مطالب ویژهنقد کاربردی

امپراتوری پوشالی

بیماری‌های زئونوز Zoonosis در طول سه دهه گذشته، جامعه پزشکی و پژوهشگران را با بیش از ۵۰ ویروس نوظهور مواجه ساخته است. ابولا، آنفولانزای خوکی، آنفولانزای پرندگان، زیکا و تب دِنگی، شماری از بیماری‌های شناخته شده زئونوز هستند.

بیماری کرونا تا امروز یازده میلیون مبتلا و پانصد هزار کشته در جهان از خود بجا گذاشته و دهها تریلیارد دلار خسارت به اقتصاد جهان وارد آورده است، و همزمان زنگ خطری مرگبار به صدا درآمده و آن ناکارآمد بودن سیستم داروسازی و تحقیقات پزشکی در جهان پر طمطراق تبلیغات زده است.

شرکتهایی همچون فایزر و گیلیاد رسانه ها را تحت سیطره خود درآورده و برندهای خود را همچون تندیس های خدایان شفا دهنده جلوه داده بودند. اما ظهور Covid-19 موجب شد رئیس جمهور آمریکا پس از ناامیدی از امپراطوری پوشالی داروسازی کشور خود با آمار رو به افزایش روزانه ۵۲ هزار کرونایی دست گدایی به سوی شرکت آلمانی CureVac دراز کرده و وقیحانه از آنها بخواهد تا به مالکیت انحصاری امریکا درآمده و فقط برای بیماران امریکایی داروی درمان کرونا تولید کنند.

درخواستی که با جواب منفی و تحقیرکننده آلمان مواجه گردید.

همچنان که بسیاری از دانشمندان کشورهای مختلف با تمام امکانات موجود در تلاش هستند Covid-19 را با ساخت واکسن یا دارویی مهار کنند، بیماری زئونوز جدیدی با نام G4 EA H1N1 با قابلیت سرایت تهدیدآمیز از خوک به انسان به تعداد ویروس های بیماری زا و همه گیر اضافه شده است.

تهدیدی که باید جامعه پزشکی و پژوهش به آن  توجه ویژه ای معطوف دارد هزاران ویروس در حال جهشی است که می توانند با سرعتی بیشتر از گذشته به فهرست ویروس های بیماری زا اضافه شده و یک آخرالزمان شبه هالیوودی را در جهان واقعی به نمایش بگذارند. مسلما شکستن سدی که آنسوی آن ویروس های در حال جهش، تهدیدهای واقعی علیه سلامتی بشریت هستند، نیازمند فروپاشی و دوباره چینی ساختار و مکانیزم تحقیقات پزشکی و داروسازی در جهان است.

فریبرز روشنفکر/سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا