اخبار وزارتخانه ها و سازمان غذا و دارو

نزدیک به ۹۷ درصد داروها در کشور تولید می شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

شرکت های داروسازی کشور به سمت ورشکستگی پیش می روند

تبریز – نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نزدیک به ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در کشور تولید می شود اما متاسفانه همین شرکت های داروسازی رفته رفته به سمت ورشکستگی پیش می روند.

به گزارش آفتاب سلامت  به نقل از خبرنگار مهر، مسعود پزشکیان شامگاه دیروز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگاران بابیان اینکه دولت در تحت پوشش قراردادن مردم در بیمه سلامت مسیر را اشتباه رفته است، اظهار کرد: دولت می بایست در بیمه سلامت به مردم اعلام می کرد اگر کسی به دنبال خدمات درمانی و بیمه است مثلاً در مراکز بهداشت ثبت نام کند اما قطعاً کسانی که پولدار بودند به خاطر گرفتن دفترچه حاضر به این کار نمی شدند و عمدتاً کسانی دنبال روی این سیاست می شدند که واقعاً نیازمند بودند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دولت قبول دارد که در اجرای طرح تحول نظام سلامت راه را اشتباه رفته است و حال می خواهد بازگردد این در حالی است که ۴ سال زمان را از دست داده اند و توقعاتی به وجود آورده اند که بازگشت از آن کمی دشوار است.

وی ادامه داد: قابل قبول است که دولت و وزارت بهداشت به سیستمی بازگردد که راهکار اصولی و علمی دارد اما به شرطی که مسیر تعیین شده قانون را دنبال کنند.

دولت در اجرای طرح تحول نظام سلامت علمی پیش نرفت

پزشکیان با اشاره به اینکه اصولاً پزشکی که طرف قرارداد بیمه ها نیست نمی تواند در دفترچه بیمار دارو بنویسد و برای بیمه هزینه تراشی کند، گفت: اما حال در سیستم طرح تحول نظام سلامت این کار را به سادگی انجام می دهند به طوری که در قانون راه های مدیریت بسیاری قید شده بود که اگر به آنها عمل می شد اکنون در نظام سلامت با کمبود منابع مالی مواجه نمی شدیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید بیش از سایر دولت ها برای بهداشت و درمان زمان و هزینه صرف کرد اما چون در اجرای طرح تحول نظام سلامت علمی پیش نرفتند با شکست مواجه شدند.

وی ابراز داشت: قبول داریم دولت یازدهم و دوازدهم در شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی به حوزه بهداشت و درمان ارتقاء بخشید اما اگر در چهارچوب تعیین شده حرکت نکنند با چالش های اساسی تری مواجه خواهند شد.

پزشکیان با تاکید بر اینکه نزدیک به ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در کشور تولید می شود اما متاسفانه همین شرکت های داروسازی رفته رفته به سمت ورشکستگی پیش می روند، گفت: اگر دولت مطالبات شرکت های داروسازی را پرداخت کند داروسازی ها ورشکسته نمی شوند هرچند نرخ ارز در نوسان باشد اگر این شرکت ها پول داشته باشند خود می دانند چگونه مواد اولیه تولید دارو را پیدا کنند.

ارز دولتی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تخصیص می یابد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از تخصیص ارز دولتی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای واردات و پرداخت بدهی ها خبر داد، گفت: تاکید ما بر این است که وزارت بهداشت ابتدا مطالبات شرکت های داروسازی را پرداخت و آنها را از حالت ورشکستگی خارج کند.

وی تصریح کرد: در جلسه ای که در مجلس شورای اسلامی داشتیم قرار بر این شد تا ابتدا وزارت بهداشت مطالبات شرکت های داروسازی که ۹۷ درصد نیازهای کشور را تولید می کنند پرداخت کند تا آنها بتوانند مواد اولیه وارد کنند لذا بدین ترتیب خللی در چرخه وارد نمی شود.

پزشکیان با ذکر اینکه در دولت دوازدهم بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۷۵ هزار میلیارد تومان است، گفت: با این که وزارت بهداشت و درمان از بیمه ها و بودجه اختصاص خود ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار دارد ولی باز هم بدهکار هستند چون تعرفه خدمات را افزایش داده اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر نیازها و تقاضا در حوزه بهداشت و درمان یا دارو و تجهیزات مشخص باشد یقیناً به خودی خود از قاچاق جلوگیری می شود اما زمانی قاچاق ظهور پیدا می کند که سیستمی وجود نداشته باشد.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا