اکسیر سلامت

هفت گیاه دارویی تحسین شده از منظر کارشناسان بین‌المللی

به گزارش آفتاب سلامت تاثیر چشم‌گیر برخی گیاهان دارویی باعث شده تا فواید مصرف این گیاهان حتی در مراکزی مانند FDA آمریکا نیز مورد تایید قرار گیرد و سهمی از واردات گیاهان دارویی در بسیاری از کشورها به این اقلام گیاهی اختصاص یابد. از آن‌جا که موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی هر گوشه‌ای از کشور حاصل‌خیز ایران برای کاشت اغلب گیاهان مناسب است، معرفی هفت گیاه تحسین شده‌ی زیر می‌تواند به غنای گیاهان دارویی موجود در سرزمین پربارمان بیفزاید.

کینین (Quinine)

تلخی طعم آب این گیاه به خاطر وجود کینین در آن است. از پوست درخت گنه گنه (چینچونا) به‌دست می‌آید. اولین بار اروپایی‌ها با خواص دارویی این گیاه در اوایل قرن ۱۹ میلادی آشنا شدند. سازمان بهداشت جهانی کینین را در فهرست داروهای پزشکی ضروری گنجانده است. برای سال‌های متمادی از کینین در درمان مالاریا استفاده می‌شد هر چند سازمان بهداشت جهانی دیگر آن را به عنوان نخستین مرحله درمان توصیه نمی‌کند.

پریمولا وریس (Primula Veris)

پریمولا وریس (Primula Veris) نام گونه‌ای از سرده پامچال ‌است. خاستگاه این گیاه با گل‌های زردرنگ زیبایش اروپا و غرب آسیاست. پریمولا وریس به عنوان یک گیاه درمانی علیه بیماری آسم و برونشیت استفاده می‌شود.

گوارانا (Guarana)

گوارانا (Guarana) گیاهی بالارونده است که در جنگل‌های آمازون در برزیل می‌روید. این گیاه زیبا در برزیل اغلب در تهیه نوشیدنی استفاده می‌شود. میوه‌های کوچک قرمزرنگ گوارانا دارای کافئین هستند و به یک مکمل غذایی انرژی‌زا رایج و محبوب تبدیل شده‌اند. این میوه‌ها هم‌چنین برای کاهش دردهای معده نیز کاربرد دارند.

پرونوس افریکانا (Prunus africana)

پرونوس افریکانا (Prunus africana) که بومی‌ها آن را به اسم پوست گیلاس آفریقایی نیز می‌خوانند، به عنوان دارویی معجزه‌گر شناخته می‌شود. شفادهنده‌های سنتی در کنیا از این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله مالاریا، دردهای معده و مشکلات کلیوی استفاده می‌کنند. با این همه این گیاه بیش از همه به دلیل نقش مؤثری که در درمان سرطان پروستات دارد، ارزشمند است و ستایش می‌شود.

جینسنگ (Ginseng)

جینسنگ (Ginseng) یکی از محبوب‌ترین داروهای گیاهی در جهان است. ریشه‌های این گیاه قرن‌ها در آسیا و آمریکای شمالی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد داشته است. جینسنگ اغلب به شکل چای نوشیده می‌شود. تنوع آسیایی این گیاه در مقابل گونه‌های روییده در آمریکا تحریک‌کنندگی بیشتری دارد. جینسنگ موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و سلاحی خوب برای مبارزه با خستگی مفرط است.

علف وتیور (Vetiver)

علف وتیور (Vetiver) گیاهی بسیار پرتنوع است که در هند می‌روید. این علف برای جلوگیری از فرسایش خاک، تهیه روغن‌ها و اسانس‌های خوشبوکننده، درست کردن کیسه و زیرانداز، به عنوان علوفه حیوانی و هم‌چنین در طب سنتی به کار می‌رود. علف وتیور خاصیت ضدعفونی دارد و در کرم‌ها و صابون‌ها از جمله برای درمان آکنه استفاده می‌شود. خواص ضد التهابی وتیور هم‌چنین موجب شده تا برای درمان نقرس و آرتروز نیز کاربرد داشته باشد.

گل قاصدک (Dandelion)

گل قاصدک (Dandelion) سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و اغلب به عنوان دارویی ادرارآور (دیورتیک) استفاده می‌شود. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که گل قاصدک احتمالا نقش مؤثری در بهبود هضم و عملکرد مثانه و کبد دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا