اخبار پزشکی جهاناکسیر سلامت

در آمریکا، آزمایشات ژنتیکی بر جنین انسان قانونی شد

به گزارش آفتاب سلامت برای اولین بار در آمریکا، دانشمندان موفق شدند ژن‌های جنین انسان را ویرایش کنند. این دستاورد گامی جسورانه و بحث‌انگیز در مسیر تولد نوزادانی بدون بیماری‌های وراثتی خواهد بود.

مجله رویو Technology Review magazine وابسته به مؤسسه فناوری ماساچوست MIT، ضمن انتشار این خبر مهم ژنتیکی، آزمایش دستکاری ژنتیکی جنین انسان را یک گام دیگر علمی توصیف کرد. تا پیش از این دانشمندان اجازه نداشتند جنین انسانی را بیش از چند روز پرورش دهند و هم­چنین اجازه نداشتند این جنین‌ها را به رحم انتقال دهند.

مقامات دانشگاه علم و سلامت ارگن Oregon Health and Science University اعلام کردند که آزمایش‌های مربوطه در آن دانشگاه انجام شده و نوید دادند به زودی نتایج این مطالعه در یک ژورنال معتبر منتشر خواهد شد. ظاهرا آزمایش‌هایی از این نوع، برای اولین بار است که در آمریکا انجام می‌شود و پیشتر تنها کشور چین به دانشمندان خود چنین اجازه­ای تفویض کرده بود.

هنوز روشن نیست که دراین سری آزمایش‌ها چند جنین تولید و دستکاری ژنتیکی شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در این سلسله آزمایش‌ها، دانشمندان ارگن  Oregon از تکنیکی به نام CRISPR استفاده کرده‌اند، که به پژوهشگر امکان می‌دهد دی ان ای DNA مشخصی را برای تغییر و جایگزین کردن انتخاب کند. این روش مثل قیچی‌های مولکولی عمل می‌کند که می‌توانند DNA را قطع و کپی کنند. این تکنیک بسیار دقیق‌تر از دیگر روش‌های ژن‌درمانی است که در آن­ها تضمینی وجود نداشت تا تغییرات مورد نظر پژوهشگر دقیقا اعمال شوند. در دستکاری ژنتیکی، که به نام «ژرم لاین» شناخته می‌شود؛ تغییرات اعمال‌شده دائمی هستند و به نسل بعدی منتقل می‌شوند.

مخاطرات آزمایش‌های ژنتیکی بر جنین

استفاده از این روش نویدبخش پایان دادن به انتقال بیماری‌های ژنتیکی از والدین به نوزادان است، اما نگرانی‌هایی نیز به‌همراه دارد و آن هم امکان به‌وجود آمدن «نوزادان طراحی‌شده» است؛ چشم اندازی که سازمان‌های مذهبی، جامعه مدنی و شرکت‌های زیست فناوری به‌شدت با آن مخالفت می‌کنند.

دکتر اریک توپول Eric Topol، مدیر مؤسسه تحقیقات اسکریپس The Scripps Research Institute که از بزرگ­ترین و معتبرترین موسسات تحقیقاتی خصوصی آمریکا در کالیفرنیاست، می‌گوید: «دستکاری ژنتیکی جنین یک دانش غیرقابل توقف و اجتناب‌ناپذیر است و این یافته­ی اخیر بیشتر ثابت می‌کند که این دانش عملی است».

این محقق برجسته­ی عرصه­ی ژنتیک هم­چنین معتقد است: «برای رسیدن به درمان واقعی بیماری‌های مختلف در انسان، باید چنین آزمایش‌هایی روی جنین انجام شود». او می­افزاید: «اگر این کار در این کشور انجام شود، راه برای کشورهای دیگر هم باز خواهد شد».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا