اکسیر سلامتسلول های بنیادی و مهندسی ژنتیکنوآوری های پزشکی

طالع ژنتیکی نوزادان از سال ۲۰۱۹ به بعد

به گزارش آفتاب سلامت با پیشرفت علم و تکنولوژی در آینده‌ای نزدیک شاهد انقلابی در درمان‌های پیش‌گیرانه خواهیم بود. در این روش با بررسی دی‌ان‌ای نوزادان، اطلاعات گسترده‌ای در اختیار پزشکان قرار می‌گیرد که با آگاهی ژنتیکی از ویژگی‌ها و خصوصیات نوزاد قادر خواهند بود بیماری‌ها و اختلالات بدن را حتی پیش از بروز پیش‌بینی کنند. نوزادانی که از سال ۲۰۱۹ به بعد به دنیا خواهند آمد در هنگام تولد از نقشه ژنتیکی برخوردار خواهند شد.

به گزارش وزارت بهداشت آمریکا، دکتر فلتلی مدیر اجرایی یک شرکت معروف توالی ژنتیکی در جهان اعلام کرد تکنولوژی که توانایی بازخوانی کامل دی‌ان‌ای را در هنگام تولد نوزاد داشته باشد طی دهه آینده به صورت گسترده‌ای در دسترس خواهد بود.

به گفته‌ی وی کاهش هزینه‌های این تکنولوژی طی گذشت زمان می‌تواند به انقلاب درمانی دامن زده و امکان پیش‌بینی و پیش‌گیری بیماری‌هایی مانند دیابت و یا اختلالات قلبی را فراهم آورد.

خدمات تعیین ژنتیکی که از گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است تاکنون بالغ بر ۲ میلیون ژنوم از میان ۶ بیلیون نسخه‌ی دی‌ان‌ای بیماری‌ها و اختلالات در سراسر جهان را فراهم کرده است و افراد می‌توانند نقشه‌ی کلی ژنوم خود را با هزینه‌ای برابر ۷۰ هزار پوند به دست آورند. با این حال شرکت ایلومینا با ارائه‌ی روشی جدید موفق به ایجاد سرویسی کم‌هزینه‌تر برای ایجاد نقشه کلی ژنوم افراد در ۲ سال شده است. این شرکت در حال حاضر ایجاد نقشه ژنتیکی اولین مشتریان خود را با هزینه‌ای برابر ۷ الی ۱۴ هزار پوند آغاز کرده است. با این حال مدیر اجرایی این شرکت معتقد است طی چهار سال آینده این فرایند باید با هزینه ای کمتر از ۷۰۰ پوند امکان‌پذیر باشد.

با آزمایش بر روی تفاوت‌های ژنتیکی موروثی در انسان‌ها امکان شناسایی بروز بیماری‌های زیادی به وجود خواهد آمد که در این صورت امکان کنترل و درمان آن به شکلی موثر افزایش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا