اخبار پزشکی جهاناکسیر سلامت

اعتراض فایزر غول داروسازی آمریکا

داروهای ما برای نجات انسان هاست نه برای اعدام  محکومین به مرگ

به گزارش آفتاب سلامت دسترسی زندان‌های آمریکایی به داروهای مورد نیاز برای اجرای حکم اعدام با تزریق کشنده بسیار دشوار شده است.

فایزر، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی جهان جلوی استفاده از داروهای ساخت این شرکت در تزریق‌های کشنده برای اعدام در زندان‌های آمریکا را می‌گیرد.

فایزر که بزرگ‌ترین شرکت داروسازی آمریکا است، در بیانیه‌ای گفته است که محصولات این شرکت برای نجات جان افراد ساخته می‌شوند و به شدت با استفاده از آنها برای اعمال مجازات اعدام مخالف است.

تزریق کشنده چه می‌کند؟

این شیوه ی اعدام سال ۱۹۸۲ برای اولین بار در تگزاس آمریکا اجرا شد. اولین دارو سیستم عصبی مرکزی را از کار می‌اندازد و زندانی را بی‌هوش می‌کند. دومین دارو عضلات را از کار می‌اندازد و تنفس را متوقف می‌کند. سومین دارو که پتاسیم کلراید است، قلب را از کار می‌اندازد.

به این ترتیب دسترسی مقام‌های ایالات مختلف آمریکایی به داروهایی که به طور قانونی برای تزریق کشنده استفاده می‌شود، به شدت دشوار می‌شود. فایزر آخرین شرکتی بود که زندان‌های آمریکایی به طور قانونی داروهای مورد نیاز خود برای اعدام از طریق تزریق کشنده را از آن تهیه می‌کردند.

پیش از فایزر، بیش از ۲۰ شرکت آمریکایی و اروپایی استفاده از محصولات خود را منع کرده بودند.

شرکت فایزر گفته است: که فروش هفت محصول خود را که می‌توانند در تزریق‌های کشنده به کار گرفته شوند، به شدت زیر نظر قرار خواهد داد.

گروه‌های حقوق بشری از مدت‌ها قبل خواهان ممنوعیت استفاده از دارو برای مجازات اعدام بودند.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ صادرات دارو برای استفاده در مجازات اعدام در آمریکا را ممنوع کرد. از آن زمان، مقام‌های ایالت‌های مختلف دنبال داروهای جدیدی برای اجرای مجازات اعدام هستند.

دو سال پیش کلیتون لاکت، یک زندانی در اوکلاهما پس از تزریق دارو دچار تشنج شد و یک ساعت بعد به دلیل سکته قلبی از دنیا رفت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا