اخبار صنفیاخبار وزارتخانه ها و سازمان غذا و داروضوابط و مقررات غذا و دارو

۵۰۰ میلیون دلار دارو روی میز دولت/ پول به آبان نمی رسد

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای پرداخت مطالبات دارویی، روزنه امیدی برای بهبود صنعت داروسازی کشور است. اما آبان به نیمه رسید و هنوز از این بودجه خبری نیست.

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از  خبرگزاری مهر، وضعیت صنعت داروسازی کشور در یکی دو سال گذشته به شدت بحرانی بوده است، بطوریکه بارها و بارها دست اندرکاران این صنعت، از دولت برای عدم حمایت از صنعت دارو گلایه کرده اند و بعضا هشدارهایی نیز داده اند که اگر صنعت داروسازی به حال خود رها شود، وضعیت بازار دارویی کشور بحرانی خواهد شد. اما هیچ تغییری در وضعیت صنعت داروسازی کشور ایجاد نشد و همین مسئله، دلخوری دست اندرکاران این صنعت را به همراه داشته است.

در همین ارتباط، احمد شیبانی رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با اشاره به سابقه ۷۰ ساله صنعت داروسازی کشور، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰۰ کارخانه داروسازی در کشور، افزود: ما به لحاظ دانش فنی صنعت دارو در جایگاه خوبی قرار داریم اما این صنعت نیاز به بازسازی و نوآوری دارد تا بتواند بیش از پیش توسعه یابد.

شیبانی با انتقاد از اینکه از رقم صادرات دارو راضی نیستیم، تصریح کرد: بخشی از مشکل صادرات دارو مربوط به صنعت بوده و بخشی از آن کشورهای هدف هستند.

به گفته رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، صنعت داروسازی علاقه مند صادرات است زیرا علاوه بر نفع اقتصادی، برای آنها اعتبار نیز کسب می کند اما متأسفانه برای نوسازی صنعت، دچار گردش مالی هستیم که می بایست دولت از این صنعت حمایت کند.

شیبانی با عنوان این مطلب که قبل از انقلاب چیزی به نام صنعت داروسازی نداشتیم، زیرا ۷۵ درصد داروهای مورد نیاز کشور وارداتی بود و ۲۵ درصد مابقی نیز توسط شرکت های چند ملیتی در داخل تولید می شد، افزود: بعد از انقلاب در حدود ۱۰۰ کارخانه داروسازی تاسیس و راه اندازی شد، بطوریکه در حال حاضر ۹۷ درصد عددی داروهای مورد نیاز در داخل تولید و ۳ درصد باقیمانده نیز مربوط به داروهای تخصصی است که وارد می شود.

وی با عنوان این مطلب که تا پنج سال قبل شاهد توسعه صنعت داروسازی کشور بودیم، ادامه داد: در این سال ها مشکلاتی دامنگیر صنعت داروسازی شده که باعث گردیده توسعه صنعت متوقف شود و اگر صنعت توسعه نداشته باشد، موفق نخواهیم بود.

وی، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت حاکم بر صنعت داروسازی کشور، گفت: اگر اقدام عاجل صورت نگیرد، بزودی صنعت داروسازی کشور نابود خواهد شد و آن وقت ناچاریم با اختصاص ارز بیشتر، دارو وارد کنیم که البته واردات هم مشکلات خاص خودش را دارد.

شیبانی با عنوان این مطلب که وضعیت صنعت داروسازی کشور در دوران جنگ بهتر از امروز بود، افزود: ما به عنوان نماینده صنعت داروسازی کشور، شاهد هستیم روز به روز مشکلات صنعت بیشتر می شود. در حالی که دارو به عنوان یک محصول حیاتی، از کالاهای استراتژیک و اساسی نیز جلوتر است.

عباس کبریایی زاده نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران،  با عنوان این مطلب که صنعت داروسازی کشور از سال ۸۱ به بعد برای تجهیز و نوسازی، از سوی دولت هیچ حمایتی نشده است، گفت: فقط در سال های ۷۹ تا ۸۱ بود که صنعت داروسازی، نوسازی و تجهیز شد و توانست خطوط جدید تولید دارو را راه اندازی کند. بعد از آن، تاکنون دولت هایی که بر سر کار آمده اند، هیچ حمایتی از توسعه صنعت داروسازی کشور نداشته اند.

به گفته وی، عمده شرکت های تولید داروهای بایوتک در همان سال ها تاسیس شدند و متاسفانه بعد از آن، صنعت داروسازی دچار کم توجهی از سوی دولت شد و حمایت لازم برای سرمایه گذاری نوین در این صنعت صورت نگرفت.

این قبیل اظهارات از سوی دست اندرکاران صنعت داروسازی و همچنین گلایه های سایر افراد که در بخش های خدمات دارویی قرار دارند، باعث شد تا با موافقت رهبری، ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت مطالبات دارویی اختصاص یابد. در همین زمینه، غلامرضا اصغری معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، در اولین واکنش، به تخصیص این اعتبار، گفت: مدت ها بود که صنعت داروسازی کشور از کمبود نقدینگی رنج می برد و شرایط سختی را تجربه می کرد. بطوریکه، بخشی از شرکت های دارویی به رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، امکان تامین مواد اولیه دارویی را نداشتند.

وی با اشاره به طلب ۴۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت های دارویی از مجموعه های ارائه دهنده خدمات سلامت، افزود: پرداخت این ۵۰۰ میلیون دلار از آبان شروع خواهد شد و امیدواریم در پایان همان ماه بتوانیم مطالبات شرکت های دارویی را داده باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو، بر «نشان دار» شدن ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی تاکید کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی حق ندارند این پول را جای دیگری هزینه کنند و ما نظارت خواهیم داشت.

به دنبال آن، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نیز در همایش بیمه سلامت، این قول را داد که اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری به موقع تخصیص داده شود تا بتواند گره ای از مشکلات صنعت داروسازی کشور را باز کند.

معاون اول رئیس جمهور، ششم آبان ۹۷ بود که در این همایش عنوان کرد این اعتبار ظرف این هفته یا هفته آینده تخصیص داده شود. حالا با گذشت ۱۲ روز از آبان، فرصت به سرعت از دست می رود و صنعت داروسازی کشور همچنان منتظر دریافت مطالبات است تا شاید بتواند آن را برای بهبود صنعت هزینه کند.

از سوی دیگر، رئیس سازمان غذا و دارو، عنوان داشته بود که اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می گیرد تا برای مطالبات دارویی هزینه شود. این در حالی است که تجربه نشان داده بیمه ها آنطور که باید، خوش نبوده و اعتبارات را جای دیگری هزینه می کنند. همین موضوع سبب شده تا صنعت دارو و زیر مجموعه های این صنعت، چند هزار میلیارد تومان طلب داشته باشند.

آن طور که شنیده شده است موضوع تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت مطالبات دارویی، هنوز به مرحله تصویب در سازمان برنامه و بودجه نرسیده و لاجرم، نمی توان امیدوار بود این پول تا پایان آبان به دست صنعت دارو برسد. این در حالی است که مشکلات بازار دارویی کشور در حال افزایش است و اگر صنعت داروسازی حمایت نشود، وضعیت بحرانی تر از شرایط کنونی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا