اکسیر سلامتنوآوری های پزشکی

سه داروی جدید ایرانی رونمایی شد/ تولید نخستین داروی خوراکی کنترل قند خون

سه داروی جدید ایرانی رونمایی شد/ تولید نخستین داروی خوراکی کنترل قند خون

وزیر بهداشت طی مراسمی سه داروی جدید با خاصیت آنتی هیستامین و همچنین کاهش دهنده قند خون، را رونمایی کرد.از مزیت‌های این داروهای جدید می‌توان به کاهش تعداد قرص‌های بیماران، سهولت مصرف و کمک به نتایج درمانی بهتر و موثر اشاره کرد.

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از خبرگزاری تسنیم، داروی نئوتادین با نام ژنریک دس لوراتادین از دسته داروهای آنتی هیستامین است که به عنوان جدیدترین آنتی هیستامین نسل دوم با تائید FDA توسط شرکت داروسازی عبیدی، تولید می‌شود. این دارو که سه حلقه ای و متابولیت فعال لوراتادین است، به علت عدم عبور از سد خونی – مغزی دارای کمترین اثر خواب آلودگی در مقایسه با سایر آنتی هیستامین های نسل دوم جدید است و به دو صورت قرص (۵ میلی گرم) و شربت (۲٫۵ میلی گرم در هر ۵ میلی لیتر) تولید شده است.

براساس این گزارش، تاثیر بالینی این دارو در کمتر از یک ساعت از مصرف دارو آغاز می‌شود و حدودا ۳ ساعت بعد از مصرف، به حداکثر می‌رسد و اثر آن تا ۲۴ ساعت بعد باقی است. نیمه عمر این دارو ۲۷ ساعت است و دفع کبدی – کلیوی دارد و در صورت مصرف همزمان با هرگونه مواد غذایی و آشامیدنی، تاثیر دارو کم یا زیاد نمی شود. همچنین موارد مصرف داروی نئوتادین برای رینیت آلرژیک و کهیر مزمن است و قابلیت مصرف در کودکان بیشتر از ۶ ماه با طعم میوه را دارد.

گلوریپا؛ داروی کاهش دهنده قند خون

بنابر این گزارش، داروی گلوریپا با نام ژنریک امپاگلیفلوزین از دسته داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون و از کلاس دارویی جدید SGLT2 inhibitors دارای تائیدیه از FDA، برای اولین بار در ایران توسط داروسازی عبیدی تولید می‌شود.

گلوریپا نخستین داروی خوراکی کنترل قند خون است که می تواند میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را به طور چشمگیری کاهش دهد. همچنین این دارو موجب جلوگیری از پیشرفت بیماری های کلیوی ناشی از دیابت و کاهش فشار خون نیز می‌شود. گلوریپا فقط یک بار در روز و به صورت خوراکی مصرف می‌شود که برای بیماران، سهولت درمان را به همراه دارد. این دارو در دو دوز ۱۰ و ۲۵ میلی گرم تولید و در داروخانه‌های کشور توزیع شده است.

سینوریپا؛ داروی خوراکی کاهش دهنده قند خون

در این راستا داروی سینوریپا با نام ژنریک امپاگلیفوزین + متفورمین از دسته داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون و محصولی قدرتمند با ترکیب دو داروی کنترل قند خون در یک قرص است.

همچنین از مزیت‌های این داروی جدید می‌توان به کاهش تعداد قرص‌های بیماران، سهولت مصرف و کمک به نتایج درمانی بهتر و موثر اشاره کرد. این دارو نیز، در چهار دوز ۵ میلی گرم در هر ۵۰۰ میلی لیتر، ۵ میلی گرم در هر ۱۰۰۰ میلی لیتر، ۱۲٫۵ میلی گرم در هر ۵۰۰ میلی لیتر و همچنین ۱۲٫۵ میلی گرم در هر ۱۰۰۰ میلی لیتر تولید و در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا