اخبار وزارتخانه ها و سازمان غذا و داروضوابط و مقررات غذا و دارو

داروی چینی وارد نمی کنیم

مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو؛

داروی چینی وارد نمی کنیم

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخد رسازمان غذا و دارو، گفت: هیچ دارویی از محصول نهایی چین وارد کشور نمی شود.

به گزارش  آفتاب سلامت به نقل از خبرگزاری مهر، اکبر برندگی با بیان اینکه مفهوم ریکال، جمع آوری یک محصول و فرآورده دارویی پس از پخش آن به منظور تعیین تکلیف است، اظهار کرد: ریکال در همه جای دنیا پدیده ای روتین و مستمر بوده و اگر کشوری ادعا کند که هیچ گاه ریکال نداشته نشان دهنده عدم نظارت درست بر دارو است.

وی با بیان اینکه ریکال یک دارو لزوما امری منفی نیست، افزود: ممکن است فرآورده ای در برهه ای از زمان ریکال شده و سپس مشخص شود که مشکلی نداشته و مجددا توزیع شود.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدرسازمان غذا و دارو ادامه داد: داروی والزارتان یک داروی ضد فشار خون و جزو داروهای پرمصرف کشور است. اخیرا خبری در دنیا منتشر شد که از میان ۱۵ منبع والزارتان موجود در کشور، ماده موثر یک منبع چینی (ازتولید کنندگان معتبر این ماده) در پروسه جدید تولید داروی والزارتان ماده ای به نام NDMA ایجاد شده (by prodact) که این ماده در حیوانات آزمایشگاهی مشکلاتی را به وجود آورده است، اما این موارد روی انسان ثابت نشده است.

وی با بیان اینکه جمع آوری داروی والزارتان به صورت داوطلبانه توسط شرکت تولید کننده چینی آغاز شد، عنوان کرد: تاکنون ۲۳ شرکت اروپایی، کانادا و آمریکا که از این ماده موثر استفاده می کردند، داروی والزارتان را ریکال کرده اند. در ایران نیز، با توجه به اهمیت سلامت مردم این دارو ریکال شد.

برندگی با بیان اینکه به دنبال اطلاعیه شرکت تولیدکننده ماده موثر تولید داروی والزارتان، فروش داروهای ۷ شرکت ایرانی که از ماده موثر شرکت چینی استفاده می کردند، متوقف شده است، گفت: بلافاصله پس از اطلاع، ابلاغیه‌ای مبنی بر لزوم ریکال این دارو صادر و فروش آن از ۲۵ تیرماه در داروخانه های سراسر کشور متوقف و جمع آوری این دارو از داروخانه ها آغاز شد.

وی در مورد مصرف داروی والزارتان به مردم اطمینان خاطر داد که هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و مردم نباید استرس داشته باشند، چراکه این دارو توسط شرکت های دیگر در حال تولید بوده و نیاز بازار نیز به اندازه ۴ ماه تامین شده است. همچنین ماده اولیه تولید داروی والزارتان از منابع  دیگر به اندازه چندین ماه در کارخانه ها موجود است.

برندگی تائید کرد: هیچ دارویی از محصول نهایی چین وارد کشور نمی شود و ماده اولیه تولید دارو از کشورهایی مثل چین، هند و کشورهای اروپایی براساس فارماکوپی امریکا آزمایش و در صورت تائید مورد استفاده قرار می گیرد.

والزارتان تولیدی ۷ شرکت ایرانی شامل حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آوه‌سینا، پورسینا و دکتر عبیدی که از ماده موثر چینی برای تولید این دارو استفاده کرده اند از ۲۵ تیر درحال جمع آوری از بازار بوده و سایر منابع والزارتان این شرکت ها و شرکت های دیگر قابل استفاده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا