اخبار وزارتخانه ها و سازمان غذا و دارو

واردات کیت آزمایشگاهی از طریق کولبران/ وزارت بهداشت چه کار می‌کند

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران مطرح کرد؛
واردات کیت آزمایشگاهی از طریق کولبران/ وزارت بهداشت چه کار می‌کند
رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، با اشاره به چالش‌های پیش روی آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی کشور، به ماجرای واردات کیت آزمایشگاهی توسط کولبران اشاره کرد.

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از خبرگزاری مهر محمد صاحب‌الزمانی، با اشاره به مشکلات آزمایشگاه های تشخیص پزشکی کشور در تامین هزینه ها گفت: متاسفانه آزمایشگاه های تشخیص پزشکی کشور در شرایط بدی به سر می برند و وزارت بهداشت هم هیچ کاری نمی کند.

وی با عنوان این مطلب که هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل برای آزمایشگاه های پزشکی ابلاغ می شود، افزود: وزارت بهداشت در حوزه آزمایشگاه های پزشکی، هیچ برنامه ای ندارد. این موضوع را به وزیر نیز گفته ام که یا باید سیاست های وزارتخانه در این حوزه تغییر کند و یا اینکه مسئولان مربوطه تغییر کنند. تیمی باید بیاید که بتواند سرنوشت آزمایشگاه ها را به درستی رقم بزند.

صاحب الزمانی ادامه داد: سیاست ها در این حوزه به گونه ای است که مباحثی همچون کیت ها و تجهیزات آزمایشگاهی از طریق اداره تجهیزات پزشکی دنبال می شود، اعتباربخشی آزمایشگاه ها در حوزه درمان وزارتخانه است و…، که باعث به هم ریختگی سیاست های آزمایشگاه های تشخیص پزشکی شده است.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، با عنوان این مطلب که مشکلات آزمایشگاه ها هر روز بیشتر می شود، گفت: از سازمان تامین اجتماعی گلایه داریم، چرا که یک سال است مطالبات آزمایشگاه ها را نداده و همین مسئله، باعث تشدید مشکلات نقدینگی آزمایشگاه ها شده است.

وی ادامه داد: الان شب عید است و آزمایشگاه ها باید حقوق و عیدی پرسنل را بدهند. اما، آزمایشگاهی که روزانه ۳۰ تا ۴۰ بیمار دارد، چطور می تواند این هزینه ها را تامین کند.

صاحب‌الزمانی به کمبودهای آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: الان شرایط به گونه ای شده که آزمایشگاه ها، پول به کولبران می دهند تا برای آنها از ترکیه و عراق، کیت آزمایشگاهی بیاورند.

وی با خطاب قرار دادن وزیر بهداشت، افزود: از یک طرف کیت و تجهیزات آزمایشگاهی را تامین نمی کنند، از سوی دیگر انتظار دارند با این تعرفه ها که واقعی نیستند، آزمایشگاه ها بتوانند خودشان را اداره کنند.

صاحب‌الزمانی با تاکید بر اینکه خدمات تشخیص پزشکی یک کار تخصصی است، تصریح کرد: این وضعیت، همه را ناراضی کرده است.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، گفت: وزارت بهداشت، آزمایشگاه ها را رها کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا