اخبار پزشکی جهاننوآوری های پزشکی

اتاق پمپاژ اکسیژن و معکوس شدن فرایند پیری

وب سایت دیلی میل ۲۰ November 2020 درباره یافته شگفت انگیزی از دانشمندان مطلب در خور توجهی منتشر کرده است. بر اساس مطلب یاد شده دانشمندان عنوان کرده اند تنفس اکسیژن خالص می تواند روند پیری را معکوس کند.

مجله سالخوردگی www.aging-us.com در شماره اخیر خود، گزارش کامل این تحقیق را در دسترس سایر دانشمندان قرار داده است.

پژوهشگران طی یک مطالعه بی سابقه، از اکسیژن درمانی برای معکوس کردن دو شاخص اصلی افزایش سن زیستی، شامل کوتاه شدنِ تلومر‌ها و تجمع سلول‌های پیر با عملکرد معیوب، استفاده کردند.

وقتی سن انسان‌ها افزایش پیدا می‌کند، تلومر‌ها – کلاه‌های محافظتی که روی کروموزم‌ها قرار دارند – کوتاه‌تر می‌شود؛ کوتاهی تلومر‌ها می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، آلزایمر و پارکینسون شود.

با گذر زمان سلول‌های پیر یا به اصطلاح سلول‌های زامبی ساخته می‌شوند و دیگر اجازه نمی‌دهند که بدن سلول‌های تازه تولید کند.

در این مطالعه از روشی به نام درمان با اکسیژن Hyperbaric استفاده شد تا از بدتر شدنِ آن دو شاخص کلیدی که در فرایند پیری نقش دارند پیشگیری شود.

نحوه آزمایش

در این مطالعه ، ۳۵ بزرگسال سالم که ۶۴ سال به بالا سن داشتند مشارکت داشتند. این افراد در اتاقک‌های اکسیژن تحتِ فشار قرار گرفتند و از طریق یک ماسک، اکسیژن خالص را استنشاق کردند.

مشارکت‌کنندگان هر ۵ روز هفته و هر روز به مدت ۹۰ دقیقه در این اتاق قرار گرفته و اکسیژن دریافت می‌کردند. این کار تا ۳ ماه طول کشید. اتاق تحتِ فشار اکسیژن وضعیتی شبیه «هیپوکسی» یا کمبود اکسیژن را شبیه‌سازی و بافت‌ها را قادر می‌سازد تا اکسیژن بیشتری را حل کنند که گفته می‌شود اثرات جوان‌کننده دارد.

نتایج آزمایش‌های آن‌ها نشان داده است که تلومر‌ها بیش از ۲۰‌درصد رشد مجدد داشته‌اند و پیرسلولی تا ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است. دانشمندان می‌گویند درواقع از طریق این فرایند سلول‌های آن‌ها به وضعیت ۲۵ سال پیش خود برگشت.

پروفسور Shai Efrati ، استاد پزشکی، که یکی از نویسندگان در این پژوهش بوده است، می‌گوید: «کوتاه شدن تلومر‌ها یکی از اصلی‌ترین عوامل پیری زیستی است برای همین بسیاری از مداخلات زیست‌محیطی و دارویی با امید پیدا کردنِ روشی برای کمک به بلندتر کردنِ تلومر‌ها انجام می‌شود.»

«بهبود چشمگیری که در طول و بعد از این پروتکل‌های منحصر‌به‌فرد در اندازه تلومر‌ها مشاهده شد، بنیاد‌های جدیدی از فهم فرایند پیری را برای جامعه علمی فراهم می‌کند و درحقیقت می‌تواند کمک کند که فرایند پیری در سطح سلولی-زیستی معکوس شود.»

این مطالعه یکی از آخرین مطالعات از مجموعه آزمایش‌هایی است که تلاش می‌کند فرایند ضدپیری را شناسایی و امید به زندگی را در افراد افزایش دهد و به انسان‌ها کمک کند که احساس جوان‌تر بودن بکنند. باور دانشمندان دست اندرکار اینگونه مطالعات آن است که پیری هم یک نوع بیماری است و می‌تواند درمان شود.

مطالعات پیشین نیز نشان داده‌اند که تغذیه مناسب و ورزش شدید می‌تواند طول تلومر‌های افراد را حفظ کند. اما دانشمندان می‌گویند آزمایش اخیر بسیار منحصر‌به‌فرد بوده، زیرا از مداخلات طبیعی عبور کرده است.

دکتر Amir Hadanny، از مرکز تحقیقات و پزشکیِ Hyperbaric می‌گوید: «تاکنون مداخلات در سطح تغییر در سبک زندگی و توصیه به ورزش شدید بود و این مطالعات نشان داده بود که این تغییرات می‌تواند اثراتی بازدارنده در کوتاه شدنِ تلومر‌ها داشته باشد.»

«با‌این‌حال آنچه در مورد مطالعه ما منحصر‌به‌فرد است این است که طول تلومر‌ها طی ۳ ماه درمان بسیار بلند شد و این حد از طویل شدن تلومر‌ها در مداخلاتی مانند اصلاح شیوه‌های زندگی در این مدت زمان، مشاهده نشده است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا