اخبار پزشکی جهاناعصاب و روان

انجام جراحی انتقال عصب و بازگشت حرکت به دست ها

به گزارش آفتاب سلامت جراحان استرالیایی آستین همت بالا زدند و با انتقال عصب، امکان حرکت را به بازو و دست‌ افراد فلج بازگرداندند.

از این پس انتقال عصب روشی برای برگرداندن حرکت بازو و دست در آسیب‌های نخاعی محسوب می شود.

بیمارانی که عمل انتقال عصب را تجربه کرده اند، اکنون قادرند خود بدون کمک گرفتن از کسی غذا بخورند، تایپ کنند و امور شخصی شان را انجام دهند.

در این تحقیق که در مجله پزشکی لنست Lancet به چاپ رسیده، ۵۶ عصب در ۱۶ بیمار از جایی به جای دیگر انتقال یافته و پیوند شده است.

آغاز پیشرفتی بزرگ در زندگی افراد فلج

این جراحی، آغاز پیشرفتی بزرگ محسوب می شود که می‌تواند تغییر شگرفی در زندگی افراد فلج ایجاد کند.

جراحان در مرکز بهداشتی آستین در ملبورن استرالیا Austin Health Hospital in Melbourne اعصابی که عضلات شانه این بیماران را به حرکت درمی‌آوردند، بریده و آنها را به عضلات دیگری که کارشان مثلا باز و بسته کردن انگشت‌ها یا خم و راست کردن آرنج است متصل کردند.

پل رابینسون Paul Robinson 36 ساله در بریزبن Brisbane استرالیا می‌گوید که این جراحی، استقلالی را در زندگی به او داده که هرگز تصورش را نمی‌کرد.

البته نمی‌توان انتظار داشت که پس از این جراحی عملکرد عضلات کاملا طبیعی شود اما پزشکان معتقدند که باعث بهبود کیفیت زندگی افرادی می‌شود که محدودیت‌های حرکتی دارند.

روش کار

صدمه به نخاع مانع از رفت و آمد پیام‌های اعضای مختلف به مغز می‌شود و قطع این مسیر به معنای فلج شدن است.

بیمارانی که در این آزمایش شرکت داشتند، به سختی قادر بودند برخی از عضلات بخش بالایی بازوی خود را حرکت دهند.

در این جراحی اعصاب سالم را از برخی نقاط بدن برداشته و سپس به اعصابی که حرکت عضلانی دیگر مثل خم و راست کردن بازو و یا باز و بسته کردن دست را برعهده دارد، وصل کردند. این شیوه دو هدف اصلی را دنبال می کند، دست فلج بتواند پس از دریافت عصب سالم باز و بسته شود و به توانایی خم و راست کردن آرنج برای برداشتن و یا رسیدن به چیزی نائل گردد.

این عمل برای همه مناسب نیست و بستگی به نوع صدمه بیمار دارد. اگر نخاع به حدی صدمه دیده که فرد کاملا فلج و بی‌حرکت است دیگر عصب حرکتی وجود ندارد که بتوان آن را به جایی دیگر پیوند زد. اگر آسیب نخاعی بیشتر بر پایین کمر اثر گذاشته و بازوها را تحت تاثیر قرار نداده باشد این جراحی دیگر ضرورتی ندارد.

اگر این جراحی شش ماه تا یک سال پس از ایجاد آسیب نخاعی انجام شود احتمال موفقیت آن بیشتر می‌شود.

دکتر ناتاشا ون زیل Natasha van Zyl، از مرکز پزشکی آستین در ملبورن می‌گوید با این جراحی نمی‌توان عملکرد طبیعی دست را به بیماران بازگرداند اما جراحی انتقال عصب، امکان بیشتری به این بیماران برای انجام کارهای روزانه می‌دهد و آنها استقلال بیشتری پیدا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا