تفسیر سلامت

آیا سیگار خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد؟

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، افراد سیگاری در مقابل ابتلا به ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر هستند.

هر ساله حدود هشت میلیون نفر به‌خاطر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و اطلاعات غلط مصونیت سیگاری ها در مقابل ویروس کرونا مبنای علمی ندارد.

سازمان جهانی بهداشت در این زمینه گفت: «سیگار کشیدن به این معنی است که انگشتان دست (و احتمالا سیگارهای آلوده) با لب‌ها در تماس هستند که همین موضوع احتمال انتقال ویروس از دست به دهان را افزایش می‌دهد.»

متخصصان این سازمان همچنین معتقدند که افراد سیگاری ممکن است دچار بیماری‌های ریوی یا کاهش ظرفیت ریه شوند که این موضوع نیز خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک را افزایش می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که تنباکو سیستم تنفسی فرد سیگاری را تضعیف می‌کند و به این ترتیب فرد در مقابل ویروس آسیب‌پذیرتر است.

این سازمان همچنین به افرادی که از قلیان استفاده می‌کنند نیز اشاره دارد و معتقد است که اشتراک قلیان که کاری معمول است می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس را نیز بالا ببرد.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که در زمان شیوع سندرم تنفسی خاورمیانه معروف به مرس در سال ۲۰۱۲ افراد سیگاری بیش از افراد غیر سیگاری جان خود را از دست دادند.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده توسط متخصصان بیماری های عفونی، از آنجا که مصرف دخانیات سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می کند، خطر ابتلا به ویروس کرونا را نیز افزایش می دهد. همچنین میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری، در افرادی که از دخانیاتی همچون سیگار و قلیان استفاده می کنند، بیشتر است.

واضح است، مصرف دخانیات آسیب های زیادی به ریه ها وارد می کند و افراد سیگاری همواره آمادگی بیشتری برای ابتلا به عفونت های تنفسی از جمله آنفلوانزا را دارند.

نشریۀ پزشکی «نیو انگلند» در آمریکا که از کهن ترین و پیشرو ترین مجلات پزشکی جهان است، به تازگی نتایج آخرین پژوهش های متخصصین چینی را دربارۀ تأثیر مصرف دخانیات بر افزایش خطر ابتلا به کرونا ویروس، منتشر کرده است.

موسسۀ ملی بهداشت آمریکا تأکید کرده است: «افرادی که سیگار الکترونیک مصرف می‌کنند نیز در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند؛ زیرا مطالعات نشان داده است که کشیدن سیگار الکترونیک هم می‌تواند به سلامت ریه آسیب برساند و قرار گرفتن در معرض ریزگردهای سیگار الکترونیک، به بافت‌های ریه آسیب رسانده و توان مقابلۀ ریه با عفونت را کاهش می‌دهد.»

دکتر مایکل مَتِی، معاون بخش مراقبت‌های ویژۀ پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو (UCSF) می‌گوید: «بر اساس تحقیقات پیشین ما در خصوص عفونت های ریوی ویروسی و باکتریایی، کشیدن سیگار چه به صورت سنتی و چه به صورت الکترونیکی، ریسک ابتلا به کرونا و شدت آن را افزایش می دهد».

وی می افزاید: «آزمایش های پیشین ما نشان داده بود نیکوتینی که وارد ریۀ موش‌ها می‌شود، زدودن ویروس آنفلوانزا را به تأخیر می اندازد؛ بنابراین نیکوتین باعث کاهش توانایی ریه برای مقابله با نوع جدید ویروس کرونا هم می شود».

بر اساس آخرین آمار اعلام شده دربارۀ مبتلایان به ویروس کرونا در چین، مردان بیشتر از زنان در این کشور بر اثر ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست داده اند. این در حالیست که بر اساس تحقیقاتی که پیش از این توسط سازمان جهانی بهداشت در سال  ۲۰۱۹ انجام شده بود، حدود ۴۷.۶ درصد از مردان چینی سیگاری هستند، در حالیکه  تنها ١٫٨ درصد از زنان این کشور سیگار می کشند. متخصصان بیماری های عفونی اعتقاد دارند که نتیجۀ این تحقیقات می تواند تا حدودی ارتباط بین سیگار کشیدن و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور را نشان دهد.

مرکز تحقیقاتی آموزشی کنترل دخانیات در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، اخیراً با انتشار مقاله ای تأکید کرد: «احتمال پیشرفت بیماری و مرگ، در آن دسته از بیماران چینی مبتلا به ویروس کرونا که دارای سابقۀ مصرف سیگار بوده اند، ۱۴ برابر بیشتر از کسانی بود که سیگار نکشیده بودند و این قوی‌ترین عاملِ خطر آفرین، در بین افراد معاینه شده بوده است.»

از استعمال دخانیاتی مانند سیگار، قلیان، سیگار الکترونیک و… برای حفظ سلامت فردی و جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن، به صورت جدی خودداری کنید.

از استعمال دخانیات در اماکن عمومی برای پیشگیری از مواجه شدن دیگران با دودِ دست دوم جلوگیری کنید.

از قرار گرفتن در معرض فردی که در حال سیگار یا قلیان کشیدن است، پرهیز کنید زیرا دودِ دستِ دوم هم می‌تواند موجب بیمار شدن افرادی که در معرض این دود هستند، بشود.

از مصرف قلیان، سیگار و سایر دخانیات به صورت مشترک به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا به دیگران خودداری کنید.

از حضور در اماکن عرضه و مصرف دخانیات از جمله اتاقک‌های سیگار که موجب انتقال آلودگی ویروسی می‌شوند، خودداری کنید.

از انجام تست مونوکسیدکربن توسط دستگاه اندازه گیری در کلینیک‌های ترک سیگار و مطب‌های پزشکان متخصص ریه، در دورۀ شیوع کرونا پرهیز کنید.

در صورت مصرف دخانیات به صورت گروهی، احتمال انتقال این ویروس به سایر افراد گروه افزایش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه کرونا قابلیت ماندگاری زیادی روی سطوح دارد، بر روی اجزای داخلی و بیرونی قلیان از جمله بدنه، شلنگ و مخزن آب به مدت طولانی می‌نشیند و به علت عدم امکان ضدعفونی ابزار‌هایی مانند قلیان، به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

براساس آمارهای جدید، از زمان شروع اپیدمی جهانی کرونا در بریتانیا، بیش از یک میلیون نفر در این کشور سیگار را ترک کرده‌اند و همین آمار نشان می دهد حدود پنج میلیون نفر در بریتانیا هم‌چنان سیگار می‌کشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا