اخبار صنفیاکسیر سلامت

سازمان غذا و دارو، شکر قهوه ای را پیشنهاد می کند

شکر سرخ، کالری کم، طعم و بوی بهتر/ از هرگونه نوآوری مبتنی بر ضوابط استقبال می کنیم

به گزارش آفتاب سلامت رئیس اداره نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی و آشامیدنی با منشاء گیاهی، گفت: سازمان غذا و دارو با بررسی های مستند و علمی از هرگونه نوآوری مواد اولیه، رنگ، طعم، بو و بسته بندی  فراورده های غذایی استقبال می کند، همچنین این سازمان با فراهم کردن شرایط،  گام های مهمی در جلب  نظر مخاطب داخلی و بیرونی نسبت به فراورده های تولید داخل بر می دارد.

مهندس نسترن محمدی اظهار داشت:  شکر سرخ از انواع دیگر طبیعی و مفید شکر است که علاوه بر مصارف خانگی در شیرینی پزی و به ویژه پخت انواع کیک به ویژه در کشورهای توسعه یافته مصرف فراوانی دارد.

وی ادامه داد:  ضوابط این ماده به شماره ۱۲۷۷۲ در سازمان غذا و دارو قابل استناد بوده و برحسب کیفیت، مزه و بوی آن در ترکیبات شیر، خامه شیرینی و مخلوط های انواع کیک و بستنی به کار می رود.

این مقام مسئول گفت: استفاده از این شکر قهوه ای رنگ خام  که به شکر سرخ معروف است  سابقه ای ۳۰۰- ۴۰۰ ساله دارد  و با آنکه تولید و مصرف شکر سفید رواج داشته است  بعنوان درمانگر برخی بیماری ها  کاربرد داشته است.

مهندس محمدی عنوان کرد: با پیشرفت و توسعه صنعت قند و آشنایی مردم با پروسه تولید محصولات قندی از عصاره نیشکر و چغندرقند مشخص شد این ماده ناخالص که با طیفی از رنگ های تیره از زرد کهربایی تا قهوه ای نسبتاً تیره دیده می شود نه تنها اثر طبی ندارد بلکه با وجود برخی از میکروارگانیزم های مضر در آن، غیرقابل مصرف بوده و لزوما نیازمند تصفیه است.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی فراورده های غذای و آشامیدنی با منشاء گیاهی در ادامه افزود: دانشمندان و قندسازان ماهر با ترکیبی از شکر تصفیه شده طبیعی و لایه نازک از ملاس طبیعی توانستند به تولید نوعی شکر قابل مصرف دست یابند که همان شکر قهوه ای یا شکر سرخ است.

وی گفت: باوجود  این که مقدار شیرینی مطبوع شکر مذکور نسبت به شکر سفید از ساکاروز و کالری کمتری برخوردار است ولی طعم و بوی آن  در لذیذ شدن این فرآورده ها  تاثیر بیشتری دارد.

مهندس محمدی در پایان تاکید کرد: توربینادو، باربادوس یا ماسکووادو و دمرا از انواع قابل مصرف شکرهای قهوه ای هستند که با خواص متفاوت تولید شده و در شیرینی و کیک پزی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شکر قهوه‌ای یا شکر سرخ قند نیشکر است که به‌طور مشخص سرخ یا قهوه‌ای‌رنگ است. علت رنگ سرخ، وجود شیرهٔ قند (ملاس) است. هنگام پالایش قند نیشکر دو محصول به ‌دست می‌آید. قند (سکروز) و شیرهٔ قند که به صورت تیره، معتدل و کم رنگ است. شکر نیمه پالایش شده که هنوز اثر شیرهٔ قند دارد همان شکر سرخ است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا