفته شده که نتایج تحقیقات علمی و روند تولید داروی کرونا نباید در انحصار هیچ کشور یا نهادی قرار گیرد.

سیریل رامافوزا که در عین حال ریاست اتحادیه آفریقا را به عهده دارد، تصریح کرد: «هیچ کس نباید به خاطر مکان زندگی یا درآمد اندکش در انتهای صف دارو و درمان قرار گیرد»

برخی از زمامداران پیشین و چهره‌های سرشناس سیاسی نیز این فراخوان را امضا کرده‌اند، از جمله: شوکت عزیز، خوزه مانوئل باروسو، گوردون براون، فلیپه گونزالس، خوان مانوئل سانتوس و…

روز پنجشنبه همچنین فرانسه به اطلاعیه اخیر شرکت بزرگ سانوفی Sanofi با خشم و نگرانی واکنش نشان داد. این شرکت بزرگ داروسازی گفته که قصد دارد واکسن احتمالی را نخست به بازار ایالات متحده تحویل دهد. پل هادسن، این تصمیم را چنین توجیه کرده بود که آمریکا بیش از دیگران در مطالعات مربوط به ساخت و تولید واکسن سرمایه‌گذاری کرده است.

سازمان توسعه آکسفام Oxfam نیز از مجمع بهداشت جهانی خواسته است تدابیری بیندیشد تا داروی کرونا بدون تبعیض و استثنا در اختیار تمام کشورها قرار گیرد.

این سازمان جهانی در فراخوان خود یادآور شده است که هزینه تهیه و عرضه واکسن کرونا برای مردم محروم جهان از آنچه شرکت‌های بزرگ داروسازی ظرف تنها چهار ماه کسب می‌کنند کمتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا