اخبار پزشکی جهان

پچ آدامز

نامزد دریافت ۱ جایزه اسکار و نامزد ۷ جایزه بین المللی دیگر

به گزارش آفتاب سلامت داستان این فیلم واقعی است و درباره روش درمانی پزشکی به نام «پچ آدامز» است که همراه با معالجات متعارف، با ایفای نقش دلقک، سعی در خنداندن دردمندان و درمان آنان دارد.

او معتقد است انسان دردمند علاوه بر درمان جسم احتیاج به نوازش روحی و ذهنی نیز دارد که با روش خنده درمانی می توان به زمان بهبودی سرعت بخشید.

«آدامز هانتر» معروف به پچ (رابین ویلیامز) در رشته روانپزشکی تحصیل می کند. او در روش برخورد با بیماران، ایده هایی نوآورانه دارد. مرکزی که در آن به تحصیل مشغول است، درمانگاهی را تحت اختیار گرفته است ولی هانتر شیوه ی برخورد مسئولین آسایشگاه روانی با بیماران را نمی پسندد و معتقد است که با روش جاری کارکنان، امیدی به بهبودی بیماران وجود ندارد.

«پچ» پس از اخذ مدرک روانپزشکی و شروع طبابت، رابطه ای عاطفی با بیماران برقرار می کند و گاهی برای خنداندن و انبساط خاطر بیماران حتی به لودگی روی می آورد.

این روش درمانی مبتنی بر کرامت انسانی و محترم شمردن شخصیت بیماران به خوبی جواب می دهد و همه چیز رو به بهبود است.

پچ با کمک تعدادی از دانشجویان و یکی از خیرین که قطعه زمین بزرگی را برای این کار خیر در اختیارشان قرار داده، درمانگاهی تاسیس می کند تا بیماران را با شیوه خود که ایجاد رابطه عاطفی و خنده درمانی است معالجه کند.

«کارین فیشر» یکی از دانشجویان پزشکی با پچ همکاری صمیمانه تری برقرار می کند تا آن جا که این صمیمیت به عشقی واقعی تبدیل می شود.

کارین مهربان در صدد است به لارنس یکی از بیماران آشفته حال بیمارستان کمک کند ولی ناباورانه به دست وی از پای درمی آید.

لارنس پس از این اقدام جنون آمیز به زندگی خود خاتمه می دهد. این ضربه ای مهلک بر روح و روان پچ است. او به سراغ خلوت گاه خود با خدا می رود و خالق سرنوشت را به خاطر تراژدی کارین مورد نکوهش قرار می دهد.

پروانه ای روی دست پچ می نشیند و نمادی می شود بر جواب عمیق خدا. گویی درد دل های پچ با پاسخ هر که بامش بیش برفش بیشتر جوابی دریافت کرده است. آن که مسیح وار درصدد مرهم گذاشتن بر دردها و آلام بشر است، چه بسا که با شلاق های رومیان و تاجی از خار زبون کننده  به پای صلیب هدایت ش کنند.

پچ وقتی به خود می آید، برای احترام به روح کارین هم که شده دوباره تجدید قوا کرده و راه بشردوستانه خنده درمانی در بیمارستان را ادامه می دهد.

چندی بعد تصمیم می گیرد نقشه راه این اقدام اثر بخش را با سایر همکاران پزشک در میان گذاشته و آن را به اقدامی گسترش پذیر تبدیل کند.

نام فیلم: پچ آدامز ((Patch Adams

ژانر: بیوگرافی | کمدی | درام

کارگردان: تام شادیاک

نویسنده: پچ آدامز  و مورین میلاندر

سال تولید: ۱۹۹۸

آمریکا / درام / کمدی

رنگی / ۱۱۵ دقیقه

بازیگران نقش های اصلی: «رابین ویلیامز»، «مانیکا پاتر»، «دانیل لندن»، «فیلیپ سیمور هافمن»، «باب گانتن»، «جوزف سامر»، «هاروه پرسنل» و «پیتر کایوت».

پچ با کمک تعدادی از دانشجویان و یکی از خیرین که قطعه زمین بزرگی را برای این کار خیر در اختیارشان قرار داده، درمانگاهی تاسیس می کند تا بیماران را با شیوه خود که ایجاد رابطه عاطفی و خنده درمانی است معالجه کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا