مسیر سلامت

شرکت دانش‌بنیانی که نیاز به واردات محصولات و تجهیزات دارویی را کمرنگ کرد

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از فانا یک شرکت دانش‌بنیان با تکیه بر دانش متخصصان داخلی، ایران را از واردات محصولات پیشرفته تجهیزات دارویی بی‌نیاز کرده و با توجه به توانایی تولید با فناوری پیشرفته و با تکیه بر دانش نخبگان این مرز و بوم توانسته ارزش افزوده فراوانی بری کشور ایجاد کند.

یکی از شرکتهای دانش‌بنیان فعال در حوزه زیست فناوری کشور که  فعالیت خود را در سال ۹۲ آغاز کرده است و از این شرکت می‌توان به عنوان یکی از نمونه‌های موفق در زمینه تولید محصولات پیشرفته ایرانی در سال حمایت از کالای ایرانی نام برد، موفق شده است محصولات خود را به کشورهای اروپایی صادر کند.شرکت آروکو با هدف جلوگیری از واردات تجهیزاتی که کشور قادر به تولید آن بود، تأسیس شد؛ محصولاتی که در این شرکت تولید می‌شود بیشتر در حوزه بایوتک و دارویی است البته در صنایع غذایی نیز فعالیتهایی دارد.

محصولاتی که در حوزه صنایع دارویی تولید می‌کند عبارتند از  بیوراکتورها، فرمانتورها، مخازن ساخت، مخازن آبهای قابل تزریق که در صنایع دارویی کاربرد دارند مثل WFI و  PW، سیستم توزیع این آبها، پایپینگ دارویی، سیستم فیلتراسیونها که چند نوع هستند، فیلتراسیونهای باکتریایی که معمولا مایکرو هستند، فیلتراسیونهای ویروس که نانو هستند، TFF که برای تغذیه پروتئینها هستند، سیستمهایی برای غیر فعالسازی ویروسها، ستونهای کروماتوگرافی که بیشتر در حوزه زیست فناوری کاربرد دارند، مخازن هاروس، مخازن ساخت مدیای بیوراکتورها و فرمانتورها، سیستمهای ساخت بافر که در صنایع دارویی کاربرد دارند، سیستمهای CIP که برای شستشوی مخازن هستند و SIP که برای استریل کردن مخازن کاربرد دارند.

داود معتمدی؛ مدیر عامل این شرکت درباره خدماتش گفت: از ابتدای تأسیس شرکت تا به امروز موفق شده‌ایم از خروج چهار تا پنج میلیون یورو از کشور جلوگیری کنیم؛ عمده  این رقم در سال ۹۶ و ۹۷ رخ داد و انتظار داریم که این عدد بیشتر شود؛ با بسیاری از شرکتهای دارویی مثل سیناژن، آریا ژن، شرکت دکتر عبیدی، اکسیر و دیگر شرکتهای خارجی مثل ماکوفارمای فرانسه نیز همکاری داریم.

وی افزود: ارتباط خوبی با دانشگاه‌هایی مثل تهران، صنعتی شریف و تربیت مدرس داریم و عمده نیروهای ما در قسمت مهندسی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر ایران هستند؛ حوزه‌هایی که این مهندسها مشغول به کار هستند مهندسی شیمی، مکانیک، برق و اتوماسیون هستند.

به گفته او در این شرکت یک واحد تحقیق و توسعه راه‌اندازی شده تا روی محصولات جدیدتر مانند سیستمهای تولید آب قابل تزریق و تولید بخار خالص که در ایران تولید نمی‌شود، کار کند.

به گفته معتمدی این موارد، تجهیزاتی هستند که در ایران تولید نمی‌شوند و از کشورهایی مثل هند و چین به خاطر قیمت پایین وارد می‌شوند؛ البته اگر کیفیت مد نظر باشد به سمت واردات از کشورهایی مثل آلمان و فرانسه و ایتالیا وارد می‌روند که متأسفانه ارزبری فراوانی برای کشور به همراه دارد.

وی تصریح کرد: لذا ما امیدوار هستیم که تا پایان امسال بتوانیم این محصولات را تولید کنیم زیرا پذیرش خوبی در کشور نسبت به این محصولات برای شرکتهای دارویی وجود دارد؛ همچنین به تازگی توانسته‌ایم به اروپا صادرات داشته باشیم و بخش خصوصی کشور ترکیه تا به حال حدود چهار میلیارد تومان از شرکت ما خرید داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا