اخبار پزشکی جهانمسیر سلامتنوآوری های پزشکی

دوش حمام منبع میکروباکتری‌های مُضر

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از سلامت نیوز مطالعه جدید نشان می‌دهد دوش‌های حمام آلوده به باکتری‌های بالقوه مضر برای انسان هستند. گروه تحقیقاتی CU Boulder با استفاده از فناوری توالی دی ان ای دوش‌های حمام ۶۵۶ خانه در آمریکا و ۱۳ کشور اروپایی را مورد آزمایش قرار داده و به نتایج بدی رسیدند.
«نوآ فیرر» دراین‌باره گفت: دنیای میکروبی در دوش حمام شما وجود دارد که هربار زیر دوش در معرض آن قرار می‌گیرید. البته بسیاری از این میکروب‌ها مضر نبوده و تنها تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به انسان آسیب بزنند اما همین تعداد کم نشان می‌دهد باید از سیستم تصفیه آب در لوله‌کشی حمام استفاده کنیم.

دو نکته قابل‌توجه در این تحقیق اینکه تعداد میکروب‌های مضر در دوش‌های فلزی بیشتر از دوش‌های پلاستیکی یافت شد و دیگر اینکه دوش‌های آمریکایی بیشتر از دوش‌های اروپایی میکروب مضر دارند.

محققان سپس از روی دیتای کسب‌شده نقشه‌ای ساختند که مناطق آلوده به میکروباکتری خطرناک را نشان می‌دهد. گفتنی است میکرو باکتری می‌تواند موجب بیماری ریوی ازجمله سل شود. طبق این نقشه دوش مناطقی مانند جنوب کالیفرنیا، فلوریدا و نیویورک در انتقال میکروب نقش دارند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا