تفسیر سلامت

گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت

به گزارش آفتاب سلامت نتایج پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی دانشگاه روگرز Rogers State University  در نیوجرسی آمریکا نشان می‌دهد، ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده، اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی است که در این بین کاشتن گل و گیاه و یا دریافت هدایایی مانند گل می‌تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می‌شود.

پرفسور «جنت هاویلند جونز» Jeannette Haviland-Jones روانشناس از دانشگاه روگرز می‌گوید: «نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی نقش گل در سلامت روحی- روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن می‌تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگرداند؛ در واقع گل، عاملی جهت تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل عاملی جهت ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.»

یافته‌های جدیدِ ده ماه مطالعه‌ی مستمر پژوهشگران دانشگاه روگرز درباره‌ی رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد نتایجی را به این شرح نشان داد:

گل و گیاه به ویژه دریافت حتی یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل به سرعت می‌تواند روحیه شخص را تغییر داده و او را شاد و هیجان زده کند. لبخند، اولین و مهم ترین نشانه‌ی این تغییر است. احساس شادی و سرزندگی در همه‌ی افراد و در هر سنی به سرعت و به خوبی نمایان می‌شود.

نگاه کردن یا دریافت گل می‌تواند به مدت طولانی روی حالات روانی فرد تاثیر گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون کند، به طوری که افرادی که در محیط اطراف‌شان منزل، محل کار و… گل و گیاه وجود دارد بیش از دیگران دو تا چهار برابر آرام، مهربان، شاد و باگذشت بوده و می‌توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند، بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید خود داشته باشید.

هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل می‌تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند که این به ویژه درباره‌ی همسران، فرزند و والدین بسیار با اهمیت است.

گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش، احساس شادی و رضایت، صمیمت و آرامش در افراد می‌شود.

رنگ گل‌ها نکته بسیار پراهمیتی است، به طوری که گل‌ها با رنگ ملایم صورتی، سفید، بنفش و… حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل‌ها با رنگ‌های گرم و تند قرمز، زرد، نارنجی و … حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می‌برد.

گل نشانه‌ی مشارکت و دوستی است، چرا که با هدیه دادن گل، لذت بردن از زیبایی را با یکدیگر تقسیم می‌کنیم. دکتر جونز می‌افزاید: «دریافتیم گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد که روی رفتارهای برونی و اجتماعی فرد نیز تاثیرگذار است.»

پژوهشگران دانشگاه داکوتای شمالی آمریکا با بررسی بیش از ده هزار نفر در طول یک سال دریافتند هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت یک شاخه یا دسته گل و یا یک گلدان گل به عنوان هدیه، یکی از این سه عکس العمل را بروز می دهد:

  • لبخند حاکی از ادب، احترام و تشکر
  • لبخند حاکی از دوستی و صمیمیت
  • لبخند هیجان زده همراه با عکس العمل یا کلامی خاص

هریک از این عکس العمل‌ها بسته به شخصی که گل را هدیه گرفته و یا شخصی که گل را هدیه داده است، متفاوت بوده و به حس شخص نیز مرتبط است. اما نکته‌ی مهم آن است که یکی از این سه نوع لبخند و گاهی تلفیقی از هر دو، درست ۵ ثانیه پس از دریافت گل، بدون اراده، بروز می‌کند که این نشان از تاثیر «زیبایی گل» روی مغز است.

چند نکته یافته‌ها نشان می‌دهد، فضاسازی منزل یا محل کار باید به گونه‌ای باشد که گل و گیاه به خوبی در معرض دید افراد قرار گرفته و بخشی از فضای منزل به این مسأله اختصاص یابد. این فضا می‌تواند با استفاده از چند شاخه گل در گلدان، کاشتن گل در ایوان، پشت پنجره‌ها، کناره‌های اتاق و… ایجاد شود.

استفاده از گل در ورودی منزل، اتاق نشیمن و اتاق خواب ضروری است، به ویژه درباره‌ی ورودی منزل به طور غیرمستقیم خوشامدگویی به میهمانان را به همراه دارد.

منبع :   pezeshk.us

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا