اخبار پزشکی جهانتفسیر سلامت

باکتری های روده و تاثیرگذاری آن بر رفتارهای اجتماعی انسان

به دنبال تحقیقات علمی انجام شده، عنوان گردید دستگاه گوارش، نسبت به مغز نقش موثرتری در تعیین برخی رفتارهای اجتماعی ما از قبیل کمرویی دارد.

بر اساس گزارش انتشار یافته در مدیکال اکسپرس، دستگاه گوارش می تواند عامل ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مانند افسردگی، استرس مزمن و بیماری‌های خودایمنی و بروز ام‌اس باشد اما این اختلالات چگونه توسط باکتری های روده عارض می شوند؟

محققان اکنون به این نتیجه رسیده‌‌اند که وظیفه دستگاه گوارش و بخصوص روده‌‌ها، تنها هضم مواد غذایی نیست.

در دستگاه گوارش انسان سیستم پیچیده‌‌ای وجود دارد که اغلب به طور مستقل کار می‌‌کند و بر خلاف سایر ارگان‌‌ها، نه تنها همیشه از دستورهای مغز پیروی نمی‌‌کند، بلکه بطور مداوم سیگنال‌‌هایی را به مغز می‌‌فرستد و در واقع مسئول ارسال ۹۰ درصد سیگنال‌‌ها به مغز، دستگاه گوارش است. در مقابل مغز تنها ۱۰ درصد سیگنال‌‌ها را به دستگاه گوارش ارسال می دارد. سیستم عصبی روده حتی بزرگتر و پیچیده‌‌تر از سیستم عصبی در نخاع است و در بهبود سلامت مغز نقش مهمی برعهده دارد.

علاوه بر این، روده‌‌ها محل زندگی میلیاردها باکتری هستند که در مجموع میکروبیوم روده را تشکیل می‌‌دهند. تا کنون ۱۰۰۰ گونه از این باکتری‌‌ها شناسایی شده‌‌اند. تعادل میکروبیوم روده بسیار مهم است. با کاهش تعداد باکتری‌‌های خوب روده، خطر ابتلا به سندرم روده تحریک‌‌پذیر، آلرژی، دیابت، ام اس، استرس مزمن و افسردگی بیشتر می‌‌شود.

آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها،  مصرف بیش از حد قند، چربی و الکل نقش مهمی در کاهش باکتری‌‌های خوب روده دارند. عدم تعادل در میکروبیوم می‌‌تواند طی چهار نسل به ارث برسد و در آینده به یک مشکل جهانی بدل شود.

اما به گفته دانشمندان، تغذیه نقش مهمی در افزایش باکتری‌‌های خوب روده دارد.

طی تحقیقی که انجام شد، در میان ساکنان قبیله ۱۰۰۰ نفری هادزا در تانزانیا که دارای متنوع‌‌ترین میکروبیوم هستند، هیچ فردی مبتلا به بیماری مزمن روده یا دیابت نیست و پژوهشگران این سطح از سلامتی را به دلیل مصرف سطوح بالای فیبر در رژیم غذایی آنها می دانند.

علاوه بر فیبر، آجیل، دانه‌‌ها و چربی‌‌های گیاهی را نباید فراموش کرد. مصرف بیشتر پروبیوتیک‌‌ها، مانند لبنیات غنی شده با پروبیوتیک، سرکه سیب، شکلات تلخ، کفیر و ترشی کلم، باکتری‌‌های خوب روده را افزایش می‌‌‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا