تفسیر سلامت

ایلان ماسک: وحشت از کروناویروس را فراموش کنید

در حالی که بیل گیتس درباره همه گیری کرونا هشدار می دهد، ایلان ماسک، ریاست شرکت تسلا و اسپیس‌اکس، از مردم خواسته است وحشت از کروناویروس را کنار بگذارند.

ایلان ماسک، مهندس مخترع و مدیر کارآفرین، میلیاردر مشهور آمریکایی در تازه ترین اظهار نظر خود راجع به کروناویروس گفت: برخلاف واکنش غلطی که «بیل گیتس» در ماه فوریه نشان داد، وحشت از کروناویروس «بی‌معنی» است.

این اولین اظهار نظر از جانب ایلان ماسک راجع به ویروس مرگبار کرونا است که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر را در جهان آلوده کرده و هزاران مبتلا، جان خود را از دست داده اند.

این توییت ایلان ماسک، پس از ۱۰ دقیقه بیش از ۱۰ هزار لایک دریافت کرد و به شکلی فزاینده گسترش یافت.

«بیل گیتس» اواخر ماه فوریه با تیتر «چگونه به کووید-۱۹ واکنش نشان دهیم» با استفاده از نام علمی بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا، در مورد این بیماری صحبت کرده بود.

گیتس در آن اظهار نظر استدلال کرد که کروناویروس فرصتی را برای رهبران جهان فراهم می‌کند تا به کشورهای فقیر و آسیب‌پذیر در آفریقا و جنوب آسیا برای آماده‌سازی قبل از تبدیل کروناویروس به یک بحران بی‌سابقه جهانی کمک کنند.

توصیه روان‌شناسان برای کنترل اضطراب ناشی از ویروس کرونا:
از شایعات پرهیز و بر حقایق و علم تمرکز کنید

سیلوا نیوز مشاور روانی می گوید: «نگرانی و وحشت نیز مسری است.»

تا این هنگام بیش از صد و شش هزار نفر آلوده و ۳۵۷۰ نفر درگذشته اند.

به رغم جدی بودن همه گیری کرونا، مهم است خطر این بیماری با تهدیدات شیوع بیماری های دیگر در گذشته مقایسه شود. گفته شده تنها دو درصد از مبتلایان به بیماری کرونا از عوارض آن جان خود را از دست می دهند. این در حالی است که احتمال مرگ و میر بر اثر ویروس سارس بیش از ۱۰ درصد بود.

سازمان بهداشت جهانی و اداره بهداشت عمومی انگلستان همچنین هشدار داده اند که نیازی به استفاده از ماسک صورت و دستکش های پزشکی یکبار مصرف و دیگر ابزار حفاظتی وجود ندارد و اگر شما رعایت بهداشت را کرده و دست هایتان را مرتب بشویید و هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید، کافی است.

دکتر مایکل سینکلر، روانشناس می گوید: «وجود مقداری نگرانی (در مورد شیوع کرونا) قابل درک است. ذهن ما از زمانی که در غار زندگی می کردیم به گونه ای تکامل یافته که بتواند نگران شود: ما روی مصیبت و بدبختی تمرکز می کنیم، در ذهنمان بالا و پائینش می کنیم و مهارت های جدیدی برای حفظ حیات پیدا می کنیم. ذهنمان آن کاری را می کند که باید بکند.

سیلوا نیوز مشاور روانی  می گوید: «نگرانی و وحشت نیز مسری است.»

اما چه باید کرد اگر اضطراب در مورد سلامتی مزاحم کارهای روزمره فرد بشود؟ چه باید بکنید اگر به خاطر نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا، رفتن به سر کار یا معاشرت در اماکن شلوغ برایتان مشکل شود؟

همیشه هم به آنچه ذهنتان به شما می گوید گوش نکنید

دکتر سینکلر می گوید: «به آنچه ذهنتان به شما می گوید گوش کنید و سپس به دنبال مدرک صحت آن بگردید. باید میان واقعیت و داستان هایی که ذهنتان به شما می گوید، تفاوت قائل شوید.»

«در عوض، برای مثال سعی کنید به جای این که به خودتان بگویید «مریض می شوم» بگویید «این تصور را دارم که مریض  خواهم شد» تا به خودتان تاکید کنید که این ذهنتان است که به شما می گوید بیمار می شوید نه واقعیت امر.»

دکتر نیوز می افزاید: «ما روی مقدار فکرمان روی موضوع کنترل داریم. ما روی افکارمان کنترل داریم اگر چه این می تواند در برخی مواقع دشوار باشد. نگرانی درباره آن لزوما متضمن نتیجه بهتری نیست. بنابراین سعی کنید در ذهنتان جایی برای دیگر مسائل مهم باز بگذارید.»

سعی نکنید علائم جسمی استرس را نادیده بگیرید

دکتر سینکلر می گوید: «گاه می توانیم با وحشت و اضطراب خودمان را بیمار کنیم (با عوارضی شبیه به ویروس کرونا) – مثل تنگی نفس و تپش قلب روبرو شویم.

اما وقتی چنین عوارضی را حس کردید، در عوض آن که فورا این احساسات را از خودتان دور کرده یا نادیده بگیرید – که کمکی نمی کند – برایشان جایی باز کنید، در حالی که حسشان می کنید، برای خودتان توصیفش بکنید.»

دکتر نیوز می گوید در لحظات حمله اضطراب، چند نفس عمیق بکشید، بنشینید و تا ده ثانیه نفس هایتان را – دم و بازدم – بشمرید و بعد دوباره آن را تکرارکنید.

موارد نگرانی هایتان را بنویسید

الیزابت تِرپ، از انجمن روانشناسی بریتانیا می گوید می توانید کاری عملی انجام دهید – کاری که بتوانید آن را کنترل کنید تا از اضطرابتان کم کند، مثلا نوشتن خاطرات روزمره یا یادداشت های دیگر می تواند یاری دهنده باشد.

او می گوید: «از نگرانی تان جلوگیری نکنید، آن را در کتابچه ای یادداشت کنید و بعد کنارش بگذارید. وقتی نوشتن در موردش را تمام کردید، آن وقت می توانید آن را به حاشیه برانید.

به همین طریق، می توانید دو دایره بکشید – یکی دایره کنترل و دیگری دایره ای که هیچ نفوذی بر آن ندارید. بعد آن ها را با نگرانی هایتان در زندگی پر کنید. این به شما کمک می کند به خاطر بسپارید چه چیزهایی را می توانید تغییر بدهید و چه چیزهایی را – هرقدر هم نگرانشان باشید، نمی توانید عوض کنید.»

تنها به اندازه تحملتان به اخبار گوش کنید

آقای نیوز می گوید اگر تحمل تان کم شده، مجبور نیستید به اخبار زنده گوش کنید، یا کانال اطلاعیه ها را باز بگذارید یا  شبکه های اجتماعی را دنبال کنید. تماستان را با اطلاعات تازه محدود کنید. او می افزاید: «می توانید در این باره با خودتان سختگیری کنید. تصمیم بگیرید تنها یکبار در روز به اخبار گوش کنید و اطلاعاتتان را در مورد ویروس به روز کنید.»

«نمی گویم باید آن را کاملا ندیده بگیرید. مسئله جدی است. البته تحولات را دنبال کنید. اما می توانید اضطرابتان را با کاهش مقدار زمانی که به آن فکر می کنید، کم کنید.

چند گام عملی بردارید

علاوه بر مدیریت ذهنتان، گام های ساده ای وجود دارد که می توانید با آن به خودتان اطمینان خاطر بدهید، از جمله به کار بستن توصیه های سازمان بهداشت جهانی که مرجعی معتبر در این ارتباط محسوب می شود.

آقای نیوز می گوید: «حتما دست هایتان را به ویژه پیش از خوردن غذا مرتب با آب و صابون بشویید یا از محلول ضدعفونی استفاده کنید. توصیه های پزشکی را رعایت کنید.»

او همچنین توصیه می کند درصورت امکان روش های خطر آفرین برای انجام کار را عوض کنید. برای مثال، سعی کنید جلسه های پر تعداد حضوری را به صورت غیرحضوری با اینترنت برگزار کنید.

ارتباط را با شبکه حمایتی تان حفظ کنید

جرالد بارنز، مدیر موسسه سلامت روان «اسمارت تی ام اس» می گوید در هنگام استرس آسان است خود را در انزوا قرار دهید، به ویژه اگر نگران ویروس هستید، اما در صورت امکان، حفظ ارتباط انسانی برای کاهش اضطراب بسیار مهم است: «حفظ رشته های ارتباطی محکم به شما کمک می کند حس کنید از حمایت (دیگران) برخوردارید و در اطرافتان هاله و انرژی مثبت وجود دارد.

«در این شرایط احتمال این که بتوانید با صراحت در مورد ویروس با نزدیکانتان صحبت کنید بیشتر است. با گفتگو در مورد این مسئله و احتمالا شوخی و مزاح در مورد آن، احساس راحتی بیشتری کنید و بر هرگونه اضطرابی که در مورد خطرات آن دارید چیره شوید.»

از شایعات پرهیز کنید و بر حقایق تمرکز کنید

اخبار بیست و چهارساعته و شبکه های اجتماعی که دائما به روز می شوند، می توانند ما را  به سوی شایعات و خبرهای نادرست بکشند. اما بارنز می گوید: «سعی کنید به داخل طوفان رسانه ای کشیده نشوید و از خواندن گزارش هایی که بر فرض و گمان تکیه دارند بپرهیزید. خودتان را به تارنماهای معتبر مثل تارنمای سازمان بهداشت جهانی محدود کرده و از توصیه های ساده و روشن آن در مورد ویروس کرونا و نحوه مقابله با آن آگاه شوید.

آقای نیوز می افزاید: «به خاطر داشته باشید، ما نمی توانیم از شیوع ویروس جلوگیری کنیم (تنها دانشمندان قادر به این کارند)، اما می توانیم به یکدیگر کمک کنیم تا جلوی گسترش اضطراب را بگیریم»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا