اخبار پزشکی جهاناکسیر سلامتنوآوری های پزشکی

رهنمود جدید به پزشکان بریتانیا: برای سرفه ابتدا عسل تجویز کنید

دستورالعمل جدید به پزشکان در بریتانیا می‌گوید که برای درمان اغلب موارد سرفه باید در مرحله ­ی اول عسل و بعضی از داروهای سرفه که بدون نسخه ­ی پزشک در بازار وجود دارد، تجویز شود.

مقامات بهداشتی و درمانی بریتانیا می‌گویند: آنتی‌بیوتیک‌ها در اغلب موارد تاثیری در بهبود سرفه ندارد و به همین دلیل به ندرت باید برای سرفه تجویز شود. بیشتر اوقات سرفه پس از دو تا سه هفته به خودی خود درمان می‌شود.

هدف از این دستورالعمل تازه، مقابله با مشکل مقاوم شدن آنتی‌بیوتیک‌هاست.

استفاده ­ی بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، ابرمیکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک به­ وجود می‌آورد که باعث می‌شود درمان و کنترل بیماری‌های عفونی مشکل‌تر شود.

نوشیدنی گرم با عسل و اغلب لیمو ترش و زنجبیل، مشهورترین روش درمان خانگی سرفه و گلودرد است.

حالا موسسه ­ی ملی ارتقاء سطح سلامت و مراقبت بهداشتی در بریتانیا و سازمان بهداشت انگلستان اعلام کرده­اند شواهدی وجود دارد که این نسخه در بهبود سرفه موثر است.

بر اساس دستورالعمل جدید، داروهای ضد سرفه که دارای موادی چون عصاره­ ی گل شمعدانی، گایافنزین و دکسترومتورفان هستند هم می‌تواند مفید باشد.

به بیماران توصیه شده است که قبل از مراجعه به پزشک عسل و نوشیدنی گرم را مصرف کرده و منتظر شوند تا علائم سرفه بهتر شود.

بیشتر موارد سرفه بر اثر ویروس‌ها ایجاد می‌شود و با آنتی‌بیوتیک درمان نمی‌شود و باید خود به خود خوب شود.

با وجود این مساله اما تحقیقات پیشین نشان می‌دهد که ۴۸ درصد پزشکان در بریتانیا برای سرفه و برونشیت، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.

دکتر «سوزان هاپکینز»، معاون سازمان بهداشت عمومی انگلستان می‌گوید: «مقاوم شدن میکروب‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مشکل بزرگی است و ما باید اقدامی فوری انجام دهیم و مصرف آنتی‌بیوتیک را کم کنیم».

در دستورالعمل تازه تاکید شده است که برای درمان سرفه‌هایی که در اثر بیماری‌های عفونی ایجاد می‌شود و یا در مواردی که مثلا به دلیل ضعف سیستم ایمنی ممکن است بیمار در معرض خطر قرار بگیرد لازم است که آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

به دلیل احتمال وجود باکتری که ممکن است باعث بوتولیسم (نوعی مسمومیت شدید) شود، عسل برای کودکان زیر یک سال توصیه نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا