تفسیر سلامت

پیوند Splice

دست­کاری در ژنتیک انسان در راستای غلبه بر محدودیت ­های بیولوژیکی و ویژگی ­های زیستی، روندی است که اگر چه در قوانین پزشکی و مهندسی ژنتیک با موانع اخلاق پزشکی مواجه است اما در عمل، به شکلی پرشتاب و رقابتی در کشورهای پیشرفته، مورد حمایت و تشویق قرار می ­گیرد. آن­ها در ظاهر اهداف اولیه ­ای چون عمر طولانی­ تر و درمان بیماری­ های صعب­ العلاج یا لاعلاج را پی می ­گیرند اما به زعم بسیاری از تحلیلگران، هدف مشترک برتری­جویان، دستیابی به فن ­آوری­ های «ابرانسان» سازی است.

در داستان فیلم Splice ،السا کاست و کلایو نیکولی، زن و شوهری متخصص در مهندسی ژنتیک، ژنوم چند گونه­ ی جانوری را با هم درآمیخته و دو موجود جدید به نام­ه ای جینجر و فِرِد خلق می­ کنند که مورد توجه متولیان پژوهشگاه قرار می گیرد.

این موجودات، بسیار آرام و مهربان به نظر می­ رسند و به یکدیگر نیز علاقه ­ی زیادی نشان می­دهند. آن­ها پس از موفقیت در آزمایش موارد حیوانی، وسوسه می ­شوند تا یافته­ ی تازه ­ی خود را روی کروموزوم انسان نیز بیازمایند. مسئولین پژوهشگاهی که السا و کلایو در آن کار می­ کنند آزمایش بر ژنوم انسانی را برخلاف ماموریت مرکز تحقیقاتی اعلام داشته و از آنان می ­خواهند تا مطالعه­ ی نامتعارف خود را متوقف سازند اما السا چنان شیفته ­ی مخلوقات مهندسی ژنتیک است که ترجیح می­دهد تحقیقات را به شکلی پنهانی ادامه دهند.

زن و شوهر ژنتیک دان، DNA انسان را محور آزمایشات بعدی خود قرار داده و این بار بدون کمک سایر همکاران پژوهشگاه، درگیر مطالعه ­ی جدید می ­شوند.

در طول آزمایشات، بارها شکست می ­خورند اما السا ایمان دارد که تحقیق آنان به نتیجه خواهد رسید. آنان سرانجام موفق می ­شوند تا یک جنین آزمایشگاهی و دست­کاری شده را در دستگاهی که نقش رحم را برعهده دارد، قرار دهند. رشد سلولی جنین، سرعتی حیرت ­آور و غیرعادی دارد و بسیار زودتر از زمان پیش بینی شده به دنیا می ­آید.

موجود آزمایشگاهی که تلفیقی از ژن ­های انسانی – حیوانی است، با نقائصی آشکار، سازندگان خود را دلسرد می­کند. کلایو با توجه به نیش زهرآلودی که در انتهای دم موجود وجود دارد، آن را خطرناک تشخیص داده و اصرار می ­ورزد تا موجود ناقص و بدمنظر را از بین ببرند اما السا مخالف است و طی تعاملاتی که با وی برقرار می ­سازد متوجه ویژگی­ هایی مانند قدرت یادگیری در او می ­شود.

نوزاد با سرعتی غیرعادی به کودک تبدیل شده و رشد او هم­چنان ادامه پیدا می­ کند. فیزیک این مخلوق عجیب تلفیقی از انسان و حیوان است. السا مرگ زودرس موجود را پیش بینی کرده و تاکید دارد در این فرصت کوتاه باید سعی کنند معاینات و مطالعات لازم را روی او انجام دهند. آن­ها موجود آزمایشگاهی خود را «دِرن» نام­گذاری می‌کنند. درن به خوردن میوه و سبزیجات علاقه نشان می­ دهد و رشد می­ کند. السا با درن مانند یک دختربچه رفتار می‌کند و با توجه به قدرت یادگیری درن، به او خواندن و نوشتن می­ آموزد. در حالی‌ که درن در آزمایشگاه بزرگ­تر شده، السا و کلایو ناچار می‌شوند محل نگهداری وی را تغییر داده و او را مخفیانه به یک انبار متروکه در مزرعه منتقل کنند. در این حین آنان چنان مشغول درن شده‌اند که از موجودات قبلی، جینجر و فرد غافل می­ مانند تا این­که پژوهشگاه به السا اطلاع می­ دهد خبرنگاران، طی اطلاع قبلی برای بازدید از نتایج آزمایشات در سالن انتظار حضور یافته ­اند. در حالی که خبرنگاران، دانشمندان و محققین، ناظر رونمایی از فرد و جینجر هستند، این دو حیوان به طور غیر منتتظره­ای به یکدیگر حمله­‌ور شده و جلوی چشمان حیرت­ زده­ی ناظرین یکدیگر را از هم می ­درند. معلوم می­شود که جینجر، در این مدت در یک پروسه­ی تغییر جنسیت، به جنس مذکر تغییر کرده است.

از آن سو هرچه درن بزرگ­تر می‌شود، کلایو و السا نیز علاقه­ ی بیشتری به او پیدا می ­کنند. آن­ها با زیر نظر گرفتن درن در مزرعه متوجه ویژگی­ های جدیدی مانند رویکرد گوشت خواری در او می­ شوند. طولی نمی ­کشد که درن به سن بلوغ رسیده و به محدودیت­ های موجود اعتراض می­ کند.

او می ­خواهد از مزرعه خارج شود. السا قادر نیست کنترل سابق را بر رفتارهای درن داشته باشد و شاهد رفتارهایی ناخواسته و غیرقابل پیش بینی از اوست. درن به السا و کلایو به چشم والدین خود نگاه می­ کند و آنان را دوست دارد.

السا در اقدامی تفننی درن را با لوازم آرایش شخصی ­اش، آرایش می­ کند و متوجه می­ شود درن می­ تواند دختری زیبا باشد. یک روز السا پس از مواجه ه­ای تهدیدآمیز از سوی درن، او را به تخت بسته و بدون کوچک­ترین ترحمی، نیش انتهای دمش را قطع می‌کند. کلایو سر می‌رسد و تلاش می‌کند درن را از شرایط ناخوشایندی که در آن قرار گرفته خلاص کند.

حمایت کلایو در غیاب السا، موقعیتی را برای بروز تمایلات غریزی درن رقم می ­زند. کلایو از وضعیت پیش آمده اجتنابی ندارد و تن به تمایلات درن می ­دهد. السا سرزده وارد می­ شود و رابطه آن دو را می­ بیند و با ناراحتی آن­جا را ترک می­ کند.کلایو شرمنده از شرایط، به دنبال السا می­ رود و سعی در دلجویی دارد.

در درگیری­ های لفظی، کلایو اعتراض می ­کند که السا برای حفظ توجه کامل همسر برای خود، حاضر نشده فرزندی برای کلایو به دنیا بیاورد. السا فاش می­ سازد  که برخلاف آن­ چه در گذشته عنوان داشته بود، از DNA خودش برای خلق درن استفاده کرده است. آن­ها تصمیم می­ گیرند تا درن را به عنوان یک مخلوق آزمایشگاهی نابود کنند و با این نیت به مزرعه بازمی­ گردند ولی درن را در وضعیت احتضار می ­یابند. السا و کلایو تا آخرین لحظه بر بالین او می‌مانند و سپس او را به خاک می ­سپارند. در این زمان رییس پژوهشگاه که توسط برادر کلایو از ماجرا باخبر شده، خودش را به مزرعه می‌رساند و اصرار دارد درن را ببیند. اما به او خبر می‌دهند که درن به مرگ طبیعی مرده است.

هم­زمان درن به موجودی مذکر مبدل می ­شود و از زیر خاک بیرون آمده و به­ جز السا همه را از پای درمی ­آورد. موجود جدید، به السا تجاوز می ­کند و سپس به دست السا کشته می ­شود.

در صحنه­ ی آخر فیلم، مدتی گذشته و السا که از جانور مهاجم باردار شده است، با پژوهشگاه قراردادی امضا می‌کند که در ازای دریافت پول، جنینی را که در شکم دارد، پس از تولد به پژوهشگاه واگذار کند.

مشخصات فیلم پیوند Splice

نویسندگان: وینچنزو ناتالی، Vincenzo Natali

آنتوانت تری برایانت، Antoinette Terry Bryant

کارگردان: وینچنزو ناتالی Vincenzo Natali

بازیگران اصلی:

(السا) سارا پولی Sarah Polley

(کلایو) آدریان برودی Adrien Brody

(درن) دلفین شانیک Delphine Chanéac

(کودکی درن) ابیگیل چو  Abigail Chu

مدیر فیلم برداری: تتسو ناگاتا Tetsuo Nagata

موسیقی:کایریل آوفرت Cyrille Aufort

تدوین: میشله کونروی Michele Conroy

کشور تولید کننده: کانادا/فرانسه

سال تولید:۲۰۰۹

مدت فیلم:۱۰۳ دقیقه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا