مسیر سلامت

افزایش ۲۰۰درصدی قیمت داروی پیوند کلیه کذب است

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد؛

افزایش ۲۰۰درصدی قیمت داروی پیوند کلیه کذب است

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس، افزایش ۲۰۰ درصدی نرخ داروی بیماران پیوند کلیه را غیرکارشناسی دانست و گفت: تاکنون نرخ داروی این بیماران بیشتر از ۶ درصد افزایش نداشته است.

به گزارش آفتاب سلامت به نقل از خبرگزاری مهر، محمد حسین قربانی، در واکنش به ادعای رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی مبنی بر امتناع بیماران دیالیزی از عمل پیوند به دلیل افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت داروهای پیوند کلیه، اظهارداشت: اقدام خوبی که در زمینه ارتقای سطح ارائه خدمات به بیماران دیالیزی انجام شده، این است که برغم برون سپاری بخش دیالیز و واگذاری آن به بخش خصوصی باید روند درمان این بیماران تحت پوشش بیمه و بر اساستعرفه دولتی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بی‌تردید در پی اجرای این طرح هزینه بیماران دیالیزی رایگان است، به این معنا که وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند همان فرانشیز ده درصدی محاسبه می‌شود که هزینه‌ای را برای بیماران به همراه ندارد، ضمن اینکه تاکنون نرخ داروهای این بیماران بیشتر از ۶ درصد افزایش نداشته است.

قربانی تاکید کرد: انتشار این خبر که نرخ داروهای بیماران دیالیزی ۲۰۰درصد افزایش یافته کاملا غیر کارشناسی است، چرا که انتظار می‌رود اگر این خبر صحت دارد در این مورد به مجلس گزارش داده شود که در پی آن قطعا با عاملان این اقدام برخورد خواهیم کرد.

وی یادآورشد: قاطبه بیماران دیالیزی از قشر کم درآمد جامعه بوده و قادر به تامین هزینه‌های سرسام آور درمانی نیستند، به همین دلیل قانونگذاران این بیماران را در زمره بیماران خاص قرار داده و هزینه‌های آن را رایگان قرار داده‌اند تا فشار کمتری بر این قشر وارد شود.

قربانی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون پیشنهاد می‌کنم افرادی که از جایگاه حقوقی خاصی برخوردار نیستند با این قبیل اظهارنظرها باعث تشویش افکار عمومی نشوند، چرا که در پی آن برخی رسانه‌ها نیز از این فضا بهره‌برداری‌های جناحی می‌کنند، بنابراین بهتر است بجای هر گونه اظهارنظری در جهت رفع مشکلات احتمالی به ارائه راهکار بپردازند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح کرد: بنده این آمارهای ارائه شده را قرین به صحت نمی‌دانم، اما بر هیچ کس هم پوشیده نیست که بیماران خاص نیازمند حمایت‌های ویژه هستند، ضمن اینکه بسیاری از آنها از دهک‌های پایین جامعه هستند و حتی اگر تعدادی از آنها افراد متمولی هم باشند که می‌توانند به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کنند باز هم باید از حمایت‌های لازم در این زمینه بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا